1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Ali Ekber AYDOĞAN!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Ali Ekber AYDOĞAN!

A+A-

 (Derdiyoklar)

Bir gün mutlak öleceğim

Türkülerle gömün beni

Size veda edeceğim

Türkülerle gömün beni

Sazımı asın duvara

Yalnız kalsın bahtı kara

Vasiyetim tüm dostlara

Türkülerle gömün beni

Muradımı almamışım

Hep ağlayıp gülmemişim

Ağlamasın dostum eşim

Türkülerle gömün beni

Derdiyoklar diye diye

Niye doğdum bilmem niye

Götürün doğduğum köye

Türkülerle gömün beni

     'Türkülerle Gömün Beni', 'İsyan Etmek Boşuna (Emine)' gibi unutulmaz eserlerin sahibi Derdiyoklar Ali olarak bilinen sanatçı Ali Ekber Aydoğan'ın geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybettiği öğrenildi.

   Ürettiği eserlerle ve üç kollu gitarı ile sadece Türkiye ve Almanya’da değil, birçok Avrupa ülkesinde tanınan, kendi özgün eserlerinin yanı sıra, Arguvan Havaları´nı Batı sazları eşliğinde Avrupa’ya taşıyan,  İtalya´nın popüler bazı sanatçılarının da Arguvan ağzını kendi dilleriyle okumalarını sağlayan Ali Ekber Aydoğan bir süredir Almanya’da tedavi görüyordu.

     Derdiyoklar Ali olarak bilinen ünlü halk ozanı Ali Ekber Aydoğan, kendi internet sitesinde hayatını şöyle anlatmış:

    Adım Ali Eker Aydoğan (Derdiyoklar)... Malatya´nın Fethiye beldesi, Yukarı Tencı Obası´nda doğmuşum.

     Müzik hayatıma ilkokul çağlarında bağlama ile tanıştığımda başladım. Ortaokulda çalıp okurken Kazım Amca´mın desteğiyle şiir yazıp beste yapmaya çalıştım. Yazdığım şiirler çeşitli dergilerde yayımlandı. 1972 yılında ilk 45´lik plağımı çıkardım (Derdiyok ismiyle). O yıllarda Türkiye´de ilk defa bağlama düzeniyle bateri, gitar, klavyeyi birleştirdim. 1974 yılında Almanya´nın Darmstadt şehrinde oturma hakkına kavuştum. Müzik faaliyetimi konser ve gazino çalışmalarıyla sürdürdüm. 1978´de değerli hocam Arif Sağ´la tanışıp kaset yapma kararı aldım. Daha önceki türümü devam ettirmek zorundaydım.

    Aynı köylüm olan İhsan Güvercin´ile birlikte ikili oluşturarak. 1979´da Derdiyoklar olarak ilk kasetimizi Türküola firmasında çıkardık. Modern Folk – Disko Folk türündeki eserlerimiz kısa bir zaman içerisinde büyük ses getirdi. Gerek müziğimiz, gerek özel müzik aletlerimiz, gerek yöresel giysilerimiz, gerek ise kendimize ait sahne şovlarımızla tüm izleyenler tarafından beğeniler kazandık. Çeşitli müzik festivallerinde ödüller aldık. Yurt dışındaki gençliğe büyük bir örnek oluşturduk. Yıllar geçtikçe bizi örnek alıp yüzlerce büyüklü, küçüklü müzik grupları oluşup bizim türümüzü devam ettirmeye çalışarak bizi yaşattılar ve halen yaşatıyorlar. Türkiye ve Avrupa arasında köprü oluşturup Anadolu düğün kültürünü sazımız ve sözümüzle Avrupa´ya taşıyarak geleneklerimize büyük bir boyut kazandırdık. Müzik kültürünü değerli hocalarım Arif Sağ, Orhan Gencebay, Yavuz Top, Musa Eroğlu gibi büyük ustalardan aldım. 1986 yılında - İhsan arkadaş ayrıldıktan sonra – Birçok arkadaşlarla çalışmalarımızı başarıyla devam ettirdik. Bu güne kadar 15 kaset çıkardık. Her kasetimiz ayrı güzellikte sesler getirdi.

    Çok güçlü eserler üretip eserlerimin birçoğu Türkiye´de ünlü sanatçılar tarafından seslendirildi. En çok ses getiren eserlerim “İsyan Etmek Boşuna (Emine)- İbrahim Tatlıses”, “Türkülerle Gömün Beni- Güler Duman”. Ayrıca özellikle Arguvan Havaları´nı Batı sazlar eşliğinde yabancı ülkelere taşıdık. Hatta İtalya´nın en popüler sanatçıları dahi Arguvan ağzını kendi dileriyle okudular. Arguvan Ağzı eserlerimizi birçok sanatçı seslendiriyor ama bunlardan en çok ses getirenler, “Dam Üstende Uzun Uzun Bacalar - Belkıs Akkale”, “Yılgın Adası - Sabahat Akkiraz”, “Bu Nedir- Güler Duman - Azer Bülbül (En son İzzet Yıldızhan)”.

     30 yıllık profesyonel müzik çalışmalarımı, başarı grafiklerini, anılarımızı, acı tatlı günlerimizi sayfalarca yazsak anlatamayız.

     Bana soruyorlar, “Bu güçlü eserleri nasıl hazırlıyorsunuz...” diye. Başarının sırrı çok okuyup, çok çalışıp, çok güzel konular bulup işledikten sonra değerli büyük ozanlarımız ve yazar çizerlerimizin eleştirisine sunup süzgeçten geçirmek. Bu güne kadar işlenmedik konu bırakmadım. Avrupa´da yabancı düşmanlığına karşı eserlerimle en çok mücadele veren sanatçı unvanı aldım. Son çalışmalarımı yetenekli Piyanistler eşliğinde bateri ve çeşitli telli aletlerle sahne performansımızı başarıyla devam ettiriyoruz.”

     14 Mayıs 2021 tarihinde aramızdan ayrıldı. Malatya’nın Fethiye ilçesi Yukarı Tenci Obası’nda toprağa verildi.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

NOT: COVİD – 19’dan korunmak için, Koronavirüs’e karşı gücümüzü gösterelim:

-           Sosyal mesafenizi koruyunuz.

-           Maskenizi takınız.

-           Temizliğinize dikkat ediniz.

-           Mecbur olmadıkça evden çıkmayınız.

-           Sıranız gelince mutlaka aşınızı yaptırınız…

Bu yazı toplam 655 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.