1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Askeri okul öğrencisi Gülen yapılanmasının sistematik baskısını anlattı
Askeri okul öğrencisi Gülen yapılanmasının sistematik baskısını anlattı

Askeri okul öğrencisi Gülen yapılanmasının sistematik baskısını anlattı

Ordu içerisindeki Gülen grubu yapılanması dışında kalan askeri okul öğrencilerinden Melike Bulut Şehirli, baskılar nedeniyle bırakmak zorunda kaldığı...

A+A-

Ordu içerisindeki Gülen grubu yapılanması dışında kalan askeri okul öğrencilerinden Melike Bulut Şehirli, baskılar nedeniyle bırakmak zorunda kaldığı Hava Harp Okulu’nda yaşadıklarını anlattı.

Şehirli, komutanları tarafından sistematik olarak izole edildiğini, onur kırıcı davranışlara maruz bırakıldığını ve intihara teşvik edildiğini anlattı.

Askeri helikopter pilotu olmak istiyordu


1992’de İzmir’in Bergama ilçesinde doğan Şehirli, 2010’da LYS ile Hava Harp Okulu’nu kazandı. Hayali askeri helikopter pilotu olmaktı. Yalova’daki öğrenci seçme uçuşunu başarıyla geçen Şehirli, intibak döneminde zorluk yaşadı.

‘Neyine güveniyorsun?’

Kendisine üst üste gece nöbeti tutturulduğunu anlatan Şehirli, intihara teşvik edilişini şöyle anlattı:

“İlk olarak nöbet çizelgelerinde yer almayan nöbetleri tutmadığım için ceza aldım. Ondan sonra da 3'er günlük oda hapisleri çekmeye başladım. 27 Şubat 2011 tarihinde de bir gece yatağımdan komutanların seçtiği kadetler tarafından kaldırıldım.

Bayanlar katındaki uçuş odasına alındım. Pencereye doğru esas duruşta 1 saat bekletildim. Bu sürede bana 'Melike Bulut, bu okula neden geldin, bırakmayı düşünmüyor musun, neden bırakmıyorsun, okulu bitirebileceğini mi düşünüyorsun, neyine güveniyorsun' dediler.

Hatta pencereyi açıp 3. kattan kendimi atmamı istediler. Atlamayacağımı anlayınca odama gitmeme izin verdiler."

“Namusuma sahip çıkamıyorum komutanım’ diye bağırttılar”

Eğitimler sırasında kasten aç ve susuz bırakıldığını, başka bir grubun ise kayırıldığını anlatan Şehirli, esas duruştayken üst devreden öğrencilerin silahını tekmelediğini, yasak olduğu için esas duruşu da bozamadığını anlattı:

"Silah düşünce alıp kaçıyorlardı. Sonra da 'Silah benim namusum. Ben silahıma sahip çıkamıyorum, demek ki ben namusuma da sahip çıkamıyorum komutanım' diye 25 kez bağırmamı istiyorlardı. Çok ağrıma gidiyordu, 25. kez söylerken artık ağlıyordum.

Erkek devre arkadaşlarım bile artık gördüğüm zulme dayanamıyor, bu aşağılanma karşısında artık bırakıp gitmem gerektiğini söylüyordu."

‘Babası cemaatçilerin kırtasiyesinde çalışıyordu’

Kendi devresinden başka kadın öğrenciye ise aynı şekilde davranmadıklarını söyleyen Şehirli, "Onun babası cemaatçilerin sahibi olduğu bir kırtasiyede çalışıyordu. Ben okulumu bırakmak zorunda kalırken onun eğitimine devam ettiğini biliyorum" diye konuştu.

‘Halüsinasyon görüyorsun’

Dolabının sık sık kontrol edildiğini, iç çamaşırlarının ortaya saçıldığını anlatan Şehirli, öğretmenlerine durumu anlattığında "Halüsinasyon görüyorsun" yanıtını aldığını söyledi. Şehirli, kurmay bir yüzbaşının aynı devredeki diğer 8 kadın öğrenciyle konuştuğunu, o andan itibaren arkadaşlarının kendisiyle artık konuşmadığını söyledi.

‘Dava açacak parası yoktu’

Şehirli, baskılara dayanamayıp okulu bıraktı. Tazminat ödemek için tarlada çalışmaya başladı:

"Okulu bıraktıktan sonra tazminatı ödemek için annem ve kardeşimle domates ve mısır tarlalarında amelelik yaptım. Yaşadıklarımı TSK'ya bildirdim, BİMER'e ilettim ama maddi durumum olmadığı için ‘mobbing’ nedeniyle dava açamadım.

Bu bir tiyatro değil. Bize bunu yapanlar bedelini ödemeli. Bizler subay olmayı çok isteyen insanlardık ama onlar hiç hak etmedikleri yerlerde devletin malını istedikleri gibi kullandılar."

‘Sorun bizde değilmiş’

Okulda hiçbir zaman "Fethullahçı, cemaatçi" kavramlarının kullanılmadığını söyleye Şehirli, "Bize bunları yapan grubun kim olduğunu anlamaya çalışıyorduk. Sorunun bizde olduğunu düşündük ama sonra anladık ki değilmiş” dedi.

Toplu davaya katılacak

Askeri okuldan ayrılmaya zorlanan öğrencileri buluşturan bir platforma dahil olduğunu anlatan Şehirli, örgüt üyesi ordu mensuplarına açılacak davaya müdahil olacağını söyledi.

AA
 

 

Bu haber toplam 810 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.