1. YAZARLAR

  2. DURAN ERDOĞAN

  3. ÂDİL GÜLVAHABOĞLU’nu “EDEBİYAT PENCERESİ”nden BAKINCA BÖYLE GÖRDÜM
DURAN ERDOĞAN

DURAN ERDOĞAN

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ÂDİL GÜLVAHABOĞLU’nu “EDEBİYAT PENCERESİ”nden BAKINCA BÖYLE GÖRDÜM

A+A-

Alanında eser vermiş, efsane olmuş nice gönül dostu kültür elçilerimiz başımızın tacıdır. Ki, zaman-zaman günümüzün bu değerlerini de anmak, aramak, eserlerini gündeme taşımak, kendilerini tanımak, tanıtmak, onurlandırmak erdemdir.

Bu günkü köşe yazımda son eseri “EDEBİYAT PENCERESİ”nden bakarak, sevgili Âdil Gülvahaboğlu’ndan söz etmek istiyorum: Edebiyat alanında ürettikleriyle Milenyum Çağı’mızın zirvesine çıkmış -tabir caizse- gönül tahtımıza bağdaş kurup oturmuş, “öğretmenlerin öğretmeni” sıfatına malik olmuş, şair ve yazar Âdil Gülvahaboğlu’nu ve yazıp yayımladıkları güzîde güzel eserlerini görmezlikten gelemeyeceğimiz değerli kültür elçilerimizdendir.

Büyüklerimizin, öldükten sonra unutulmak istemiyorsanız; “ya okumaya değer şeyler yazın, ya da yazılmaya değer şeyler yapın” veciz sözünden yola çıkarak, adım atmak, hedefe varmaktır. Hele okuduğunuz eserde on parmağında onlarca marifeti olan nitelikli bir gönül adamı, şair ve kariyer bir yazarın imzası var ise; demek ki kültürümüz adına söylenecek çok sözümüz olmalı…

Halen Kırşehir’de Serbest Avukatlık yapan Âdil Vahaboğlu, eserlerini Âdil Gülvahaboğlu imzasıyla yazmaktadır. Bilgilerimizin tazelenmesi için okurla buluşturduğu eserlerini yineliyorum: 1.Ön Yağmur (Şiir), 2.Taşlandıkça Büyüyen (Şiir), 3.Şiir ve Özdeyişlerle Atatürkçülük (Araştırma), 4.Hacı Bektaş Velî-Laik, Ulusal, Kültür (Araştırma) 5.Sosyal Güvenlik Öncüsü Ahi Evran Velî ve Ahilik (Araştırma), 6.Atatürkçü Düşünce, Türk Rönesansı (Araştırma), 7. Düşünceler Cumhuriyeti (Araştırma), 8.Islığını Derin Çal Yüzyılları Getirsin (Şiir), 9.Edebiyat Penceresi (İnceleme, Deneme, Araştırma, Makale)

Âdil Gülvahaboğlu’nun makale, deneme ve araştırma yazılarından örnek alarak seçtiği son eseri “EDEBİYAT PENCERESİ” 552 sayfadan oluşuyor. Yazarımızın bu son eserini de Ankara’da “Payda Yayıncılık” 1 Nisan 2016 tarihinde okurla buluşturmuş.

Donanımlı, âkîl bir yazar, yazıp yayımladıklarıyla daima yaşadığı toplumun önünde, yanında ve arkasında yer alır. Şan-şöhret ve iz bırakmasının ötesinde, kalıcı faydalı eserleriyle ibadet hazzı tadar. Denilir ki, “Kitap olsun, kadın olsun, cildine aldanma; içine bak!” Faydalı ilim ve ölümsüz eserle, zararlı eseri de birbirinden kesin çizgilerle ayırmak lâzım. Elbette şair, yazar ve tüm gönül dostları için kalıcı olmak, anılmak, unutulmamak, iyi, doğru ile güzeli beğenmek, benimsemek; gönüllerde taht kurmak, üretilen eserlerle belleklerde iyice pekişip-perçinlenmek hedeftir.

Bir insanın kendisini geliştirmesini, güzelleştirmesini, emek ürünü eserini topluma sunmasını düşünen varlığın erdemi olarak görüyor; bu itibarla çağdaş duygu ve düşüncelerle huzura getirdiğim donanımlı, Kırşehir sevdalısı, gönül eri sevgili Âdil Gülvahaboğlu’nu da “Kültürümüzün 40 Pınarları” mertebesinde değerlendiriyorum. Böylesine önder ve örnek değerlerin adlarını önemli yerlere verip, topluma sunmak, saygının, sevginin ve ahde vefanın gereğidir. Ataya, ecdada saygının, vicdanen müsterih olabilmenin örnek davranışıdır.

Sözün özü: Eser vermiş, eğitim ve kültür alanında “adam gibi adamların yetişmelerinde kaynak olmuş, bu gûzîde ve güzel insanı bir kere daha tebrik edip, kendisini ayakta alkışlıyorum.

Elimden düşürmeden okuduğum, faydalandığım son eseri “Edebiyat Penceresi”nden bakınca; eserin yazarı sevgili Âdil Gülvahaboğlu hakkında gönlümden gürül-gürül dökülenler budur. Üstadım, eli öpülesi hocam, Sen çok yaşa emi!

Hoşça kalınız.

Duran ERDOĞAN

Kırşehir Anekdotları Yazarı

(Web) http://www.duranerdogan.com

E.posta: duranerdogan1947@gmail.com

 

 

 

 

 

 

       

Bu yazı toplam 660 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar