1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Asım’ın neslini yetiştirmek
Asım’ın neslini yetiştirmek

Asım’ın neslini yetiştirmek

Kırıkkale Üniversitesi İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi. Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan, “Bizim özlem duyduğumuz şey Asım’ın neslini yetiştirmektir” dedi.

A+A-

 

BİZİM ÖZLEM DUYDUĞUMUZ ŞEY ASIM’IN NESLİNİ YETİŞTİRMEKTİR

İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. Yıldönümü münasebetiyle Kırıkkale Üniversitesinde İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi. Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan, “Bu milletin egemenliğine, istiklaline düşkünlüğü rahmetli Mehmet Akif’in kaleminden yazıya dökülmüş olup daha sonra bestelenmiştir. Bizler, inşallah yaşayan değerlerimizi ve geçmişteki değerlerimizin kıymetini bilerek yaşamlarımızı sürdürürüz. Çünkü çoğu milli şairimizin ve Akif’in de vurgulamış olduğu Asım’ın nesli, yani gençlikten beklenti budur. Bizim özlem duyduğumuz şey Asım’ın neslini yetiştirmektir. Asım’ın neslini mutlaka anlamamız gerekmektedir” dedi. ‘Asım’ın nesli nerede?’ diye soran Rektöre, öğrenciler İstiklal Marşı’nı okuyarak cevap verdi.

MİLLETİMİZ MEHMET AKİF’İ NEDEN SEVİYOR?

Program, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Andı’nın “Toplumu ve Yakın Tarihi Akif ile Anlamak” konulu konferansı ile devam etti. Mehmet Akif’e rahmet, şükran ve mağfiret dilekleri ile konuşmasına başlayan Prof. Dr. Mehmet Fatih Andı, “Toplumsal değerler, fertleri bir araya getiren, onları bir anlamlı bütün kimliğinde birleştiren değerler toplamıdır. Bazen söz gelimi bir metin, bir kitap olabilir. Mesela İstiklâl Marşı, Çanakkale Savaşı toplum için bir değerdir. Bazen de bazı şahsiyetler toplumsal bir değer olur. Mehmet Akif gibi. Toplumsal değeri olan şahsiyetler tepeden inmecilikle, dayatmacılıkla, yaptırımlarla, birtakım zorlamalarla kabul edilen şeyler değildir. Eğer böyle zorlamalar varsa orada zaten toplumsal ittifak, toplumsal mukavele vuku bulmaz. Toplum kerhen seviyorum der, lakin arkasında bu sevgi boşa düşer. Bu şekilde dayatmalarla sevdirilen toplumsal değerler, toplumları birer riya toplumu haline getirirler. Bu da toplumsal değerlerin, toplumun kendiliğinden benimsediği değerler olduğunu gösterir. Mehmet Akif ismi ve şahsiyeti bu kadar çok sevildiyse, benimsendiyse bunun arkasında Mehmet Akif’in samimi, yerli ve milli oluşunun payı çok büyüktür. Bu millet, Mehmet Akif’i, samimiyetine duyduğu güven sebebiyle sevmektedir” dedi.

ALLAH’IN YERYÜZÜNDE ŞAİRLERİ DE VARMIŞ

Mehmet Akif ile Şair Süleyman Nazif arasında yaşanan etkileyici bir olayı anlatan Prof. Dr. Mehmet Fatih Andı, “Şair Süleyman Nazif, Mehmet Akif’in 1915 yılında yazdığı Çanakkale Şehitlerine şiirini okuyunca öyle hayran kalmıştır ki Akif’i görünce onun ellerine sarılmış ve ‘Ne olur Üstad, sen bundan sonra şiir yazma’ demiş. Mehmet Akif alınmış ve ‘Şiir kötü müydü, beğenmedin mi ?’diye sormuş. Süleyman Nazif, Mehmet Akif’e çok güzel, insanüstü bir şiir yazdığını ve bundan sonra yazdığı hiçbir şiirinin bu seviyeye ulaşamayacağı için edebi jübilesini yapmasını söylemiş. 6 yıl sonra 1921 yılında Mehmet Akif’in yazdığı İstiklal Marşı’nı okuyan Süleyman Nazif, ‘Üstad hakkını helal et. Ben zannettim ki sen de zirve tektir. Meğer sende zirveler bitmiyormuş. Üstad, Allah’ın yeryüzünde şehitleri olduğu gibi şairleri de varmış bunu seninle anladım’ demiş. Konferans, televizyon programcıları Dr. Halil İbrahim Uzun ve Mustafa Toprak’ın şiir dinletisi ve Müzikoloji Topluluğu Korosu Konseri ile sona erdi.

KATILIM YÜKSEK OLDU

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Fatih Andı’nın konferansı, televizyon programcıları Dr. Halil İbrahim Uzun ve Mustafa Toprak’ın şiir dinletisi ile öğrencilere mini konserinin yer aldığı etkinliğe Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan, Vali Yardımcısı Emin Alıcı, dekanlarımız, öğretim elemanlarımız ile öğrenciler ve üniversite personeli katıldı.

Haber-Foto: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 371 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.