1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. AHMET ERDAL’IN ÇİÇİ HAN KİTABINI OKUDUNUZ MU
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

AHMET ERDAL’IN ÇİÇİ HAN KİTABINI OKUDUNUZ MU

A+A-

Sevgili AHMET ERDAL, Kırıkkale’de çalışıyor. Kendisi tarih öğretmenidir. Önceki yıllarda,” TÜRKÜN TÜRKÜSÜ ALTAYLARDAN ÜÇ KITAYA-1”, “TÜRKÜN TÜRKÜSÜ ŞAHLAN SAKARYA - 2”, “ TARİHİN PENCERESİNDEN BAKINCA -3”,  adlı üç kitabı yayınlanmıştır. Bu yıl yani 2018 yılında, dördüncü kitabı da yayınlandı. Asya’nın Kurdu ÇİÇİ HAN ADLI KİTABI, AKÇAĞ YAYINLARI TARAFINDAN BASILDI. Okuyucuların hizmeti sunuldu.  

            ÇİÇİ HAN kitabını aldım. Bir lise öğrencisi heyecanıyla kitabı okudum. Dikkat çekici bir kurgu var. Orta Asya’nın coğrafi açıdan tanıtımı var. Hanlık dönemlerinde yetkili kadroların görüş ve düşüncelerini almadan hiçbir işin yapılmaması anlatımı var. Toplantılarda alınan kararlara herkesin uyması bilinci var.  Bilirkişilerin görüşlerinin dikkate alınması var. Özellikle gençlerimizin bu kitabı okumalarını öneririm. Ki gençler bu kitabı okuyunca, sorumluluk bilinçleri artacak, Türk olmanın gururunu yaşayacaklardır. Aile büyüklerinin de bu önerimi dikkate almalarını isterim.

            Ahmet Erdal iyi bir aile reisidir. Çocukları ailesine bağlıdır. Hayır dualarını eksik etmeyecek karakterdedirler. Asude Kent sitesinde çok iyi bir komşuluk ilişkileri sürdürür. Günümüzde insanların televizyonuna, cep telefonuna, bilgisayarına esir olduğu, kimsenin kimseyi görmediği bir tablo ile karşı karşıyayız. İşte böyle bir ortamda Ahmet Erdal öncülüğünde komşularına, “YOZGAT TESTİ KEBABI” programları düzenlemektedir.  Komşularını apartmanlarının sosyal alanında birlikte geceler geçirmelerini neden olmaktadır.  

          Gazetelerde köşe yazıları yazıyor. Bir dönem Kırıkkale’de örnek insanlarla yaptığı röportajlarla ilgi odağı oldu. Röportajları beğenilerek okundu.  Belirli günlerde düzenlenen programlarda sunuculuk görevleri yapıyor. Tok ve gür sesi ile düzenlenen programlara renk kattı. Anlatmaya çalıştığım bu özelliklerini roman türünde yazdığı ÇİÇİ HAN kitabına da yansıtmış. Kitabı okurken,  kitapta anlatılanların ruhuna kendinizi kaptırıyorsunuz. Edebiyat dünyamıza, ondan da öte Türk dünyamıza armağan edilmiş bir kitap. Güzel insan AHMET ERDAL’I tanımanızı isterim. ÇİÇİ HAN kitabı tanımanıza vesile olsun.

            Türklerin orta Asya dönemi, dosta güven, düşmana korku veren bir dönemdir. Çinliler on iki metre yüksekliğinde yedi metre genişliğinde ve üç bin kilometre duvar yaptırdıkları görüyoruz. Bu gün bile adına “ÇİN SETTİ” denilen duvar, Türklerin orta Asya’daki yenilmez güç olduklarının ifadesidir. ÇİÇİ HAN kitabında bu bilgileri bulabilirsiniz.

            Yazılı eser üreten KIRIKKALELİ okur - yazar sayımız sınırlıdır. Ahmet Erdal KIRIKKALE’ DE BU ZİNCİRİ KIRAN BİR ÖĞRETMENİMİZDİR. Bu durumda biz insanlara da bir sorumluluk düşmektedir. ÇİÇİ HAN kitabını almalıyız. Ben bu kitabı beğenerek okudum. Sizlerinde beğenerek okuyacağınıza inanıyorum. Bazı okullarımızda imza günleri düzenlenmiş. Öğrencilerimiz açısından çok olumlu çalışmalardır.  Gençliği okumaya teşvik etmek ve okumaya- yazmaya özendirmek açısından, GENÇLERİ kitabın yazarıyla karşı karşıya getirmek çok önemlidir. Bu sorumluluk bilinciyle hareket eden öğretmenlere ve yöneticilere teşekkür ediyorum.                  

Bu yazı toplam 1563 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum