1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Aşkından deliren bir kadın: Deli Ayten---SEVDA VAPUR
Aşkından deliren bir kadın: Deli Ayten---SEVDA VAPUR

Aşkından deliren bir kadın: Deli Ayten---SEVDA VAPUR

Malum bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Her ne kadar bizim kültürümüze ve bize ait olmayan bir gün olsa da aşkı hatırlamak adına özel bir gün. Sonuçta...

A+A-

Malum bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Her ne kadar bizim kültürümüze ve bize ait olmayan bir gün olsa da aşkı hatırlamak adına özel bir gün. Sonuçta aşk evrensel bir duygu.

Ben de günün anlam ve önemine uygun bir yazı yazmak istedim. Beni bu yazıyı yazmaya iten başlıca etken, ismine geçen hafta bir gazetede rastladığım bir kadın. Kim mi bu kadın.Ayten Şenaşık namı diğer Deli Ayten. Söylediğim gibi ismine geçtiğimiz günlerde tesadüfen gazete sayfalarında rastladım. İsmini duyar duymaz içimde bir merak uyandı. Acaba bir kadın neden delirmişti? Hemen araştırmaya başladım. Hikâyesi beni hem çok etkiledi hem de çok düşündürdü. Sizler de bir an için olsun düşünün istedim. Bir kadın aşkı için aklını yitiriyor. Bir insan için bundan daha büyük bir kayıp var mıdır? Biz kadınlar aşkımızı çok yoğun yaşıyoruz. Bundan dolayıdır ki sonu hüsranla biten aşklar bizden çok şey alıp götürüyor, Deli Ayten’in aklını götürdüğü gibi. Gelelim Deli Ayten’e ve Deli Ayten’in hikâyesine. Deli Ayten kim tanıyalım. 1935 yılında fakir bir Roman ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş Ayten. Kızyakup Mahallesi’nin güzel kızı Ayten 17 yaşında mahalleden Hasan isminde bir delikanlıya aşık olur. Hasan ailesinden ister Ayten’i. Ancak Ayten’den 5-6 yaş büyük olan yaşı ve alkol bağımlılığı sebebi ile Hasan’ın isteğini geri çevirirler. Sevdiği adama kavuşamayan Ayten, her geçen gün sevdiğinin hasreti ile yanıp tutuşur. Yemeden içmeden kesilir. Gözü uyku tutmaz olur. Aşkının hasretinden aklını yitirir. Götürüldüğü doktorlardan biri Ayten’in sırrını öğrenir. "Sevdiği delikanlıya kavuşursa aklına da kavuşur " der ailesine. Altı yıllık ayrılık ve aşk acısından sonra Ayten kavuşur sevdiğine. Dillere destan bir düğünle evlendirilir Ayten. 1,5 yıl geçmez Cümbüş Hasan evini terk eder ve kendini içkiye verir, bir süre sonra da ölür. Eşinin ölümüyle yıkılan Ayten de avare halde sokaklarda dolaşmaya başlayınca adı deliye çıkar. O günden sonra; ne Hasan döner ne de Ayten’in kaybolan aklı. Deli Ayten ölünceye kadar kaybolan Hasan’ını arar Bursa sokaklarında. Bir elinde Hasan’ından kalan cümbüşü, diğer elinde Hasan’ın O’na hediye aldığı, içinde hatıra dolu çantalar. Hasan’ının davulunu takar boynuna. “Hasanım, hasanım, neredesin sen?” diye seslenir Bursa sokaklarına… Deli Ayten’in davulu ile uyanmaya alışık Kızyakup Mahallesi sakinleri, Deli Ayten’i o gün göremeyince merak edip kulübesine bakarlar. Yine bir elinde cümbüşü, omzuna attığı davulu ve kolunda çantalar ile bulurlar Deli Ayten’i. Güzel gözleri ağlamaktadır yine. Ancak Hasan’ına ağıt yakan dili susmuştur. Deli Ayten, Kamberler’deki kulübesinde 12 Mart 1992 yılında komşuları tarafından ölü bulunmuştur. Aşk asla pişman olmamaktır. Siz de hissettiğiniz ve hissettirdiğiniz bu duygu için asla pişmanlık duymayın. Aşktan, aşkınızı dillendirmekten korkmayın. Aşkı yaşayan ve yaşatan, kalbinde aşka yer açan herkesin sevgililer gününü kutluyorum.

Aşkla, sevdayla kalın…

Bu haber toplam 1041 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.