1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ankara bizi olumsuz etkiliyor
Ankara bizi olumsuz etkiliyor

Ankara bizi olumsuz etkiliyor

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ikinci kez Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Ekrem Yıldız’a tebrik ziyaretleri...

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ikinci kez Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Ekrem Yıldız’a tebrik ziyaretleri devam ediyor. Ziyarette bir konuşma yapan Yıldız,  Ankara’nın yakın olmasının kendilerini olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.

STK’LARDAN YILDIZ’A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Basri Keskin, Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Naci Tekinay, Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Mürsel Öcal ve Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Recep Sefer dün Rektör Ekrem yıldız’ı makamında ziyaret etti. Tekrar Rektörlük görevine getirilen Ekrem Yıldız’ı kutlayan Başkan Keskin ve beraberindekiler Yıldız’a görevinde başarılar dilediler. 

TIP FAKÜLTESİ TERCİH EDİLİYOR

Başkan Keskin, Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yeni yerine taşındığını ve güzel bir hastane olduğunu belirterek, “Emekli olan hastalarımızın yüzde 60’ı benim gibi üniversite hastanelerinde muayene oluyor. Yatma olanağı sağlıklı olur diye üniversite hastanelerini daha çok tercih ediyorlar. Sizin buraya tekrar rektör olmanız orayı daha da rahatlatır. Çünkü bilimsel olarak burayı eviniz gibi biliyorsunuz. Onun için sizin gelmeniz daha çok faydalı olacaktı. Size başarılar diliyoruz”

ANKARA, KIRIKKALE İÇİN DEZAVANTAJ GÖRÜNÜYOR

Rektör Yıldız ise; “Üniversite olarak olması gerekenin biraz gerisinde olduğumuz kanaatindeyim. Şehirle daha çok bütünleşmek, şehrin gerek ekonomik gerek kültürel gerek sosyal sorunları ile ilgili daha çok araştırma yapmak, raporlar hazırlamak ve bunları kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Aslında bunlar yasal olarak da bizim görevlerimiz. Kırıkkale, biraz Ankara’nın gölgesinde kalıyor. Genellikle Ankara, Kırıkkale için dezavantaj gibi görüyorum”

ANKARA BİZİ ÇOK OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR

Kırıkkale’de çok eski olduğunu ve 1993’ten bugüne kadar Kırıkkale’de ikamet ettiğini belirten Yıldız, “9 sene şehrin muhtelif yerlerinde oturdum. Fakat Ankara bizi çok olumsuz yönde etkiliyor. Bu üniversiteyi de öyle etkiliyor. Ne zaman masanın yöneticilik tarafına geçtiğinizde bunu daha çok hissediyorsunuz. Bazı hocaların, idari çalışanlarımızın Ankara ikameti, öğrencilerimizin yarıya yakınının Ankara orijinli olması, üniversitede sahip olduğu nüfusa paralel olmayan bir yoğunluk düşüklüğü oluşturuyor”

HEKİM SAYISI 250

 27 bin öğrenci ve 2 bine yakın personel bulunduğunu söyleyen Yıldız, “Bunun hem ekonomiye yansıyan yönü, hem ilin sosyal ve kültürel hayatına yansıyan yönü çok hissedilir ama bu sayıya paralel bir sonuç meydana getirmiyor. Burada Ankara’nın çok olumsuz yönde etkisi var ama bu coğrafyayı değiştiremeyiz. Biz Ankara’ya çok yakınız dolayısıyla bunu bir realite olarak kabul edip ne yapabiliriz buna bakmamız lazım. Tıp Fakültemizde 100’ün üzerinde öğretim üyesi var, asistanlarla beraber hekim sayısı 250’ye gelir”

KONFORLU VE GÜZEL HASTANE

Yeni hastanenin çok konforlu ve güzel bir hastane olduğuna değinen yıldız, “Halkımızda Ankara hemen dibimizde, bir hastamız olduğunda Ankara’ya bile götürmediler gibi bir algı var. Hal bu ki buradaki hastanemizde işlemler daha hızlı yapılacak, akrabaları, yakınları burada. Bu intibayı kırmak biraz zaman alacak. Gelen bizden memnun olacak. Sosyal olaylarda biraz sabırlı olmak gerekiyor. Şimdi yeni bir dekan geldi yazdan beri burada görev yapıyor, İnsanlarımızın fazla yorulmadan kendi yaşadığı şehirde sağlık ile ilgili problemlerini çözmesi bizim için çok önemli” dedi.

Ankara bizi olumsuz1

 

Bu haber toplam 457 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.