1. YAZARLAR

  2. ALİ AYDEMİR

  3. AĞALARIN EFENDİSİNİ KAYBETTİK
ALİ AYDEMİR

ALİ AYDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

AĞALARIN EFENDİSİNİ KAYBETTİK

A+A-

Mucur, saygıdeğer bir büyüğünü, hayırsever bir iş adamını, centilmenliği ve olgunluğu ile herkesin kalbinde taht kuran Recep Ağa’yı ani gelen bir ölümle kaybetti.

Recep Hayrettin Yücesan, 85 yaşındaydı. Aniden rahatsızlanmış, Ankara’da Hakkın rahmetine kavuşmuştur. 28 Mayıs 2016 Cumartesi Mucur Emine Hatun Camiinde öğle namazının ardından, yoğun bir kalabalığın, sevenlerinin ve dostlarının kıldıkları cenaze namazı sonrası Solaklı Mahallesinde ki Şehitlik Mezarlığına defnedilmiştir.

Rahmetli babası Ahmet Yücesan ve kardeşleri tarafından Mucur’da ilk Kolektif Aile Şirketi kurmuşlardır. 1950 yılında kurdukları bu şirket hem Mucur’da, hem de Topaklı ’da benzin istasyonlarını işletmeye ve halka hizmete devam etmişlerdir.

Yıllarca şirketlerini sürdüren Yücesanlardan Rahmetli Recep Hayrettin Yücesan’ın, 2 si erkek, 2 si de kız dört çocuk ve 4 te torun sahibiydi.

İlkokulda okuduğum sıralarda hiç unutamadığım sahneleri ve hatıralardan birini sizlere nakledeyim:

 Rahmetli Recep Yücesan’ın işlettiği benzin istasyonunda bütün Mucur’un tanıdığı, Mucur’un Herkül’ü denilen Ahmet Yonar yıllarca çalıştı. Şimdi ki Hamidiye Mahallesi Muhtarlığını yapan Adem Yonar’ın babası olan ve halk tarafından “Ahraz” diye adlandırılan, görevini dürüstçe ve fedakarca yapan Ahmet Yonar’ın acı bir kuvveti vardı.

Kendisinin büyük benzin varillerini römorklara nasıl yüklediğini görmek için çarşıya gelir, O’nu hayranlıkla izlerdik. Dolu varilleri yuvarlayarak getirir, kimseden yardım almadan, dizlerinin de yardımıyla yüklemeleri yapardı. Ahmet Yonar’ı da rahmetle anmadan geçemeyeceğim. Bu olayı defalarca seyretmiştim.

Ankara- Kayseri yolu üzerinde bulunan YÜCESANLAR Tesislerinin de Mucur’a kazandıran yine bu aile şirketi olmuştur.1965 yılında ilk olarak kurulan ve 1990 yılında da şimdiki hale getirilen bu tesisler halka hizmete devam etmektedir.

Çok sevilen ve takdir edilen Recep Ağa, 32 yıl kadar uzun bir süredir de Mucur Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığını yapmıştır. Sayılan, sevilen ve itibarı herkesçe devam eden bu değerli insan, güzel anılarıyla, mütevazılığı ve tatlı dilliliği ile kendini kabul ettirmiştir.

Güzel sanatlar, spora ve müziğe düşkünlüğünü bilirdik. Hayırseverliğini gizli yapardı, sayısız öğrencilere burslar verdiğini biliyoruz. Kimseyi kırmak istemezdi, kırgınlığı ve kini bilmezdi. Tatlı dille, güler yüzle insanlarla sohbet etmeyi severdi.

Geçekten Mucur bir Ağa’yı, hem de Ağaların Efendisini kaybetti. Kendisini minnetle ve rahmetle anıyoruz. Geride kalan ailesine, çocuklarına, torunlarına ve tüm dostlarına sabırlar ve baş sağlığı dileklerimi iletiyorum.

Güzel insan, Mucur sizi hürmetle ve saygıyla anacaktır. Ruhun şad olsun.

                                              

           

Bu yazı toplam 1182 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.