1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Atabey’den Özbağ kitabı
Atabey’den Özbağ kitabı

Atabey’den Özbağ kitabı

Gazetemiz köşe yazarlarından emekli öğretmen Asım Atabey, “Özbağ Kasabası Dünü-Bugünü-Yarını (Özbağ Tarihi ve Kültürü) adıyla ilk kitabını yayınladı.

A+A-

TARİHİ VE KÜLTÜRÜ ANLATTI

Gazetemiz köşe yazarlarından emekli öğretmen Asım Atabey, “Özbağ Kasabası Dünü-Bugünü-Yarını (Özbağ Tarihi ve Kültürü) adıyla ilk kitabını yayınladı. Doğup büyüdüğü Özbağ kasabasının tarihi ve kültürünü ele alarak, Gelecek kuşaklara aktarmayı kendisine borç saydı için uzun bir çalışma sonucu 463 sayfadan oluşan bir kitap hazırlayan Asım Atabey, “Geçmişimizi bileceği, günümüzün çağdaş değerlerini bileceğiz ve geleceğimize güvenle bakacağız.

BUGÜNÜNÜ VE YARININI ELE ALDIM

Bu çalışmanın Özbağımızın geçmişine, bugününe ve yarınına rehber edeceğine inanıyorum. Dünü bilmeden bugünü, bugünü bilmeden yarınlar olmaz. Yarını görebilmek için bugünü anlamak, bugünü anlamak için dünü bilmek gerekir. Bugünün iyi anlaşılması için yarının şekillendirilmesi bu geçmişin doğrularına bağlıdır. Bu kitabımda Kırşehir’in tarihini, Özbağımızın dününü, bugününü ve yarınını ele aldım. Bu kitabımın hazırlanmasında işimi kolaylaştıran eşim Bedriye Atabey’e,. Bilgisayar çalışmalarımı kolaylaştıran oğlum öğretmen Adem Şahin Atabey’e, oğlum inşaat mühendisi Osman Özkan Atabey’e, kızım sosyolog Bilen Filiz Pehlivanlı’ya, torunlarım Mustafa, Beyza, Didem Atabey,. Sevda Vapur, Yüksel şahin, Recep Sefer ve yeğenim Ümit Keskinkılıç’a teşekkür ediyorum. Ayrıca yine bu kitabıma destek ve katkıları geçen bütün dostlarıma, arkadaşlarıma, muhtarlarımıza yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

ATABEY’İN GÖZGEÇMİŞİ

Asım Atabey kitabında kendisini tanıtırken, şu ifadelere yer verdi: “1943 yılında Özbağ Örcün’de doğdum. Pazarören Öğretmen Okulu’ndan mezun oldum. 27 yıl öğretmenlik yaptım. 1988’de emekli oldum. Öğretmen ve inşaat mühendisi iki oğlum, sosyolog-felsefe öğretmeni bir kızım, 7 torunum var. “Başkent İktisadi Ticari İlimler Yüksekokulu’ndan, İşletme Muhasebe Bölümü diploması aldım. Öğretmen iken inşaat işleriyle uğraştım. Züccaciye üzerine dükkânı çalıştırdım. Öğretmenler Sendikası Derneği,. Emekli Öğretmenler Derneği Üyesi oldum. Bir dönem sendikanın ilçe başkanlığı görevinde bulundum. 4 dönem Kırıkkale İlçe İzci Kurulu Başkanlığı yaptım. Bir dönem bir siyasi partinin Kırıkkale İl Sekreterliği, bir dönem bir partinin Kırıkkale İl Başkanlığını yaptım.

ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAA İMZA ATTI

“Bir dönem Kırıkkale’de Kırşehirliler tüketim kooperatifi ve Yapı Kooperatifi kurduk. Bir ara tatil Köyü Kooperatifi’ne üye oldum. İkinci bir tatil köyü kooperatifine üye oldum. 12 yıl kooperatiflerde üyeliğim devam etti ama bir tatil köyünde evim olmadı. “1968-1969’larda öğretmenlik yaptığım köyde mercimek, nohut, fasulye, patates, soğan üretimi işleriyle uğraştım. Sam rüzgârı beklentilerimi aldı, götürdü. “1979 yılında Kırıkkale’de bir kese kâğıt imalatı başlattım. Başaramadık. Didim’de tatil yeri işletmesini üstlendim. Sıkıntılarla ayrıldım. Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrikamız olsun diye çabaladık. 12 yıl ortaklığımız devam etti. Müdür fabrikayı satmış. Borçlarını ödemek bize kaldı. “Kırıkkale İl Gazetesi, Kırşehir Çiğdem” Gazetesi ve Ankara Anadolu Gazetesi’nde köşe yazılarım yayınlanmaktadır.” “Kırıkkale İL gazetesi olarak Asım Atabey’i bu güzel eserinden dolayı kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyoruz.

Haber: Sedat Gençay

 

Bu haber toplam 709 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.