1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Anadolu tarihi buluşacak
Anadolu tarihi buluşacak

Anadolu tarihi buluşacak

T.C İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla ilişkiler Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle Kültür Sanat Muhabirleri derneği tarafından “Anadolu Tarihi ve Kültür değerlerini anlama çalıştayı” 29 Kasım Cuma günü Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde düzenlenecek.

A+A-

ANADOLU TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİ ANKARA’DA MASAYA YATIRILIYOR

 

 

 

TARİHİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKMAK

Anadolu Tarihi ve Kültür değerlerini anlama çalıştayı hakkında basın toplantısı düzenleyerek kamuoyunu bilgilendiren Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu’nun her bir karış toprağında tarih yattığına dikkat çekerek böylesine önemli bir geçmişe ve bu geçmişin getirdiği kültüre sahip çıkmanın da bu ülkede yaşayan 7’den 70’e her kesimin görevi olmasına vurgu yapmak, kamuoyu oluşturmak amacıyla Anadolu tarihi ve kültür değerlerini anlama çalıştayını düzenlediklerini belirtti.

ÇALIŞTAYA BÜYÜK DESTEK

Çalıştay hakkında bilgi veren İbrahim Gökdemir çalıştaya yaklaşık 1,5 aydır yoğun bir şekilde hazırlandıklarını belirtirken Üniversiteler, Kamu kurum ve kuruluşları ile önemli STK’ların içerisinde olduğu ciddi bir çalışma grubu oluşturduklarını belirtti. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ve Hacı Bayram Veli Üniversitesinin çalıştayın bizzat içerisinde olduğunu belirten Gökdemir, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli heyet Başkanlığı’nın da projeye ayrı bir önemle yaklaştığını ifade etti. Proje paydaşları arasında Başkent Ankara’da 30’a yakın hemşehri federasyonu ve 100’ü aşkın STK’yı barındıran Başkanlığını Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan’ın yaptığı Başkent Ankara Meclisinin bulunduğunu belirten Başkan Gökdemir her yönüyle Anadolu tarih ve kültürünün masaya yatırılacağı en iyi çalıştaylardan birisine imza atılacağını ifade etti.

anadolu-tarihi-bulusacak3-kultur-sanat-muhabirleri-dernegi-baskani-ibrahim-gokdemir.jpg

ÇALIŞTAY’IN ANKARA İÇİN ÖNEMİ

Anadolu Tarih ve Kültür Değerlerini anlama çalıştayını Ankara’da yapmalarının ayrı bir önem taşıdığını ifade eden Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir “Helenistik Dönem'de Galat boylarından Tektosag’ların başkenti olan Ankara, Roma Dönemi'nde taşra örgütünün başkenti, Bizans Dönemi'nde imparatorların konakladığı önemli bir kent, Osmanlı döneminde ise Anadolu Eyaleti’nin merkezi, İstiklal savaşının komuta merkezi ve Türkiye’nin de Başkenti olmuştur. Ankara bütün bu yönleriyle tarihimizin ve kültürümüzün de başkentidir. Yaşayan nüfus itibariyle de Anadolu’nun harmanıdır. Ulus’ta bulunan Bugün ki Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinin bulunduğu yerleşkede Ankara’nın günümüze kadar gelen tarihinin bir aynasıdır. Çalıştayımızı Ulus’ta bu tarihi mekanda yapmamızın ana gayesi de Ulus’a dikkat çekmek ve böylesine önemli bir tarihi mekanı içerisinde bulunduğu tarihimize ve kültürümüze yakışmayan görüntüden kurtarmak amaçlıdır” dedi.

ÇALIŞTAYDA NELER VAR?

Anadolu Tarih ve Kültür değerlerini anlama çalıştayının 29 Kasım 2019 Cuma günü ilk oturumunun sabah saat 10.30 Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi rektörlük binasında bulunan güvercinlik salonunda gerçekleştirileceğini kaydeden Gökdemir bu oturumun daha çok Kültürel değerlerimiz ve Geleneksel el sanatlarımız alanında yapılacağını söyledi. Sabah ki oturumda Kalem İşi sanatçısı Doç. Dr. Kaya Üçer’in Geleneksel’de Boyut Etkisi Edirnekari ve Malakari” konulu bir sunum yapacağını, Tezhip Sanatçısı Doç. Dr. Münevver Üçer’in de “Gelenek Gelecektir” konulu bir konuşmasının yer alacağını belirten Gökdemir, öğleden sonraki oturumlar konusunda ise şu bilgileri verdi. “Protokol konuşmalarının da yer alacağı ikinci oturumumuzun moderatörlüğünü Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sutay Yavuz yapacak. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr. Sema Demir Ulus örnekleminde Ankara, Kültürel değerleri ve içerikleriyle yaratıcı şehir olabilir mi? Sorusunun cevabına yanıt verecek önemli bir sunumunu katılımcılarla paylaşırken, Doç. Dr.Seyithan Ahmet Ateş Kültürü yeniden keşfetmede teknolojinin yerini anlatırken bir uygulama örneğini aktaracak. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş Tarihi miraslarımızı korumak için yapılması gerekenleri masaya yatırırken, Atılım Üniversitesi öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin Unesco Dünya Mirası çerçevesinde Anadolu’nun Kültür ve Tarihi nasıl değerlendirilir? Sorusunun cevabını verecek” dedi.

Haber: Sedat Gençay

 

 

 

 

Bu haber toplam 789 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.