1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Ahmet Yurt Dede!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Ahmet Yurt Dede!

A+A-

kose-yazisi--alaattin-karaer1-114.jpg

(Halk Ozanı)

Eşrefoğlu al haberi

Bahçe biziz gül bizdedir

Biz de Mevla'nın kuluyuz

Yetmiş iki dil bizdedir

 

Erlik midir eri yormak

Irak yoldan haber sormak

Cennetteki on dört ırmak

Coşkun akan sel bizdedir

 

Adem vardır cismi semiz

Alır abdest olmaz temiz

Halkı tan eylemek nemiz

Cümle küstahlık bizdedir

 

Arı vardır uçup gezer

Teni tenden seçip gezer

Canı bizden kaçıp gezer

Arı biziz bal bizdedir

 

Kimi sofu kimi hacı

Cümlemiz Hakka duacı

Resulüekrem'in tacı

Aba hırka şal bizdedir

 

Biz erenler gerçeğiyiz

Has bahçenin çiçeğiyiz

Hacı Bektaş köçeğiyiz

Edep erkan yol bizdedir

 

Kuldur Hasan Dede’m kuldur

Manayı söyleyen dildir

Elif Hakka doğru yoldur

Cim ararsan dal bizdedir.

 

   Anadolu’nun Kayıp Şarkıları albümünde “Eşrefoğlu” parçasını seslendiren Hozatlı Ahmet Yurt Dede’nin geniş kitlelerce tanındığını okuyordum. Ben 10 Temmuz 2021 tarihli Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Miyase İlknur’un yazmış olduğu “Hozatlı Ahmet Dede’yi Uğurladık” köşe yazısını okuyunca daha da iyi tanımış olduk. Yoksa ne biliyordum, ne de haberim olmuştu.

     Anadolu toprakları konumundan dolayı birçok kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Bu topraklarda yüzyıllar boyunca birçok kültüre ev sahipliği yaptığı gibi, birçok inanışın gelişimine ve yayılışına da önderlik yapmıştır. 

 

     Bunlar arasında önemli bir yeri olan hemen, birçok arkadaş ve dostlarımızın bulunduğu, daha önceleri Belediyelik olan şu anda Kırıkkale ilimizin bir mahallesi durumunda olan Hasan Dede!

     Bu topraklarda yaşayıp, bu bölgenin gelişmesinde önemli katkıları olan, sayılan ve sevilen Hasan Dede ve Türbesinin bulunduğu yerdir. Mahalle demek içimden gelmediği için yer demek zorunda kalıyorum.

     İşte bu Hasan Dede’nin yukarıda okuduğumuz, söz konusu deyişini seslendiren Hozatlı Ahmet Dede’yi ölümünden sonra tanımaya çalışalım!

     2 Haziran 2021 tarihinde aramızdan ayrılan müzik dünyasının önemli yapımcısı Hasan Saltık’ın amcası olan ve ölümünden 2 hafta öncede eşini kaybeden, Tuncelili halk ozanlarından Hozatlı Ahmet Yurt Dede, 1934 yılında Tunceli’nin Ovacık ilçesinde dünyaya geldi. Ovacık ilçesinde 1938 Dersim isyanı sırasında dört yaşındaydı. Bu isyanda dedesinin ve diğer yakınlarının ölmesi, ailesinin maddi-manevi olarak büyük zararlar görmesi nedeniyle Bilecik’in Gölpazarı ilçesi Polatlı köyüne zorunlu olarak göç ettiler. 9 yıl burada yaşayan Ahmet Yurt Dede, burada kaldığı zaman dilimi içerisinde ilkokul eğitimini tamamladı.

     Daha sonra dönem hükümetinin zorunlu göçü kaldırıp af uygulaması üzerine Ahmet Yurt Dede, 1947 yılında geri dönüş izniyle birlikte Tunceli’nin Hozat ilçesine geldi ve hayatının geri kalan kısmını burada devam ettirdi

     Ahmet Yurt Dede, şiirlerinde ‘Saltuk’ mahlasını kullanıyordu. Bu mahlası Sarı Saltuk soyundan olduğu için kendi isteğiyle belirlemişti. O, mahlasını saz çalıp deyiş söylemeye başladıktan sonra kullanmaya başlamıştı.

     Ahmet Yurt Dede’nin hayatı bir yüksek lisans tezine de konu olmuştu. Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Muhammet Faruk Ekici’nin 2017 yılında “Tuncelili Halk Şairi Ahmet Yurt Dede (Hayatı, Sanatı ve Şiirleri)” başlığıyla yazdığı yüksek lisans tezi, Ahmet Yurt Dede’nin hayatıyla ilgili en geniş bilgileri içermesiyle dikkat çekiyor. Tezdeki birçok anı, olay ve anlatı bizzat Ahmet Yurt Dede’nin adıyla aktarılmıştı.

     Ahmet Yurt Dede’nin, hayatı boyunca 500’ün üzerinde şiir yazdığı belirtiliyor.

 

     Yayınlanmış eserleri:

   Nefes: Nisan 2005’te Kayhan Matbaası tarafından İstanbul’da basılan kitap, içerik olarak bir öz geçmiş ve Ahmet Yurt’un yaklaşık olarak 320 şiirinden oluşuyor.

   Dostun Bahçesi: Temmuz 2008’de Yazıt Yayıncılık tarafından İstanbul’da basılan eser, içerik olarak bir öz geçmiş ve Ahmet Yurt’un 200 kadar şiirinden oluşuyor.

 

     08.07.2021 tarihinde, 87 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

kose-yazisi--alaattin-karaer2-073.jpg

Bu yazı toplam 827 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.