1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Alparslan (1064-1072) Malazgirt zaferi 1071
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Alparslan (1064-1072) Malazgirt zaferi 1071

A+A-

Alparslan (1064-1072) Malazgirt zaferi 1071

Büyük Selçuklu Devletinin ikinci hükümdarı Bizanslılarla Malazgirt ovasında karşılaşmıştır. Bizans İmparatoru Romanos Diogenes (Romen Diojen) 200 000 kişilik tam teçhizatlı bir orduya sahipti. Alparslan ise 50 000 kişiye yakın bir Müslüman orduyla meydana çıktı ve Anadolu’yu Türklere açtı.

26 Ağustos 1071 Cuma günü Büyük Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan, bütün hazırlıklarını tamamlayıp, ordusu ile birlikte Cuma namazını kıldı. Allahü Azîmüşşan’a dua ve niyazdan sonra ordusunun ruhlarını galeyana getiren büyük bir hitabede bulundu:

“Askerler! Kuvvetiniz ne kadar az olursa olsun, bütün mü’minlerin zaferimiz için dua ettiği şu anda, kendimi düşmanın üzerine atmak istiyorum. Ya zafer bizim olur, ya da şehit olurum. Şehit olursam, beni sırtımdaki beyaz elbisemle vurulduğum yere gömünüz. Burada Allah’tan başka sultan yoktur. Her şey O’nun elindedir. Ben savaşa hükümdar olarak değil, bir nefer olarak katılacak, din ve devlet uğrunda savaşacağım. Bu uğurda savaşmak istemeyenler çekip gitmekte serbesttirler…”

Bu coşkun ve samimi hitabeden sonra Sultan Alpaslan’ın 54 bin kişilik ordusu ile Bizans’ın 200 bin kişilik ordusu arasında tarihin bir dönüm savaşı başladı. Müslüman Türk askerleri Allah Allah sedaları, tevhid, tekbir sesleri arasında bütün kuvvetleriyle düşmana hücum ediyor, kılıç şakırtıları, nal sesleri, at kişnemeleri arasında Malazgirt ovası bir kan çanağı haline dönüyordu.

Nihayet iki buçuk saat gibi kısa bir zamanda Bizans ordusu perişan oldu. Bizans hükümdarı da esir edildi. Böylece Anadolu, Müslüman-Türklere ebediyen vatan olmuştu. Artık Allahü Azîmüşşan’ın: “Ey iman edenler! Siz Allah’a (onun dinine) yardım ederseniz, o da (düşmanlarınıza karşı) size yardım eder ve (muharebede) ayaklarınızı sabit kılar”[1] ayet-i kerimesinin hükmü gerçekleşmiş; ilk İslam orduları Bedir’de 315 kişi 950 kafiri, Yermük’te 30, 40 bin civarında Müslüman ordusu 150, 200 civarında Roma İmparatorluğu ordusunu nasıl mağlup etmişlerse, Malazgirt ovasında da aynı şey olmuş, manevî kuvvet, maddî kuvveti bir kere daha yerlere sermiştir.[2]

Biz, o imana sahip olduğumuz sürece Allah’ın yardımı hep bizim üzerimize olacak ve zaferler müminlerin lehine neticelenecektir.

 

 

Bu yazı toplam 474 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.