1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Ahilik yaşam biçimidir
Ahilik yaşam biçimidir

Ahilik yaşam biçimidir

Toplumsal yaşamın ortak paydası olan, insanı esas kılan ’31. Ahilik Haftası’ kapsamında Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale Belediyesi, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından tören düzenlendi.

A+A-

Coşkulu anların yaşandığı kutlama programında Ahiliğin; paylaşmak, sevmek ve hürmet etmek olduğu ifade edildi.

MEHTERAN VE SEYMEN EKİBİ GÖSTERİSİ

Osmanlı döneminden bu yana günümüze kadar yaşatılan, esnaf ve vatandaş ilişkilerinin iyi olmasını amaçlayan Ahilik, asırlardır çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kırıkkale’de bir takım etkinlikler düzenlendi. Coşkulu anların yaşandığı kutlama programında Seymen Ekibi gösteri yaptı. Kırıkkale Belediyesi Mehteran Takımı ve Seymen Ekibi’nin gösterileri vatandaşlara coşkulu anlar yaşattı.

KORTEJ YÜRÜŞÜ GERÇEKLEŞTİ

Kutlama etkinlikleri, Vali Yardımcısı Osman Akbaş, Belediye Başkan Yardımcısı Mutlu Erol Bakır, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli, Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner, birim müdürlerinin, sivil toplum örgütlerinin, öğrencilerin katılımı ile Kırıkkale Belediyesi’nin önünden Kültür Merkezine yürünmesi ile başladı. Trafiğin durdurulduğu yürüyüşte vatandaşlar, alkışlarla yürüyüş ekibinin Ahilik Haftasını kutladı.

KÜLTÜRÜ YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kültür Merkezi’ne kadar yürüyen heyet, buradaki programa katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını yapan Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner, “Ahilik denilince akla kardeşlik gelir. Tarihi açıp okuduğumuzda doğulu batılı gezginlerin kitaplarında iyi anne iyi baba iyi komşu iyi arkadaş iyi işçi, iyi işveren, iyi yönetici hasılı iyi bir insan olarak nitelendirir. Çalışkanlık, fedakarlık, vatanseverlik ahiliğin temel kaydelerindendir. Esnaf ve sanatkarlarımız toplumumuzun mihenk taşıdır. Esnafsız bir mahalle, sokağımız oyktur. Esnafımızın ayrı bir sebebi vardır. Esnafsız mahalle, sokak cadde olmaz. İyi ki varlar” ifadelerini kullandı.

GÜÇLÜ EKONOMİNİN TEMELİ AHİ EVRAN KÜLTÜRÜDÜR

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli, asırlardır süregelen Ahilik kültürünü yaşatma mücadelesini verdiklerini dile getirdi. Köstekli, “Ahilik  Kültürünün sönmeyiş nedeni tüm dünyaya nam salmış dürüst esnaf, dürüst sanaatkar yetiştirilmesi konusunda önemli çalışmalar yapılmış, eğitime ağırlık verilmiş ve bunu en iyi anlayan başta savaştan çıkmış Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri Ahi Evran disturubumuzu kendilerine kanun yaparak bugünkü ekonomik güçlü olmalarının temelinde Ahi Evran kültürü bulunmakta. Avrupa birliği ülkeleri içerisinde en genç nüfus Türkiye’nin. Eğitime sanatkarlığa önem verilmeli. Milli Eğitim Müdürümüz ve İŞKUR müdürlüğümüz önemli işler yapmakta” şeklinde konuştu.

ASIRLARDIR YAŞAYAN KÜLTÜR

Ahi Evran etkinlikleri çerçevesinde Kırıkkale’de her yıl etkinlikler düzenlendiğini söyledi. Esnaf kişinin her zaman dürüst olması gerektiğini ifade eden Köstekli, “Ahi Evran pirimizin çırak, kalfa, usta yetiştirme yönünde dürüst, ahlaklı insan kazandırma çalışmaları uzun yıllardan bugüne kadar yaşıyor. Ahilik 800 yıllık bir teşkilattır. Ahilik teşkilatı 800 yıldan bugüne kadar kendini koruyabilmiş bir teşkilattır. Ahilikte yardımlaşma ve dayanışma vardır.” dedi.

MAL ALMAYA GİTTİĞİNDE DÜKKANI KİTLEMEZLERDİ

Belediye Başkan Yardımcısı Mutlu Erol Bakır, “Ahilik birlik beraberliğin ve kardeşliğin temsil edildiği bir kültürdür. Esnaf bir ailenin çocuğuyum. Şimdiki belediyenin olduğu yerde 70’li yıllarda Pazar kurulurdu ve ben orada mendil çorap satardım. Orda bana insanlarla ilişki kurmayı, çevremi tanımayı, öncelikle orda öğrendim. O zamanlar hiçbir esnaf öğle yemeğini kendi dükkanında yemezdi. Birbirleri ile yemek yerlerdi. Mal almaya giden esnaf dükkanını kitlemez, esnaf arkadaşlarına bırakırdı” ifadelerini kullandı.

KÖSTEKLİ’DEN TEŞEKKÜR PLAKETİ

Konuşmaların ardından Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce, Ahilik hakkında önemli bilgiler aktardı. Konuşmaların ardından Elmadağ Belediyesi Seymen Ekibi gösteri yaptı. Günün anlam ve önemi nedeniyle de Başkan Köstekli, Aslıyüce’ye konuşmalarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

YILIN AHİSİ VE ÇIRAKLARINA ÖDÜL VERİLDİ

MKEK Açık Hava Düğün Salonunda gerçekleştirilen törende ise yılın Sadık Tunç, ilin kalfası Yıldız Akçadağ, yılın çırağı Anıl Burak Akyüz’e ödülleri takdim edildi. Daha sonra protokol üyeleri şed kuşanarak Ahilik kültürünü simgeledi. Pilav dağıtımının ardından tören sona erdi.

Haber-Foto: Burak Can

 

 

Bu haber toplam 1272 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.