1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Adana Portakal Çiçeği Karnavalı (10)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı (10)

A+A-

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı!

(10)

adana-portakal-cicegi-festivali-(10)1.jpeg

     Akşam yemeğinden sonra, otelin Restoranında sazıyla-sözüyle genelde İç Anadolu yöresi türkülerini söyleyen sanatçıyı biraz dinledik, ama herkesin pili bitmişti. Sabah kahvaltından sonra saat 09.00 hareket edecektik. Mersin, daha sonra Tarsus…  

     Oteli, Akşam için tam görememiştik. Sabah, denize kenarındaki tatil köyü otelimizdeki sabah kahvaltısını yaptıktan sonra, otobüsümüz hareket etti. Hava sabahın serinliği de olsa, güneş yüzünü göstermişti. Bugün güzel olacaktı sanırım. Saat 11.00 sıralarında Mersin Marinadaydık. Çoğumuz ilk görüyordu. Pazar günü olduğu için yeni yeni hareket başlamıştı. Girişte açılan sergi hazırlığı yapılıyordu.

 

adana-portakal-cicegi-festivali-(10)img_7979.jpg

 

    Mersin Marina:  İş yap-işlet-devre usulü yapılarak 2006 yılında hizmete açılmış. Marina ve alışveriş merkezi. Mersin Marina aslında marina ile alış veriş merkezinin bir araya geldiği bir komplekstir. Marinanın yanı sıra sahilde lokanta ve kafeler, daha iç kesimde ise lüks mağazalar, sinema salonları vb. vardır. Marinanın bu bölümünün alanı 145 dekardır. Marinanin su bölümü ise dalgakıranlarla korunmuştur.

     Bir saat kadar mola verdiğimiz Marina’da Grup hemen dağıldı. Kısa zaman da gezmek ve görmek amaçlı…

adana-portakal-cicegi-festivali-(10)img_7997.jpgadana-portakal-cicegi-festivali-(10)img_8006.jpg

     Marinadan Tarsus’a doğru hareket etmiştik. Otobüsten çektiğim fotoğraflardaki Mersin Arkeoloji Müzesi ve Muğdat Camisinide edindiğim bilgilere göre sizlerle paylaşayım:  

     Mersin Arkeoloji Müzesi: Mersin’deki en büyük müzedir. Arkeoloji müzesi olarak olarak kurulmuş olmakla birlikte müzede bir de etnoğrafya bölümü vardır.

     Bahçesiyle birlikte 7 dekardan daha geniştir. İki katlı bir binadır. Teşhir salonları ve yönetim birimlerinin yanı sıra, bir kütüphanesi, bir küçük bir konferans salonu, turistik eşyaların satıldığı bir satış reyonu ile çocuk oyun odası vardır.

     Mersin ili Bakır Çağından itibaren yerleşim görmüş olup ilde pek çok antik yerleşim yeri vardır. Bunlardan dördü UNESCO Dünya Mirası aday listesinde yer alır. Mersin ilindeki antik eserler uzun süre çeşitli müzelerde teşhir edildi. Daha sonra ilde dört arkeoloji müzesi kuruldu. Bu müzeler Mersin Arkeoloji Müzesinin yanı sıra Anamur, Silifke ve Tarsus’taki müzelerdir. Mersin’deki eski müze 1978 yılında Mersin Halkevi binası içinde kurulmuştu. Ancak teşhir salonları yetersizdi. Yeni müze 18 Mayıs 2017 tarihinde hizmete açıldı.

     Bazı taş eserler müze bahçesindedir. Müze içine ziyaretçiler uzun bir zaman tünelinden geçerek girmektedirler. Bu tünelde Bakır çağı, Tunç çağı, Demir çağı, Roma – Bizans çağları, Selçuklu çağı, Osmanlı çağı ve Türkiye Cumhuriyeti çağına ait özet metinler ve resimler kronolojik bir sıra ile verilmektedir. Alt katta Cilalı Taş devrine ait konut (diorama) maketi, antik zeytin atölyesi, amfora havuzu tanıtılmaktadır. Üst katta ise Yumuktepe, Soli, Elaiussa, Sebasta, Öküzlü

gibi Mersin yöresi antik eserleri teşhir edilmektedir. Kimi eserler vitrin içerisindedir. En ilginç eserlerden biri Bozyazı ilçesinden getirilmiş olan Helenistik Nagidos yazıtıdır. Ziyaretçiler yazıtın Türkçesini de elektronik olarak okuyabilmektedir. Çeşitli heykel ve sütun başlıklarının yanı sıra, bir de Yörük yaşantısına ait etnoğrafya bölümü vardır. Bu bölümde Yumuktepe dolaylarından hug adı verilen bir kulübe de teşhir edilmektedir.

adana-portakal-cicegi-festivali-(10)img_8010.jpg

     Muğdat Camisi (resmî adıyla Hazreti Mikdad Camisi ): Mersin'in en büyük camisidir. Cami adını sahabelerden Mikdâd Amr 'dan alır.

     Caminin yeri eskiden beri halk arasında bir ziyaret yeri olarak bilinirdi. Cami bu yere 1980 yılında inşa edilmiştir.

     Caminin taban alanı 3000 m2 den fazladır. İbadet yeri 5500 kişiliktir. Türkiye'nin Cumhuriyet döneminde inşa edilen en büyük camilerinden biridir. Başlangıçta dört minareli olarak inşa edildiği halde sonradan yapılan iki ilave ile altı minareli bir cami haline getirilmiştir. Üçer şerefeli minarelerin yükseklikleri 81 metredir. Camide ibadet yeri dışında, bir kütüphane, konferans salonu, sağlık ocağı, taziye odası ve aşevi de vardır. Binanın zemin katı süper marketlere kiraya verilmektedir.

 

devam edecek…

Bu yazı toplam 846 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.