1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Aşı vurulmamak kul hakkıdır!
Aşı vurulmamak kul hakkıdır!

Aşı vurulmamak kul hakkıdır!

Koronavirüs salgınına karşı verilen mücadelede aşılama çalışmaları yapılıyor. Bu kapsamda diyanet ALO fetva hattına Korona aşısı olmazsam günah olur mu? Korona aşısı olmamanın vebali var mı? şeklinde sorular sorulmaya başlandı

A+A-

ÖZEL HABER 

İL MÜFTÜSÜ YAŞAR: “AŞILARIN İÇERİKLERİNE DAİR İSPATLANMAMIŞ VE KESİNLİĞİ OLMAYAN SÖYLEMLERE İTİBAR ETMEYİN!”

Koronavirüs salgınına karşı verilen mücadelede aşılama çalışmaları yapılıyor. Bu kapsamda diyanet ALO fetva hattına Korona aşısı olmazsam günah olur mu? Korona aşısı olmamanın vebali var mı? şeklinde sorular sorulmaya başlandı. İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, “Aşı vurulmak helaldir, vurulmamak kul hakkıdır” dedi.


ALO FETVA HATTINA SORULAR SORULUYOR 
Çin’den getirilen koronavirüs aşısına onay çıkmasından sonra ilk olarak sağlık çalışanları olmak üzere 81 il genelinde uygulanan ve aşılama çalışmalarına devam edilirken, diyanet ALO fetva hattına korona aşısına ilişkin sorular da sorulmaya başlandı. Bu sorular arasında Korona aşısı olmazsam günah olur mu? Korona aşısı olmamanın vebali var mı? Korona aşısı helal midir? gibi çeşitli sorular vatandaşlar tarafından sorulmaya başlandı. Konu hakkında görüşlerini aldığımız İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, İslam dininin salgın dönemine bakış açısını değerlendirdi. Yaşar, “Hastalığı bilerek bir başkasına bulaştırmak kul hakkıdır” ifadesinde bulundu.


İNSANIN KENDİNİ (CANINI) KORUMASINI EMRETMİŞTİR
Yaşar, İslam’ın Salgın döneminde aşıya bakışını şu şeklide değerlendirdi, “İslâm dininin tıp ilmine bakış açısını özetleyecek olursak; korunması gereken en temel beş esas arasında insanın kendini (canını) korumasını emretmiştir. Bu yüzden Müslümanlar hem harici hem de dahili tüm bela, hastalık ve musibetlerden kendini tarih boyunca korumaya çalışmıştır. Elbette salgın durumlarında öncelikle hastalıktan kendimizi korumamız gerekirken, bir başkasına hastalığı bulaştırmaktan imtina etmek gerekir. Aksi halde kul hakkına girilmiş olur.


İSLAM’IN “İŞİ EHLİNE VERİNİZ” TEMEL PRENSİBİ
“İslam’ın her alanda olduğu gibi aşı konusunda da işin uzmanlarına kulak vermeye sevk ettiği aşikardır. İslam’ın “işi ehline veriniz” temel prensibi de Tıp uzmanlarımızın aşı olunması konusunda ki görüşlerine kulak vermemizi emretmektedir. Uzun zamana yayılan araştırma ve uygulamalar neticesinde üretilen aşıların çocukların hastalıklara karşı korunmasında etkili olduğu ilgili uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Bu itibarla, aşıların zararlı olduğuna dair bilimsel verilere dayalı kesin bir kanıt bulunmadıkça Sağlık Bakanlığının uygulamalarına güvenilmeli, aşıları yaptırmaktan kaçınılmamalıdır. Bu noktada aşıların içeriklerine dair ispatlanmamış ve kesinliği olmayan söylemlere itibar edilmemesi tavsiye olunur” dedi.


Haber: Ahmet Gökdemir 
 

Bu haber toplam 821 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.