1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ankara'yı farketmeliyiz
Ankara'yı farketmeliyiz

Ankara'yı farketmeliyiz

Ankara’nın Başkent oluşunun 90. Yılında Başkent Ankara Meclisinin düzenlediği “Başkent Ankara İçin Ortak Akıl Sempozyumu” Yenimahalle Nazım Hikmet...

A+A-

Ankara’nın Başkent oluşunun 90. Yılında Başkent Ankara Meclisinin düzenlediği “Başkent Ankara İçin Ortak Akıl Sempozyumu” Yenimahalle Nazım Hikmet Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

baskent ankara meclisiAnkaralıların yoğun ilgi gösterdiği sempozyuma; Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ankara Milletvekilleri Levent Gök ve Bülent Kuşoğlu, Başkent Ankara Meclisi Genel Başkanı Nevzat Ceylan ile Başkent Ankara Meclisi kurucuları ve Genel Başkan Yardımcısı Sanem Arıkan ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri katıldı.

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, “Hiçbir yüzyılda konuşulmayan gelişmeler bu yüzyılın içerisinde cereyan ediyor” sözleriyle başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: İnsanoğlu, bu gelişmeler karşısında iyi yönetim uygulamalarını tartışıyor. Toplam kalite kavramı, bütün insanlık âleminde yeniden değerlendiriliyor. Sivil toplum hareketleri önem kazanıyor. Devlet fonksiyonları tartışılıyor.”

Vali Yüksel, sözlerine şöyle devam etti  “Bir şehrin potansiyeli ne olursa olsun, şehirleri bugün öncü ve önder yapacak olan en önemli gücü takım çalışmasıdır. Yani ortak akılda buluşma hususu tartışılmayacak kadar açıktır. Bu şehrin havasını soluyan, suyunu içen, ekmeğini yiyen herkes; “Ben Ankara’da oturuyorum, ben Ankaralıyım.” demeli ve Ankara’yı fark etmelidir. 5 milyon nüfusa sahip olan ve göç olgusunu içinde taşıyan Ankara’da Anadolu’nun her yerinden gelen insanlarımız var. Ankara’yı fark etmek, yüreğinde hissetmek ve de değişim ve dönüşümüne katkı sağlamak Ankara’mızın hemşerisi olmanın öncel koşuludur. 

Bugün Ankara; sosyal, ekonomik, kültürel manada entelektüel bir dünya şehridir. Ankara’yı anlatan en doğru başlık Ankara’nın son derece zengin ve dinamik bir nüfus yapısına sahip olduğudur. Bu kentin nüfusunun yüzde 50’den fazlasını 30 yaşın altında olan insanlar oluşturuyor. Bu şehirde 0–14 yaş grubunun nüfus oranı yüzde 20 civarındadır. Avrupa’nın bir şehrinin nüfusu kadar sadece okullarında öğrencisi olan Ankara ve Türkiye’de eğitimde öncü ve önder olan bir Ankara… Altısı devlet ve 11’i vakıf üniversitesi olmak üzere 17 üniversitesi olan ve kuruluş çalışmaları devam edenlerle birlikte 22 üniversitesi ve 230 bin genci ile güçlü bir akademik yapıya sahip Ankara… 53 büyük müzesi olan üç opera ve balesi, 31 tiyatrosu ve 161 sinema salonu bulunan önemli bir kültür alt yapısı olan şehir... Avrupa’nın en iyi havaalanına sahip olan, Anadolu’nun her yerine yüksek hızlı tren sistemleri ile ulaşan ve de ulaşmaya hazırlanan bir Ankara…”

“Ankara Sanayisini de mutlaka konuşmak gerektiğini” ifade eden Vali Yüksel “11 organize sanayi bölgesinden beşinde 12 binin üzerinde fabrika var. 200 bin civarında çalışanı var. Yabancı ortaklı işletmelere de sahip. Türkiye’de bulunan 32 teknokentten 6’sını bünyesinde bulunduran Ankara; 10 bin Ar-Ge personelinin 6 bin beş yüzünü istihdam ediyor.

Ankara’nın Başkent oluşunun gerekçelerine de değinen Vali Yüksel “Birleşmiş Milletlere üye olan şu anda iki yüze yakın ülke var. Başkentlerine bakınız, hiçbir ülkenin başkenti tarihi bir kararla başkent yapılmamıştır. Hemen hepsi siyasi kararlarla başkent yapılmıştır. Ankara’nın başkent oluşunun tek gerekçesi tarihî bir karardır ve tarihî gerçekler ve millet iradesiyle başkent yapılmıştır” dedi.

EXPO’ların ve turizmin önemine de dikkat çeken Vali Yüksel “Bu şehri dünya şehirleri arasında “İşte Ankara!” dedirtecek, bu yarışta devam ettirecek stratejik başlıklar oluşturmak gerekiyor. Bugün, dünyanın en önemli buluşma noktalarından birisi EXPO’lardır. “Bu şehrin gündeminde niye EXPO yok, biz bunu niye tartışmıyoruz?” Bu şehir, bunları konuşmalıdır.

Bütün toplumların düz dünya rekabetinde yeni buluşma noktaları fuarlar ve kongrelerdir. Antalya, İstanbul, İzmir’de yıllar önce oluşturmuşken Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkentinde turizm büroları kurulması hususu ancak konuşuluyor. Bir buçuk yıl önce başlatılmış kongre bürosu çalışmaları yeni tamamlanabilmiştir. Topu orta sahada oynatarak ve stratejisiz tartışma ve konuşmalarla bu şehrin ihtiyaçlarını tespit etmekte zorlanırız” dedi.

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel “Tarımın, Başkent Ankara için önemli bir başlık olduğunu” söyleyerek “Bütün akıllı toplumlar, geleceğin reçetesi olan tarımı konuşuyor. Başkentte bir milyon iki yüz bin hektar tarım araziniz olsun ve bu şehirde tarımı konuşmayın. Bu şehirde tarımı Sivil Toplum Kuruluşlarının gündemlerine alması gerekir. Özellikle biber, domates, salata, yani yaş sebzeyi… Arkasından süs ve kesme çiçek dediğimiz KDV’si yüksek çeşitlendirilmiş tarım başlıklarını Ankaralıların mutlaka konuşması gerekiyor. Bu şehir “Çiçek borsasının da başkenti olmalıyız” demelidir. Şu ana kadar İl Özel İdaresi olarak Ankara’da bu söylediğim başlıklara dayalı 900 sera yapılmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi artık Kızılay Meydanı’nı, Bakanlıkların önündeki bahçe düzenlemelerindeki süs bitkilerini Çubuk ilçesi çiftçilerinden almaya başladı. Bunların sayıları artmalı ve Ankara’da binlerce sera olmalıdır” dedi.

baskent ankara meclisi (7) nevzat ceylanANKARA’YA SAHİP ÇIKANLARA BİZ DE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Başkent Ankara Meclisi Genel Başkanı Nevzat Ceylan da: “Ankara da 1400 hemşeri derneğinin büyük bir çoğunluğunun çatımızda birleşmesi dikkate değerdir. Her kesim ve düşünceyi temsil eden kurucuları ve yepyeni bir teşkilatlanma modeli ile gittikçe güçlenerek harmanlanan Başkent Ankara Meclisi, şüphesiz başkentin her sorununu ve beklentilerini en iyi bilen ve tahlil eden kuruluşudur” dedi. Bütün dünyada Başkent’te yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu belirten Ceylan, “Bu tarihi misyonun hakkını vererek Başkent Ankaralı olmanın haklı gururunu hep beraber yaşamamız gerekir.” diyerek sürdürdüğü konuşmasını “Bu güçlü yapısı ve birlikteliği ile başkentin sahibi artık Başkent Ankara Meclisi olacak, sizler olacaksınız. İlan ediyoruz. Başkent Ankara’ya sahip çıkanlara biz de sahip çıkacağız. Yaşadığı başkenti görmeyenleri artık biz de görmeyeceğiz” diyerek tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından Ankara Eski Valisi ve Türk İdareciler Derneği Başkanı Saffet Arıkan Bedük, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Arıcı, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aliye Öztan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Topum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Yaman sempozyum kapsamında sunumlarını yaptılar.

[gallery ids="196397,196396,196395,196394,196392"]
Bu haber toplam 304 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.