1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Akkaya Kuş Cenneti'nde kuş türü sayısında artış gözlendi
Akkaya Kuş Cenneti'nde kuş türü sayısında artış gözlendi

Akkaya Kuş Cenneti'nde kuş türü sayısında artış gözlendi

Türkiye’de görülen 470 kuş türünden 213’ü Akkaya’da bulunuyor. Flamingo başta olmak üzere diğer kuş türlerinin uğrak yeri olan barajdaki kuş...

A+A-

Türkiye’de görülen 470 kuş türünden 213’ü Akkaya’da bulunuyor. Flamingo başta olmak üzere diğer kuş türlerinin uğrak yeri olan barajdaki kuş türlerinde son birkaç yılda artış gözlendiği bildirildi.

Niğde Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Karataş, Niğde’nin Akkaya Barajı'nda 213 çeşit kuş türünün bulunduğunu söyledi.

Türkiye genelindeki kuş türlerinin yarısından fazlasının Niğde’de yaşadığını ifade eden Prof. Dr. Karataş, uluslararası sulak alan olan Akkaya Baraj Gölü’nün, Kırşehir Seyfe Gölü, Kayseri Sultan Sazlığı, Ereğli Sazlıkları gibi Türkiye’nin önemli kuş cennetlerinin küresel ısınma sonucu büyük ölçüde kurumasıyla birçok kuş türünün akınına uğradığını belirtti.

NADİR KUŞ TÜRLERİ BULUNUYOR

Karataş, şu bilgileri verdi: “Mesleğim gereği kuşlarla omurgalı hayvanlarla ilgilenmekteyim. Ülkemiz genelinde 460 kadar kuş türü bulunurken son zamanlarda Akkaya'da tespit ettiğimiz 213 kuş türümüz var. Ülke genelindeki kuş türlerinin yarısını Akkaya Göleti'nde görmek mümkündür. Hatta Türkiye'de nesilleri tükenmiş, son 40 ile 50 yılda görülmemişleri çıktığımız zaman yaklaşık 400 ile 410 kuş türü var. Buradaki sayımız 213’dür. Yani Türkiye’deki kuş türlerinin yarısından fazlasını burada görmek mümkündür. Bunların içerisinde çok nadir kuş türleri vardır. Özellikle dik kuyruk ördek dediğimiz dünya genelinde son derece azalmış ve yabancı turistlerin ve kuş gözlemcilerinin ilgi odağı haline gelmiş bir ördek türüdür. Bu ördek türünün burada Niğde Akkaya Göleti'nde bulunuşu bizim için bir zenginliktir. Bunun yanı sıra pek çok yırtıcı kuşlar ve ötücü kuşlar Niğde kampüs alanı yakınında bulunan Akkaya'da görmek mümkündür.”

Flamingo başta olmak üzere diğer kuş türlerinin uğrak yeri olan barajdaki kuş türlerinde son birkaç yılda artış gözlendiğini belirten Karataş, uluslararası sulak alan olan Akkaya Baraj Gölü’nün, Kırşehir Seyfe Gölü, Kayseri Sultan Sazlığı, Ereğli Sazlıkları gibi Türkiye’nin önemli kuş cennetlerinin küresel ısınma sonucu büyük ölçüde kurumasıyla birçok kuş türünün akınına uğradığını vurguladı.

nigde1ULUSLARARASI SULAK ALAN İLAN EDİLDİ

Prof. Dr. Karataş, Akkaya Barajı'nın, diğer sulak alanlara göre kuşların yaşam alanı açısından çok uygun olduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti: "Yapılan sayıma göre, Türkiye’de görülen 470 kuş türünden 213’ü Akkaya’da bulunuyor. Flamingolar, Yeşilbaş Ördek, Boz Ördek, Karabatak, Uzun bacak, Sakarmeke, Kızkuşu, Çulluk gibi su kuşları olmak üzere sayısız endemik kuş türlerinin konaklama yeri olan Akkaya Barajı, Çevre ve Orman Bakanlığı uzmanlarının baraj ve çevresinde yaptıkları incelemelerin ardından, hazırlanan raporların da onayıyla Ramsar Sözleşmesi’ne göre endemik kuş türü ve popülâsyonu barındırma maddesi gereği Uluslararası Sulak Alan ilan edilmişti. Bu kararın ardından geçen yıl toplanan valilikçe oluşturulan komisyonun aldığı kararla, barajın ve kuşların korunması, kuşların yaşam alanlarının bozulmaması için çeşitli önlemler alınması kararlaştırılmıştır.”

Niğde’nin yanlarında bulunan Melendiz Dağı ve İt Ulumaz denen dağlıklardaki kuşlarla ildeki kuş türü sayısının 250’yi bulduğuna dikkat çeken Karataş, şu kıyaslamayı yaptı: "Niğde’nin alanı küçük olmasına rağmen kuş türü bakımdan zengin bir il. İzmir’de bulunan kuş cennetinde kuş türü sayısı 260-270 civarındadır. Sultan Sazlığı'nda ise 220 kuş türü olduğunu biliyoruz. Bu iki önemli kuş cennetleri 50-60 hektar devasal alanları bulunuyor. Niğde, 3 kilometre karelik küçük bir alana sahip olmasına rağmen zengin bir bölgedir.”

Bu haber toplam 571 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.