1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Aile bir emanettir
Aile bir emanettir

Aile bir emanettir

Kırıkkale İl Müftülüğünce ‘Peygamberimiz ve Aile’ temalı 2019 Mevlidi Nebi Haftası dolayısıyla Nur Camii’nde Cuma Namazı sonrasında program düzenlendi.

A+A-

NOHUTLU PİLAV İKRAM EDİLDİ

Nur Camii’nde Cuma Namazı sonrasında Kırıkkale İl Müftülüğünce ‘Peygamberimiz ve Aile’ temalı 2019 Mevlidi Nebi Haftası dolayısıyla program düzenlendi. Program öncesinde Kırıkkale Belediyesi tarafından nohutlu pilav ikramında bulunulurken, program Nur Cami imam Hatibi Murathan Önder tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programın açılış konuşmasını İl Müftüsü Şahin Yıldırım yaparken, konuşmaların ardından Tasavvuf Musikisi ile devam etti.

EMANET ZİNCİRİNE HALKA OLMAK DEMEKTİR

‘Peygamberimiz ve Aile’ temalı 2019 Mevlidi Nebi Haftası programının açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Şahin Yıldırım, konuşmasında, “Aile, insanoğluna huzur ve sükûnet veren, çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen Yüce Rabbimizin bize bahşettiği kutsal bir birliktelik, toplumun en küçük fakat en önemli yapıtaşı, hayatın bütün aşamalarına etki eden başlangıç noktasıdır. Aile demek, nikâh ve kan bağının çok ötesinde bir duygu ve fikir bağı kurmaktır. Gönül birliği etmek ve Allah’ın hoşnutluğuna yakışır bir yaşamı paylaşmaktır. Sadece bu dünyada değil ahirette de bir arada olacağının bilinciyle hareket etmektir. Aile bir emanettir. Aile içinde gözlerimizi açmak da, yeni bir aile kurmak da aslında bir emanet zincirine halka olmak demektir.”

SAYGINLIĞINI ZEDELEYEBİLMEKTEDİR

“İnsanlar, özellikle de yakın ilişki içinde olan eşler ve çocuklar birbirlerine “mülkiyet bağı” ile değil, “emanet bilinci” ile bağlıdır. Canların yegâne sahibi olan Allah, bizi buluşturarak birbirimize emanet etmiştir. Aile bir imtihandır. Emek isteyen, sabır gerektiren, ciddi bir imtihan. Rolümüz değişebilir hayatta; bugün çocuk iken yarın anne, bugün evlat iken yarın eş oluruz. Ama ömür sürdükçe, aileye olan ihtiyacımız ve ailemizle imtihanımız da sürüp gitmektedir. Küreselleşen dünyada aileyi hedef alan ve aile içinde yaşanan sorunlar hepimizi etkilemekte, sadece bugünümüzü değil geleceğimizi de tehdit etmektedir. Kitle iletişim araçlarının gelişimi değer ve sınır tanımaksızın aile mahremiyetini, aile bireylerinin haklarını ve ailenin saygınlığını zedeleyebilmektedir.”

NET BİR BİÇİMDE ORTAYA KOYMUŞTUR

“Sadakatsizlik, vefasızlık, tahammülsüzlük, bilinçsizlik ve şiddet gibi sebeplerle ailelerimiz ciddi anlamda zarar görmektedir. Kuşkusuz ailenin bozulması, toplumun temelinin sarsılması ve değerlerimizin kaybı demektir. Dolayısıyla ailenin kurulması, korunması ve sağlıklı bir şekilde geleceğe taşınması için Kur’an ve sünnetten beslenen sağlam referanslarla ve değişmez prensiplere çözüm üretmek hepimizin sorumluluğudur. Bizlere her konuda örnek olan Peygamberimiz, akrabalık ilişkilerinde de en güzel örnekleri sunmuş, örnek yaşayışıyla Yüce Allah’ın Kur’an’da belirlediği ölçülerin pratiğini göstererek, onların nasıl uygulama sahasına konulacağını net bir biçimde ortaya koymuştur.”

EŞSİZ GÜZELLİKLERLE DOLUDUR

“Onun peygamber olmadan önceki hayatı da, sonraki hayatı da dün olduğu gibi, bugün de insanlığı aydınlatacak eşsiz güzelliklerle doludur. Efendimizin hayatında aile denince; Hz. Hatice ile olan dostluk ve sadakati, Hz. Aişe ile sevgi, bilgi ve ilgi üzerine inşa ettiği mutluluk ve huzur dolu örnek ailesi, cennet kadınlarının efendisi olarak nitelenen kızı Hz. Fatıma ile olan samimi ve candan diyaloğuyla; ebedi mutluluk yurdunun gençleri sevgili torunları Hz. Hasan ve Hüseyin’e karşı şefkat abidesi duruşu, cahiliye insanının anlamakta güçlük çektiği hususlardır. Efendimiz (s.a.s.), getirdiği yeni ilkelerle aileyi sevgi ve mutluluğun doyasıya yaşandığı kutlu bir yapıya dönüştürmüştür. Ailesine karşı daima müşfik ve nazik, muhabbet ve merhamet dolu, sabırlı ve hoşgörülü olan iki cihan güneşi (s.a.s.), yuvasına şiddet ve nefretin bulaşmasına asla izin vermemiş, aile fertleri arasında her konuda adaleti gözetmiş, onlara sevgisini açıkça ifade etmekten çekinmemiştir.”

PEYGAMBERİMİZ VE AİLE

“Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), yalnızlığa değil aile hayatına teşvik etmiştir. Bekarları evlenmeleri yolunda cesaretlendirirken, boşanma konusunda daima temkinli davranmıştır. Keyfi kararlarla bir yuvanın dağılmasını ya da sudan bahanelerle ortaya çıkan ayrılıkları asla tasvip etmemiş, aile birliğini muhafaza etmek için her türlü imkânın seferber edilmesini istemiştir.  Bu itibarla Başkanlığımız 2019 yılı Mevlid-i Nebi Haftası temasını “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlemiştir. Hafta boyunca Peygamberimizi daha iyi tanımak/tanıtmak, anlamak/anlatmak, hayatımızı onunla anlamlandırmak ve onun sevgisini canlı tutmak, Peygamberimizin aile kurumuna ve aile fertlerine verdiği değeri bütün boyutlarıyla gündeme taşımak, aile kurumunun günümüzde yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve çözüm önerileri sunmak, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularının yaygınlaşmasını sağlamaya yönelik dini duyarlılık ve birlikteliğimizi canlı tutmak maksadıyla İl Müftülüğümüzce “Peygamberimiz ve Aile” teması merkeze alınarak tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde aşağıdaki Mevlid-i Nebi Haftası etkinliklerini tertip etmiştir.”

GENİŞ KATILIM

Düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Şahin Arsal, Belediye Başkan Yardımcısı Vedat Genç, İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar, Orman İşletme Müdürü Alper Çimen, 112 Çağrı Merkezi Müdürü Muhammet Ali Tekinay, birim müdürleri, din adamları ve vatandaşlar katıldı.

 

Haber-Foto: Burak Can

Bu haber toplam 682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.