1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Anız yakmak toprağın verimini yakmaktır
Anız yakmak toprağın verimini yakmaktır

Anız yakmak toprağın verimini yakmaktır

Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, anız yakmanın tarım alanlarına zarar veren çağ dışı bir uygulama olduğunu bildirdi. Sümer, “Anız yakmak toprağın verimini yakmaktır” dedi.

A+A-

Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, anız yakmanın tarım alanlarına zarar veren çağ dışı bir uygulama olduğunu bildirdi. Sümer, “Anız yakmak toprağın verimini yakmaktır” dedi.

TOPRAKTA MİLYONLARCA CANLI YAŞIYOR

Hasat sezonunun ardından zaman zaman civar bölgelerde karşılaştığımız anız yangınlarına karşı Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, uyarılarda bulundu. Başkan Sümer, “Anız yakmak toprağın verimini yakmaktır. Çiftçilerimiz, gelecek yıl alacağı verimi ve toprakta yaşayan canları düşünmeli anız ateşinden uzak durmalıdır. Anız yakmak, milli servetimiz olan doğal kaynaklarımızı, çevremizi ve geleceğimizi yok etmek demektir” diye konuştu.

BİYOLOJİK CANLILAR BELİRLEMEKTE

Çiftçilerin tarlalarını hızlı bir şekilde ikinci ürüne hazırlamak ve toprağı daha kolay işlemek amacıyla anız yaktıklarını anlatan Sümer, anız yakanların farkında olmadan bindiği dalı kestiğini ifade etti. Sümer, “Anız yangınları; doğal ve tarımsal ekosistemin tahrip olmasına, topraktaki organik madde miktarının ve toprağın su tutma kapasitesinin azalmasına, su ve toprak erozyonunun artmasına, omurgalı ve omurgasız canlıların yok olmasına kısacası toprağın verimsizleşmesine ve doğanın ölümüne neden olmaktadır.  Toprağın verimini topraktaki mineral, gübre ve biyolojik canlılar belirlemektedir. “

MALİYETİN ARTMASINA NEDEN OLMAKTA

“Anız yakmak, toprağın veriminin azalmasına neden olmaktadır. Anız yakan çiftçimiz, daha fazla gübre atmak zorunda kalmaktadır. Toprağa kazandırılmayan anız, daha fazla gübre kullanılmasına dolayısıyla maliyetin artmasına neden olmaktadır. Anız ateşinden uzak duran çiftçilerimiz, hem gübreden tasarruf etmekte hem de daha fazla verim almaktadır.”

BİNLERCE CANLIYI ÖLDÜRMEK DEMEKTİR

“Anız yakmanın, oksijen kaynağı ormanlara da zarar verdiğini belirten Sümer, son 5 yılda gerçekleşen 12 bin 604 orman yangından yüzde 7,8’e karşılık gelen 968’ine anız yangınlarının neden olduğunu belirtti. Bu süre zarfında, 3 bin 190 hektar ormanlık arazinin, anız yangını nedeniyle zarar gördüğünü belirten Sümer, “Milli servetlerimize sebebi ne olursa olsun kimsenin zarar vermeye hakkı yoktur. Dinimiz de canlıların yakılmasını, öldürülmesini haram kılmıştır. Anız yakmak binlerce canlıyı öldürmek demektir” diye konuştu.

ANIZA DOĞRUDAN EKİM YAPILMALI

Anız yangınlarının son bulması için çiftçilere alternatif öneriler sunulması, doğrudan ekim teknolojisi gibi var olan uygulamaların yaygınlaştırılması gerektiğini belirten Sümer, “Toprağın sürülmeden ekim yapılmasını sağlayan anıza doğrudan ekim yöntemi yaygınlaştırılmalıdır” diye konuştu. Gelişmiş ülkelerde uygulanan bu yöntemle, kullanılan girdilerden tasarruf etmenin de mümkün olduğunu ifade eden Sümer, “Anıza doğrudan ekim, verimlilik ve karlılığı artırmakta, çevreyi korumaktadır. Doğrudan ekimde geleneksel uygulamalardan farklı olarak hasattan sonra yeniden ekime kadar herhangi bir toprak işleme yapılmaz ve ekim bir önceki ürüne ait anızla kaplı alan üzerine işlem yapabilen özel mibzerler ile gerçekleştirilir. Geleneksel uygulamada tarlanın sürümü, ikileme, üçleme, tohum ekimi gibi işlemler akaryakıt sarfiyatına yol açmaktadır. Anıza doğrudan ekim yöntemi ile tek bir işlem yapılmakta bu sayede yakıt masrafı da azalmaktadır. Bu yöntem erozyonu da büyük oranda engellemektedir.” Haber: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 1220 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.