BERKAY DEMİRBAŞ

BERKAY DEMİRBAŞ

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Anzak Günü

A+A-

Anzak Günü her yıl 25 Nisan'a denk gelir. 25 Nisan, 1916'da resmen Anzak Günü olarak Avustralya’da adlandırılır ve 'ANZAC', (Australian and New Zealand Army Corps) Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu anlamına gelir. 25 Nisan 1915'te Avustralya ve Yeni Zelanda askerleri, Gelibolu yarımadasını ele geçirmek için yola çıkan müttefik seferinin bir bölümünü oluşturdular ve Anzaklar olarak tanındı ve bu adla bugüne kadar devam etti.

25 Nisan 1915 sabahı Anzaklar Çanakkale'yi müttefik donanmalarına açmak, Gelibolu yarımadasını ele geçirmek için yola çıktılar. Amaç, Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti ve Almanya'nın bir müttefiki olan İstanbul’u ele geçirmekti. Anzaklar Gelibolu'ya çıktı ve Türk askeri’nin şiddetli direnişiyle karşılaştı. Türkiye'yi savaştan çıkarma planları çabucak çıkmaza girdi ve savaş sekiz ay sürdü. 1915'in sonunda müttefik kuvvetler tahliye edildi. Sekizbin'den fazla Avustralya askeri öldü. Gelibolu'ya çıkarma haberi ve ardından gelen olaylar, Avustralyalıları derinden etkiledi. 25 Nisan çok geçmeden Avustralyalıların savaşta ölenleri andıkları gün oldu.

Anzak Günü'nün bugünkü anlamı, askeri operasyonlarda ölen tüm Avustralyalıların anılmasını içeriyor. Anzak Günü Avustralya, Yeni Zelanda, Cook Adaları, Niue ve Pitcairn Adaları'nda kutlanır. Her yıl 25 Nisan tarihinde Çanakkale'de de Anzak Günü için anmalar gerçekleştirilir. Anzak Günü daha önceki yıllarda Papue Yeni Gine ve Samoa'da da resmî tatil statüsündeydi. Anzak Günü anma törenleri; Gelibolu'ya ilk çıkarmanın yapıldığı gün şafak vakti ülke genelinde anma törenleri ile başlar, günün ilerleyen saatlerinde eski askerler ve halk, büyük şehirlerde ve birçok küçük merkezde yürüyüşler düzenlerler.

Avustralya Federasyon Muhafızları üyeleri, Avustralya Savaş Anıtı'ndaki Meçhul Avustralyalı Askerin Mezarı çevresinde bir katafalk töreni oluşturuyor. Anzak Günü töreni açış, ilahi, dua, konuşmalar, çelenk koyma, Son Mesaj, kısa bir sessizlik döneminin ardından milli marş okunur. Anma töreninden sonra aileler, Şeref Kürsüsüne akrabalarının adlarının yanına kırmızı karanfil koyarlar. Birinci Dünya Savaşı sırasında, gıda maddelerinin ulaşmasındaki gecikmeler nedeniyle, aileler, savaşan askerlere yiyecek göndermekteydiler. Uzun süreler boyunca yenilebilir, besin değeri yüksek, gıdaları göndermek zorunda kaldılar, bu gıdalardan birisi de ilk zamanlar Asker Bisküvisi olarak bilinen Anzak Bisküvisidir. Bisküvi, Avustralya'da Federal Mevzuat tarafından korunan 'Anzak' kelimesi kullanılarak yasal olarak pazarlanabilen birkaç emtiadan biridir.

Anzak askerlerinin savaş esnasında yedikleri bisküviler özel seri olarak Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılında, Avustralya’da tekrar üretildi. Bisküvilerin kutusunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Anzak askerleri için söylediği sözün İngilizcesine yer verilmiştir.

İşte Atatürk’ün o sözü;

Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar…Sen dost bir ülkenin topraklarında yatıyorsun. Bu yüzden huzur ve sükûn içinde uyu. …uzak diyarlardan oğlunu harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır.… Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.

Çanakkale Muharebelerinde Kırıkkale’ den seddülbahir, Arıburnu, Şahintepe, göğüs göğse muharebelerin yaşandığı Kanlıdere, Kanlısırt, Kerevizdere, Azmakdere, Anafartalar cephelerinde 22-41 yaş aralığındaki (228) vatan evladı hemşehrimiz, Çanakkale geçilmez diyerek şehit düşmüş ve en büyük servetleri olan canlarını vatan ve millet uğrunda seve seve feda ederek, Türk’ün gücünü ve Mehmetçiğin süngüsünün asla yenilmezliğini tüm dünyaya göstermişlerdir. Vatan, Millet ve Bayrak uğruna canlarını seve seve feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla, gazilerimizi̇ minnet ve şükranla anıyorum. Olmasalardı olmazdık.

Bu yazı toplam 920 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar