1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Ahilik yaşam biçimidir
Ahilik yaşam biçimidir

Ahilik yaşam biçimidir

Toplumsal yaşamın ortak paydası olan, insanı esas kılan ’32. Ahilik Haftası’ kapsamında Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale Belediyesi, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından tören düzenlendi.

A+A-

VALİ SEZER, “SÖZ AÇILINCA HEP VATAN VE MİLLET SEVGİSİNDEN, DOĞRULUKTAN, DÜRÜSTLÜKTEN BAHSEDERİZ AMA BU DOĞRULUĞUN, DÜRÜSTLÜĞÜN HAYATIMIZDA NE KADAR UYGULAMAYA GEÇİRDİĞİNİ KİMSE SORGULAMAZ”

 

Toplumsal yaşamın ortak paydası olan, insanı esas kılan ’32. Ahilik Haftası’ kapsamında Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale Belediyesi, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından tören düzenlendi. Coşkulu anların yaşandığı kutlama programında Ahiliğin; paylaşmak, sevmek ve hürmet etmek olduğu ifade edildi.

MEHTERAN VE SEYMEN EKİBİ GÖSTERİSİ

Osmanlı döneminden bu yana günümüze kadar yaşatılan, esnaf ve vatandaş ilişkilerinin iyi olmasını amaçlayan Ahilik, asırlardır çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kırıkkale’de bir takım etkinlikler düzenlendi. Coşkulu anların yaşandığı kutlama programında gösteriler yapıldı. Kırıkkale Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterileri vatandaşlara coşkulu anlar yaşattı.

KORTEJ YÜRÜŞÜ GERÇEKLEŞTİ

Kutlama etkinlikleri, Vali Yunus Sezer, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli, Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner, birim müdürlerinin, sivil toplum örgütlerinin, öğrencilerin katılımı ile Kırıkkale Belediyesi’nin önünden Kültür Merkezine yürünmesi ile başladı. Trafiğin durdurulduğu yürüyüşte vatandaşlar, alkışlarla yürüyüş ekibinin Ahilik Haftasını kutladı.

KÜLTÜRÜ YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kültür Merkezi’ne kadar yürüyen heyet, buradaki programa katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını yapan Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner, “Ahilik denilince akla kardeşlik gelir. Tarihi açıp okuduğumuzda doğulu batılı gezginlerin kitaplarında iyi anne iyi baba iyi komşu iyi arkadaş iyi işçi, iyi işveren, iyi yönetici hasılı iyi bir insan olarak nitelendirir. Çalışkanlık, fedakarlık, vatanseverlik ahiliğin temel kaidelerindendir. Esnaf ve sanatkarlarımız toplumumuzun mihenk taşıdır. Esnafsız bir mahalle, sokağımız yoktur. Esnafımızın ayrı bir sebebi vardır. Esnafsız mahalle, sokak cadde olmaz. İyi ki varlar” ifadelerini kullandı.

GÜÇLÜ EKONOMİNİN TEMELİ AHİ EVRAN KÜLTÜRÜDÜR

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli, asırlardır süregelen Ahilik kültürünü yaşatma mücadelesini verdiklerini dile getirdi. Köstekli, “Ahilik Kültürünün sönmeyiş nedeni tüm dünyaya nam salmış dürüst esnaf, dürüst sanaatkar yetiştirilmesi konusunda önemli çalışmalar yapılmış, eğitime ağırlık verilmiş ve bunu en iyi anlayan başta savaştan çıkmış Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri Ahi Evran disturubumuzu kendilerine kanun yaparak bugünkü ekonomik güçlü olmalarının temelinde Ahi Evran kültürü bulunmakta. Avrupa birliği ülkeleri içerisinde en genç nüfus Türkiye’nin. Eğitime sanatkarlığa önem verilmeli. Milli Eğitim Müdürümüz ve İŞKUR müdürlüğümüz önemli işler yapmakta” şeklinde konuştu.

ASIRLARDIR YAŞAYAN KÜLTÜR

Ahi Evran etkinlikleri çerçevesinde Kırıkkale’de her yıl etkinlikler düzenlendiğini söyledi. Esnaf kişinin her zaman dürüst olması gerektiğini ifade eden Köstekli, “Ahi Evran pirimizin çırak, kalfa, usta yetiştirme yönünde dürüst, ahlaklı insan kazandırma çalışmaları uzun yıllardan bugüne kadar yaşıyor. Ahilik 800 yıllık bir teşkilattır. Ahilik teşkilatı 800 yıldan bugüne kadar kendini koruyabilmiş bir teşkilattır. Ahilikte yardımlaşma ve dayanışma vardır.” dedi.

ESNAF NE KADAR KUVVETLİ OLURSA

Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, “Ahilik birlik beraberliğin ve kardeşliğin temsil edildiği bir kültürdür. Esnaf aynı zamanda eşraftır. Eşraf insanların yaşamıyla, davranışlarıyla örnek aldığıdır. Bir ilin eşrafı yanı esnafı ne kadar kuvvetliyse o şehir o kadar kuvvetlidir. Biz ilk sıkıntıyı esnafta yaşarız.  Esnafta bir sıkıntı varsa toplumda da sıkıntı vardır. Çünkü esnaf herkesin örnek aldığı kişidir. Ahilikte toplumun düzeni için gerekli olan kuralları kendisine destur edinmeleridir. Kur’an’ı Kerim’de de yazar, ‘Ticari kaygılarınız yüzünden de olsa doğrulardan ayrılmayınız”

‘PABUCUNU DAMA ATMAK’

Saygılı, “Her insan daha ileriye gitmek ister ama kimsenin üzerine basarak gitmek istemez. Bende geçimini yıllardır ticaretle uğraşan biriyim. Ticari hayatım boyuncu bu kurallara uymaya çalıştım. Ahilik sadece kurallara uymak değil, işini de iyi yapmak ile olur. Bizde ‘Pabucunu dama atmak’ sözü vardır. Pabucu Dama atılmak, ahilik teşkilatı tarafından ayakkabı yapan esnafın ayıplı mal satmasından sonra uyarılarda bulunulur. Hala hatasını devam ettirirse ve şikayet edilirse yaptığı ayakkabı damına atılır ki buda toplum tarafından dışlanmasına neden olur” ifadelerini kullanarak Ahilik Haftasını kutladı.

BİZ HALEN GEÇMİŞE ÖZLEM DUYUYORUZ

Vali Yunus Sezer ise yaptığı konuşmada, “Ahilik Haftası'nın bu yıl 32'ncisini düzenliyoruz, seneye 33'üncüsü olacak ama yine burada toplanacağız ve toplandıktan sonra tekrar kendi hayatımıza döneceğiz, bu ilkelerden bihaber şekilde hayatımızı devam ettireceğiz. Söz açılınca hep vatan ve millet sevgisinden, doğruluktan, dürüstlükten bahsederiz ama bu doğruluğun, dürüstlüğün hayatımızda ne kadar uygulamaya geçirdiğini kimse sorgulamaz. Her şeyimiz 'sözden' ve 'mış' gibiden ibaret olmuş. Aradan bin yıl geçmiş biz halen geçmişe özlem duyuyoruz”

HER ŞEYİN ÇAKMASINI OLUŞTURDUK

Vali Sezer “Bizim asıl görevimiz, bize bırakılan bu emaneti bir adım daha öteye götürmek değil mi? Esnaf, idareci ve hangi konumda olursak olalım hem 'emanete sahip çıkacağız' diyoruz hem geçmişe özlem duyuyoruz. Geçmişteki konulardan bahsedip, sözel olarak dile getiriyoruz ama hiçbir şekilde bunu uygulamıyoruz. Biz aslında geldiğimiz yüzyılda şunu da yaptık. Her şeyin çakmasını oluşturduk. Dolayısıyla toplumsal ve ekonomik krizlerin, eğitimde yaşadığımız sıkıntıların hepsinin başlangıcı ve müsebbibi bu aslında” ifadelerini kullandı.

TEŞEKKÜR PLAKETİ

Konuşmaların ardından Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce, Ahilik hakkında önemli bilgiler aktardı. Konuşmaların ardından Şubat Yapım Ahilik ve Şed kuşatma töreni ile katılımcılara Ahiliği atlatan bir gösteri sundu. Günün anlam ve önemi nedeniyle Vali Yunus Sezer ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, TSO Başkanı Ahmet Varlı’ya, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Osman Cebeci’ye ASKON Başkanı Timuçin Bağbaşı’na, MÜSİAD Başkanı Mustafa Kaplan’a plaket verildi.

YILIN AHİSİ VE ÇIRAKLARINA ÖDÜL VERİLDİ

Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törende ise yılın Ahisi Yılın Ahisi Muzaffer Çiçek’e, Yılın Kalfası Leyla Açkalmaz’a, Yılın çırağı Şerafettin Cellek’e ödülleri takdim edildi. Daha sonra protokol üyeleri şed kuşanarak Ahilik kültürünü simgeledi. Pilav dağıtımının ardından tören sona erdi.

Haber-Foto: Burak Can

 

 

Bu haber toplam 800 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.