1. YAZARLAR

  2. HALİS HAKTANIR

  3. AH SARIKAMIŞ 105 YIL
HALİS HAKTANIR

HALİS HAKTANIR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

AH SARIKAMIŞ 105 YIL

A+A-

Kış ayları oldu mu yüreğim de donar. Donuk yüreğimi şehitlerin bayrağımıza verdiği rengi ve şehitlik mertebeleri ısıtır. Derim ki ey vatan gör bu yiğitleri yorganları kar, yastıkları taş olmuş. Uyku yok, üst yok, baş yok ayakta ele alınır bir ayakkabı yok, yalnız akıllarında vatan var, şehitlik var, hedef var. Ya vatan ya esaret, ya hürriyet ya ezan, ya bayrak ya toprak var olan bunlar. İçimizdeki hainler Ermeniler, Rus ile anlaşmış parçalamak ister. Ermenileri galeyana getirirler, size devlet kuracağız, türkü yok edeceğiz, yılmayın öldürün, vurun, alın size silah, alın size asker, başarın alın size toprak. Yıl 1914 hey babam heyy.. Her aralık ayının azgın zamanının Allahü Ekber dağlarının aman vermeyen geçit vermeyen zamanları ya vatan hainleri yok olacak ya Rus püskürtülecek ya da şehit olacağız. Bilemediniz yiğitler, düşünemediniz yiğitler. Kışı, karı, ayazı soğuğu hiç düşünemediniz. Çünkü sizde tek bir düşünce vardı vatan şehitlik. Şair şöyle diyor;

 

Bir dokuz yüz on dört aralık sonu

Allahü Ekber dağı karla kış dolu

Marş dediler Sarıkamış’a doğru

Düşman yenemezdi kar yendi bizi”

 

Yürüdünüz be yiğitler teçhizat yoksulu ayakta ayakkabı ha var ha yok. Üstünde palto ha var ha yok. Varsa varsa aklımızda vatan, bayrak, namus, ar düşünceniz var. İlerlediniz, Sarıkamış’tan Allahü Ekber dağlarına. Dönmediniz geriye aklınızda yoktu ana baba evlat yar yaren tek bir şey vardı şehitlik ve vatan hayal kuruyordunuz şehitlerin gideceği cennetin bahçelerini yoktu orada kar kış boran fırtına eksi kırk derece soğuk orada vatanın evlatları olarak bayrağın gölgesini hayal ediyordunuz ama olmadı yiğitler, yiğit yalan değil kavli yalanmış.

 

Hava bu aylarda eksi on dokuz

Ayaklar donuyor hayatlar çaresiz

Hem açlık susuzluk hem de uykusuz

Düşman yenemezdi kar yendi bizi

 

Şehitlerim, vatan evlatları gittiğiniz yer sıcak peygamber kucağı. 105 yıl geçmiş hala yüreğimizdesiniz, unutamıyoruz, unutmayacağız da. Yattığınız yer nur olsun, cennet mekanınız olsun, kar yorganlı taş yastıklı ellerinde filintaları donup şehit olan yiğitler bizlere hakkınızı helal edin, vatan bıraktınız, ar bıraktınız şeref bıraktınız. Çare aradınız çareyi dualarda aradınız donup kaldınız soğuk havada elbette düşman vız gelirdi kara yenildiniz, Allah’ın afatına yenildiniz. Bizde diyoruz çare duada, çare birlikte, çare ülkenin üzerinde dolanan kara bulutların dağıtılmasında elleri soğuk ve ayazda silah tutamayan yiğitlerin hakkını vermekse çok çalışacağız tarih donan şehitleri nasıl yazdıysa bizleri de sahip olduklarımızla yazacaklardır. Allah onların mücadelesinden razı olduğu gibi cennetinden eksik etmesin. Bizlere de vicdan, merhamet ülkü birliği versin birbirimizi sevmeyi nasip etsin.

 

NOT: ruhunuz şad,  mekânınız cennet olsun. Unutmayacağız

Bu yazı toplam 897 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.