1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Afet eğitimi hayat kurtarır
Afet eğitimi hayat kurtarır

Afet eğitimi hayat kurtarır

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 'Afet eğitimi hazırlık günü' nedeniyle UMKE Bölge Eğitim ve Tatbikat Kampı kapsamında genel tatbikat gerçekleştirilecek.

A+A-

BUGÜN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN MKE HURDA İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ’NDE TATBİKAT DÜZENLENECEK

 

 

 

MKE HURDA İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

'Afet eğitimi hazırlık günü' nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından UMKE Bölge Eğitim ve Tatbikat Kampı kapsamında MKE Hurda İşletme Müdürlüğü’nde genel tatbikat düzenlenecek.  

Bu kapsamda afet türleri pekiştirilerek olası bir afet için alınması gereken önlemlerin altı çiziliyor. Doğal afetlerin etkisini azaltmak, kayıpları en aza indirmek, toplumun her ferdinin ve her kesimin kuşkusuz iyi bir eğitim alması ile mümkün olacak.

BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEK

Konu hakkında yetkililer tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Doğal afetlerin etkisini azaltmak, kayıpları en aza indirmek, toplumun her ferdinin ve her kesimin kuşkusuz iyi bir eğitim alması ile mümkün olacaktır. Bu amaçla halkın bilinçlendirilmesi, eğitimin tüm öğelerinin seferber edilmesiyle gerekmektedir.  Eğitimde atılan her bir adım, toplumun duyarlılık bilincini, yaratıcılığını, akılcı düşünme gücünü, doğal yeteneklerini ve becerilerini geliştirmek için gereken gücü artırmaktadır."

EĞİTMEYİ AMAÇLAMAKTADIR

"Afet öncesi dönemde afet yönetimi, genel olarak, afet zararlarını en aza indirebilmek amacıyla gerekli önlemleri almayı, mümkün olan hallerde önlemeyi, mümkün olmayan durumlarda ise acil kurtarma ve yardım çalışmalarının etkin bir biçimde yapılmasını sağlamayı, afet zararlarının azaltılması çalışmalarını kalkınmanın her aşamasına yaymayı ve insanları bu konularda eğitmeyi amaçlamaktadır."

BİREYLERİN EĞİTİLMESİ

“Dünyada yaşanan doğal afetlere karşı toplumu bilinçlendirmek, bu afetler sonucunda maddi ve manevi kayıpları en aza indirmek, doğal afetlerin etkisini azaltmak, bir toplumu oluşturan tüm bireyleri eğitmekle sağlanabilir. Toplumu oluşturan bireylerin eğitilmesi için eğitimin tüm öğelerinin harekete geçirilmesi gerekir. Bu açıdan bakıldığında afetlerin sonucunda meydana gelen olumsuzluklar ve bu olumsuzlukların en aza indirgenebilmesi için yapılması gerekenler, afetlerin ortaya çıkmasını engellemek için alınması gereken tedbirler vb. gibi konularda örgün ve yaygın eğitim veren okullara, mesleki eğitimi veren kurumlara, halk eğitim merkezlerine halkı aydınlatıcı birtakım bilgilerin verilmesi şarttır.”

AFET ÇEŞİTLERİ

“Avrupa Atlantik Afet Müdahale Merkezi Yönergesine göre Doğal ve Teknolojik olmak üzere iki çeşit afet vardır. Günümüz sorunlarından biri olan kuraklık başta olmak üzere, deprem, sel, volkanik patlamalar, toprak kaymaları, çevre kirliliği, ormanların yok edilmesi, dev dalgalar, veba salgını... vb. gibi afetler "Doğal Afet" olarak adlandırılırken; uçak kazaları, endüstriyel ve kimyasal kazalar, gemi kazaları, nükleer santral kazaları "Teknolojik Afetler" olarak adlandırılır.”

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 873 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.