1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. ALLAH'A HAZRETİ MUSA'NIN SORUSU
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

ALLAH'A HAZRETİ MUSA'NIN SORUSU

A+A-

Hazreti Musa dedi ki: Ey soru ve hesap gününün sahibi Allah, şu dünyayı yapıp düzene koydun, neden yine bozar yıkarsın? Cana, canlar katan erler, dişiler yaratırsın, sonra bunları öldürür, mahvedersin; neden?

Allah dedi ki: Bu suali inkâr yüzünden yahut gafletle ve nefsine uyarak sormadığını biliyorum. Değilse hoş görmez, gazap eder, bu soru yüzünden senin canını yakardım. Fakat bizim işlerimizdeki hikmetleri, varlık sırlarını araştırıyorsun. Bunu bilip sonra da halka bildirmek ve her ham kişiyi bu suretle olgunlaştırmak istiyorsun.

Allah buyurdu ki: Ey akıl sahibi Musa! Madem ki sordun gel de cevabını dinle!

Ey Musa, yere bir tohum ek de bunun sırrını sana anlatayım.

Musa tohum ekti, ekin bitti, kemale gelip başaklandı, güzelce, düzgünce yetişti... Orağı alıp biçmeye başladı. Gaybtan kulağına bir ses geldi:

“Neden ekiyor, besliyor, büyütüyorsun da kemale gelince kesiyor, biçiyorsun?

Musa dedi ki: Yarabbi, burada tane de var saman da... Onun için kesiyorum, biçiyorum. Çünkü tanenin saman ambarına konması layık değil... saman da buğday ambarına konursa yazık olur! Bu ikisini karıştırmak hikmete uygun olamaz. Mutlaka birbirinden ayırmak lazım.

Allah dedi ki: Bu bilgiyi sen kimden aldın da bir harman meydana getiriyorsun?

Musa: Allah’ım bana bu temyizi (birbirinden ayırma yeteneğini) sen verdin dedi... Allah dedi ki: Öyleyse halk arasında temiz ruhlar da var, topraklara bulanmış kara ruhlar da. Bu sedeflerin hepsi bir değil. Birisinde inci var, öbüründe boncuk! Buğdayları samandan ayırmak nasıl lazımsa, iyiyi ile kötüyü de ayırmak gerek ve herkesi layık olduğu yere göndermek gerektir.. Bu âlem, hikmet hazineleri gizli kalmasın, meydana çıksın diye yaratılmıştır.

Ayran içinde yağ nasıl gizliyse, doğruluk cevherinde yalan da gizlidir. O yalanın, şu fani tendir, doğrun da Allah’a mensup olan candır! Yıllardır şu ten ayranı meydandadır da can yağı onda fani ve değersiz bir hale gelmiştir.

Nihayet Allah, bir elçi kulunu, ayranı yayığa koyup döven birisini gönderir de hünerle o yayığı döver ve yağı meydana çıkarır. 

 

Bu yazı toplam 506 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.