1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. AMBARGOLAR’DAN ÇEKTİKLERİMİZ
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

AMBARGOLAR’DAN ÇEKTİKLERİMİZ

A+A-

Bu günlerde AB Devletleri senatosunun kabul ettiği Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye uygulanacak ambargoların neticelerinin neler getireceğini kestirmek zor olmayacaktır. Katar’a uygulanan ambargonun getirdiklerinden daha kötü sonuçlar doğuracaktır. Genç Türkiye Cumhuriyeti

bunu çok çekti. Örneğin Sovyetlerden komünizm geliyor diye koydular ambargoyu kapattılar kapıları Karadeniz’i bir ticaret denizi değil bir savunma denizi yaptılar. Peki de ticaret yapmakla komünizmin alakası ne? Olmaz mal satamazsınız dediler. Türkiye NATO için Sovyetlere karşı koruyucu ülke ama mal satamazsın her şeyi yetiştirirsin. Sovyetlerinde buna ihtiyacı var ama sen NATO ülkesisin Rusya ile ticaret yapamazsın. Dahası sen ticaret yapma biz sana süt tozu veririz. Marşal yardımı var silahları hibe ederiz. Sen bunları da üretme veya Rusya’dan alma diyerek açılmış ve açılacak fabrikaları kapattırdılar.

                Zaman geldi Sovyetler dağıldı, ondan sonrada İran’la yolumuzu kestiler. İran’a yaklaşmayın “irtica gelir” korkusunu yaydılar. Ambargo koyup İran’la da kapıları kapattırdılar. Yine olan bize oldu. Komşumuzla ticaretimiz durdu. Yunanlılarla Ege Deniz’i krizini çıkardılar. Suriye ve Irak’ın durumu belli. Afrika’yı parsellemişler. Onlara Türkler giremez işte Türkiye Cumhuriyeti devleti senelerce böyle kuşatma altında kaldı. Sözün özü Türkiye Cumhuriyeti elli yılını böyle geçirdi. Devletin kapısı yalnız Avrupa’ya açıktı. Gümrük birliği antlaşması böyle oluştu. Yani tek kapıdan ticaret yapmak zorunda kaldık. O kapıda Avrupa devletleriydi.

                Devletimizi senelerce böyle avuttular. Yıllar sonra Karadeniz bir ticaret denizi olabildi. Türkiye dünyaya açıldı. İran’la ticaretimiz gelişti. Rusya’da müteahhitlik hizmetlerimiz gelişti. Rusya’nın en önemli müteahhitlik hizmetlerini Türk müteahhitleri yapmaya başladı. Halende başarıyla devam ediyorlar.

                Türkiye eski ipek yolunu hayata geçirmeye başladı. Çin’den Londra’ya kadar Marmara’yla Asya’yı Avrupa’ya bağladı. Habur ve Üzümlü kapıları açıldı. Türk akım projeleriyle Rusya’yla işbirliği yaparak Türkiye üzerinden Rus enerjisi Avrupa’ya ulaşacak projeler geliştirildi. Türkiye her yerde söz sahibi olmaya başladı.  İşte tam zamanı deyip Amerika senatosu Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye ambargo uygulama kararı alıp başkan Turump’un imzasına sundu. Onların bu ambargo projelerinde Rusya’nın batı Avrupa istikametinde kuzey akım, ikinci projeyle de güney Avrupa’nın istikametindeki Türk akım inşaatını durdurabilecek maddeleri içerdiği meydana çıkıyor. Bütün mesele Türkiye’nin Rusya’yla İran’la diğer komşu devletlerle hatta Çin’le bile yaptığı ticareti engelleme ve zora sokma çabalarıdır. Bütün çabaları Türkiye Cumhuriyeti devletini elli yıl öncelerde yaptıklarıyla baş başa bırakmaktır. Ne kadar fitnelik yaparlarsa yapsınlar ne Türkiye Cumhuriyeti devleti ne Rusya ne de İran eskisi gibi değiller. Onların ambargosu varsa bu devletlerinde eli kolu bağlı değil. Onlarında uygulayacağı projeleri vardır. Emret zamanı çoktan geçmiştir. Amerika’nın dediğinin olmaması dünyanın sonu değildir. Amerika bu devletleri düşman ilan etsin teröristlerle ittifak yapsın onun gibi büyük bir devlete kendine güvenemeyip teröristlerden fayda beklemek iyi yakışıyor. Türkiye Cumhuriyeti devleti binlerce terör örgütleri olsa onlarla değil küçük ve büyük devletlerle bir olmayı ister ve bunu yapar. Her devlet kendine yakışanı yapıyor artık bunu bütün dünya anladı. Ama kimisi sesini çıkaramıyor. Ama Türk devleti onlardan değil.

 

                                                                                                                                                      İHSAN AKÇA

 

Bu yazı toplam 742 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.