1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. AHİKA’dan danışmanlık desteği
AHİKA’dan danışmanlık desteği

AHİKA’dan danışmanlık desteği

Ahiler Kalkınma Ajansı’nın (AHİKA), bölgede yer alan firmaların verimlilik ve kurumsallaşma çalışmalarının uluslararası organizasyonlar vasıtasıyla desteklenmesi için yapmış olduğu girişimler sonuç vermeye başladı.

A+A-

Ahiler Kalkınma Ajansı’nın (AHİKA), bölgede yer alan firmaların verimlilik ve kurumsallaşma çalışmalarının uluslararası organizasyonlar vasıtasıyla desteklenmesi için yapmış olduğu girişimler sonuç vermeye başladı.

AJANS TARAFINDAN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

AHİKA ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) arasında 2019 yılı sonunda başlayan görüşmeler sonucunda, Nevşehir’de imalat sanayi sektöründe üretim yapan ETTGas Ekrem Treyler Tank ve Neksan Karoser firmaları desteklenmeye uygun görüldü. Bölgede ve Nevşehir’de ilk defa EBRD Ulusal Destek Programı kapsamında danışmanlık desteği uygulanmaya başlandı. AHİKA bünyesinde yürütülen verimlilik, kurumsallaşma faaliyetleri ve desteklerinin dışında, bölge firmalarının uluslararası kuruluş ve organizasyonların destek mekanizmalarından da faydalanması hedefiyle 2019 yılında Ajans tarafından çalışma başlatıldı.

FİRMALARA ZİYARET YAPILDI

TR71 Düzey 2 Bölgesindeki firmaların ihracat yapmaya hazır hale gelebilmelerinin, ihracat kanallarını/pazarlarını çeşitlendirebilmelerinin ve kaynak/süreç verimliliği uygulamalarının EBRD tarafından desteklenmesi için EBRD ile görüşmeler gerçekleştirildi. EBRD’den alınan olumlu geri bildirimler sonrasında, Nevşehir sanayi işletmecilerine AHİKA personeli tarafından ön bilgilendirmeler yapılarak, desteklerden faydalanmak isteyen firmalar belirlendi. Ardından EBRD ile görüşmelere firma bazlı devam edilerek, bu firmaların bir analist tarafından ziyaret edilmesi sağlandı. AHİKA personeli ile birlikte firmalara ziyaret gerçekleştiren EBRD analisti, firmaların insan kaynakları kapasitesi, üretim hacmi, iştigal ettiği sektör, bilanço gerçekleşmeleri gibi farklı açılardan fiziki, teknik ve mali uygunluklarını yerinde inceledi.

SÜREÇ VERİMLİLİĞİ UYGULAMALARI

Yapılan inceleme ve görüşmeler neticesinde Nevşehir’de imalat sanayi sektöründe üretim yapan ETTGas Ekrem Treyler Tank ve Neksan Karoser firmaları EBRD Ulusal Destek Programı kapsamında desteklenmeye uygun görüldü. Firmaların çeşitli yönlerden kurumsallaşma kapasitelerine, kaynak ve süreç verimliliği uygulamalarına yönelik yatırım gerektiren konularda EBRD gibi önemli ve yetkin bir fon mekanizmasının bölgede harekete geçirilmesi hedefiyle AHİKA tarafından başlatılan çalışma, ETTGas firmasında “Yalın Üretim Danışmanlığı” ile uygulanmaya başlandı. 2020 yılı içerisinde, aynı program kapsamında Neksan Karoser firmasına da EBRD tarafından destek sağlanarak, uygulama sürecine geçilecek. Bu gelişmelerle bölgede ve Nevşehir’de ilk defa EBRD Ulusal Destek Programı kapsamında danışmanlık desteği sağlanmaya başlandı. Diğer firmaların da benzer destek mekanizmalarından faydalanmaları amacıyla koordinasyon ve işbirliği çalışmaları AHİKA tarafından 2020 yılında yürütülmeye devam edilecek.

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 576 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.