1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ankara’da satışta ve kiralamada döviz kuru sabitlendi
Ankara’da satışta ve kiralamada döviz kuru sabitlendi

Ankara’da satışta ve kiralamada döviz kuru sabitlendi

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci’nin döviz kurunu sabitleme çağrısına uyan Borusan Oto otomobil satışlarında, Timco Sokak ve...

A+A-

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci’nin döviz kurunu sabitleme çağrısına uyan Borusan Oto otomobil satışlarında, Timco Sokak ve Otonomi de kira ücretlerinde döviz kurunu sabitleyerek ekonominin canlılığına katkıda bulundular. 

ATO Başkanı Bezci’nin Türkiye’de ekonomik istikrarı sürdürmek için döviz kurunu sabitleyin çağrısına Ankaralı işadamlarından cevap geldi. TİMCO Sokak Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yıldırım, Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, Borusan Oto Balgat Şube Müdürü Deniz Safi ATO Başkanı Bezci’yi ziyaret ederek, kiralama ve satış işlemlerinde döviz kurunu sabitlediklerini ve Türk Lirası’nı tercih ettiklerini söylediler.

Ziyarette konuşan ATO Başkanı Bezci, döviz kurundaki öngörülmezliğin işlere olumsuz yansımasını önlemek için şahsi kira gelirlerinde dövizi sabitlediklerini anlatarak, ekonomi dünyasında faaliyet gösteren tüm şahıs ve tüzel kişilere “döviz kurunu sabitleme” çağrısında bulunduğunu hatırlattı. Dolar kurunun 1,9 TL, Euro kurunun da 2,4 TL olarak sabitlendiğini bildiren Bezci, “Türkiye’de yıllardan beri süregelen istikrarlı yapının ekonomiye yansımalarını hep birlikte yaşadık. Dünya krizle boğuşurken ülke olarak gösterdiğimiz büyüme performansıyla ilgi odağı haline geldik. Şimdi ekonomi denizinde dalga var. Ekonomi gemisi dalgadan etkileniyor. Bu geminin sarsılmadan seyahat etmesi için herkese görev düşüyor. Biz üzerimize düşen görevi yaparak öncülük ettik. Çağrımıza uyarak dövizdeki dalgalanmanın iş hayatına yansımasına engel olan, öncülük eden herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

Bezci, döviz kuru sabitleme çağrısını tekrarlayarak, döviz kurunu sabitleyenlerin sayısının artması gerektiğini söyledi. Bezci,  “Aynı gemide olduğumuzu unutmayalım” dedi.

BU ÜLKE BİZİM, SAHİP ÇIKACAĞIZ

Başkent’te özel sektörün dekorasyon ve inşaat malzemeleri sektörüne yönelik dev yatırımı Timco Sokak Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yıldırım da,  Ankara’da kurdukları ilk konsept AVM olarak ilke imza attıklarını, kiralamaları TL ile yaparak da döviz kurunu sabitleme hareketine öncülük ettiklerini söyledi.

Anadolu Bulvarında kurulan Timco Sokak’ta yer alan her biri 485 metrekare büyüklüğündeki 256 dükkanı Türk Lirası üzerinden kiraya vereceklerini açıkladıklarını ve ilk haftada 200 talep aldıklarını anlatan Yıldırım, “Bu ülke bizim ve biz ülkemize sahip çıkacağız. Sahip çıkma lafla olmayacağına göre, yaptığımız icraatlarımızla bunu göstereceğiz. İş dünyasındaki çarkların işlerliğini sürdürmesi için Timco Sokak’ta dükkanları Türk Lirası ile kiraya vereceğimizi açıkladık. Bir haftada 200 başvuruyla talep patlaması yaşadık” dedi.

KRİZ TELLALLIĞI HEPİMİZE ZARAR VERİR

Esenboğa yolu Özal Bulvarı üzerinde Başkentli otomotiv firmalarının toplu sergileme alanlarından oluşan iş merkezi Otonomi Firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç da, 375 dönümlük alanda 750 milyon liralık bir projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, Otonomi olarak dükkân satış ve kiralarında döviz kurunu sabitlediklerini söyledi. Otonomi’nin inşaatı tamamlandığında Avrupa’nın en büyük otomobil satış merkezi olacağını anlatan Erkoç, “5 bin kişiyi istihdam edecek bir merkez inşa ediyoruz. Ülkemizde ekonomik istikrar olması herkes için her kesim için önemli. Kriz tellallığı hepimize zarar verir. Bu yüzden istikrarı korumak için biz de elimizi taşın altına koyuyor ve kuru sabitliyoruz” diye konuştu.

OTOMOBİL SATIŞLARINDA DA KUR SABİT

Borusan Oto Balgat Şube Müdürü Deniz Safi de dövizdeki dalgalanmadan otomobil satışlarının olumsuz yönde etkilendiğini anlatarak, Borusan olarak Dolar kurunu 2,079 TL’ye sabitlediklerini söyledi. Safi, “Döviz kurunun sabitlenmesiyle birlikte işlerimize hareketlilik geldi, satışlarımız ciddi anlamda arttı. 2013 yılı stoklarımızı bitirmek üzereyiz” dedi. Safi, 2014 yılı modellerinin satışında da döviz kurunu sabitleyeceklerini ifade etti.

Bu haber toplam 272 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.