1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Ahilik ticaretin ahlak kuralıdır
Ahilik ticaretin ahlak kuralıdır

Ahilik ticaretin ahlak kuralıdır

Osmanlı döneminden bu yana günümüze kadar yaşatılan Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen "Ahilik Haftası" etkinlikleri pandemi gölgesinde başladı.

A+A-

VALİ SEZER: “MİLLETİMİZİN KÖKLÜ GELENEKLERİNDEN BİRİ OLARAK YÜZYILLAR BOYUNCA VARLIĞINI KORUYOR”

Osmanlı döneminden bu yana günümüze kadar yaşatılan Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen "Ahilik Haftası" etkinlikleri pandemi gölgesinde başladı. Bu yıl Kırıkkale’nin ahisi olarak yıllardır gelinlik işi yapan Sadettin Üçgül seçildi.


BU KÜLTÜRÜ İLELEBET YAŞATACAĞIZ 
Toplumsal yaşamın ortak paydası olan, insanı esas kılan ’33. Ahilik Haftası’ kapsamında Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli, beraberinde diğer oda başkanlarıyla birlikte Vali Yunus Sezer ile Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’yı ziyaret ettiler. Koronavirüs salgını nedeniyle gerekli önlemlerin alınarak sürdürüleceği Ahilik Haftası kapsamında, Ahi Evran-ı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla önemli bilgiler aktarıldı. Gerekli kurum ve kuruluşlar tarafından Ahilik kültürünün yaşatılması noktasında yapılması gerekenlerden bahsedildi. 


ESNAF AYNI ZAMANDA EŞRAFTIR 
Ahilik kültürünün bir yaşam biçimi olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, “Ahilik birlik beraberliğin ve kardeşliğin temsil edildiği bir kültürdür. Esnaf aynı zamanda eşraftır. Eşraf insanların yaşamıyla, davranışlarıyla örnek aldığıdır. Bir ilin eşrafı yanı esnafı ne kadar kuvvetliyse o şehir o kadar kuvvetlidir. Biz ilk sıkıntıyı esnafta yaşarız.  Esnafta bir sıkıntı varsa toplumda da sıkıntı vardır. Çünkü esnaf herkesin örnek aldığı kişidir. Ahilikte toplumun düzeni için gerekli olan kuralları kendisine destur edinmeleridir” dedi.


‘PABUCUNU DAMA ATMAK’ SÖZÜ 
Saygılı, “Her insan daha ileriye gitmek ister ama kimsenin üzerine basarak gitmek istemez. Bende geçimini yıllardır ticaretle uğraşan biriyim. Ticari hayatım boyuncu bu kurallara uymaya çalıştım. Ahilik sadece kurallara uymak değil, işini de iyi yapmak ile olur. Bizde ‘Pabucunu dama atmak’ sözü vardır. Pabucu Dama atılmak, ahilik teşkilatı tarafından ayakkabı yapan esnafın ayıplı mal satmasından sonra uyarılarda bulunulur. Hala hatasını devam ettirirse ve şikayet edilirse yaptığı ayakkabı damına atılır ki buda toplum tarafından dışlanmasına neden olur” ifadelerini kullanarak Ahilik Haftasını kutladı.


MİLLETİMZİN KÖKLÜ BİR GELENEĞİDİR 
Vali Yunus Sezer ise, “Ticaret ile ahlakı buluşturan, iyi ahlakı, doğruluğu, kardeşliği ve yardım severliği düstur edinen Ahilik Teşkilatı'nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle anyıor esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum. Milletimizin köklü geleneklerinden biri olarak yüzyıllar boyunca varlığını koruyan, gücünü ve etkinliğini geniş bir coğrafyada devam ettiren Ahilik kurumunun, medeniyetimizin gelişmesinde, kültür, sanat ve ticaret hayatının zenginleşmesinde, çalışma hayatında ahlaki değerlerin yerleşmesinde büyük rolü olmuştur” dedi.


TEMELİ AHİ EVRAN VELİ TARAFINDAN ATILDI 
“Temelleri Ahi Evran-ı Veli tarafından atılan Ahilik; Selçukludan bu yana sanat, ticaret ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda insanları yetiştiren aynı zamanda toplumu ekonomik yönden kalkındıran ve ahlaki esaslarıyla da sosyal yaşamı biçimlendiren kısacası toplumsal ilişkileri, çalışma yaşamının meziyetlerini esas alarak düzenleyen sosyo-ekonomik bir sistemdir. Mesleki dayanışma temeli üzerine kurulu, güzel ahlaka dayalı, üretimi standarta bağlayan ve ihtiyaca göre sınırlayan, sanatı geliştirmeyi ve nefis terbiyesini benimseyen, sevgi, saygı ve yardımlaşmayı öne çıkaran, insanı merkeze alan, devleti koruyup kollayan evrensel değerler bütünüdür” dedi. 


GÜÇLÜ EKONOMİNİN TEMELİ AHİ EVRAN KÜLTÜRÜDÜR
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli, asırlardır süregelen Ahilik kültürünü yaşatma mücadelesini verdiklerini dile getirdi. Köstekli, “Ahilik Kültürünün sönmeyiş nedeni tüm dünyaya nam salmış dürüst esnaf, dürüst sanaatkar yetiştirilmesi konusunda önemli çalışmalar yapılmış, eğitime ağırlık verilmiş ve bunu en iyi anlayan başta savaştan çıkmış Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri Ahi Evran düsturunu kendilerine kanun yaparak bugünkü ekonomik güçlü olmalarının temelinde Ahi Evran kültürü bulunmakta” dedi.
Haber: Ahmet Gökdemir 
 

Bu haber toplam 375 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.