1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Adana Portakal Çiçeği Festivali (7)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adana Portakal Çiçeği Festivali (7)

A+A-

sanat kalemi

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı!

(7)

adana-portakal-cicegi-festivali-(7)1.jpeg

     Büyük Saat’in etrafındaki kurulmuş el sanatları ve yöresel ürünleri satanlar yeni yeni açıyorlardı tezgahlarını…

     Tarihi Kazancılar girişinde, Büyük Saat Kulesinin karşısındaki Çarşı hamamının önünden geçiyoruz.

adana-portakal-cicegi-festivali-(7)2.jpg

     Çarşı Hamamının tarihçesi ve özelliklerine göz atıyorum: Çarşı Hamamı Ramazanoğulları’ndan Pirî Paşa tarafından 936 H. (1529) tarihinde yaptırılmıştır. İri bir yapı olmasına ve ana cadde üzerinde yer almasına rağmen, ön yüzüne bulunan dükkanlar nedeniyle, neredeyse görülemez durumdadır. Özel şahıslar tarafından işletilmeye devam eden hamam, yarım gün kadınlara ve yarım gün erkeklere hizmet vermektedir. Tek hamam halindeki eserin ilk bölümünü oluşturan soyunmalık, kare plânda kalın kesme taştandır. Üst örtüyü oluşturan büyük baldaken kubbe ortasında bırakılmış olan aydınlık feneri içeriye bol ışık girmesini sağlamaktadır. Soyunmalık kısmının güney duvarı üzerindeki büyük kemer adeta bir eyvan şeklinde yapılmıştır. Güney ve kuzey duvarlarda bulunan büyük nişler küçük birer hücre şeklindedir.

     Soyunmalığın Doğu duvarı ortasındaki dar bir kapı ile soğukluk kısmına geçilmekte olup burada büyükçe bir kare plân arz eden mekânı tek bir kubbe örtmektedir. Soğukluğun Kuzey ve Güney duvarlarına bitişik küçük hücrelerle mekânı biraz daha genişletmek mümkün olmuştur. Soğukluğu takiben Batı uçta yer alan sıcaklık ve sıcak su sarnıcı ile hamam plânı tamamlanmaktadır. Büyük bir kubbenin kapattığı orta kısmın dört kenarına açılan beşik tonozla örtülmüş eyvanlar ve bu eyvanların köşelerinde kalan kubbeli özel halvet hücreleri ile dört eyvanlı sıcaklığı bulunan hamamlar tipine giren Adana Çarşı Hamamı, bilhassa giriş kapısı üzerindeki oyma taş işçiliği ile dikkati çekmektedir. Sıcaklığın orta kısmını örten büyük kubbenin etek kısımları küçük mukarnaslarla süslenmiştir. Giriş Kapısı’nın üzerinde kabartma yazılı iki satırlık kitabe vardır.

adana-portakal-cicegi-festivali-(7)3.jpg
     Hızımızı kesmeden, Büyük Saat’in hemen yanında bulunan Tarihi kazancılar Çarşısına giriyoruz. Esnaf hazır bekliyordu! Festival için süslemelerde kendini gösteriyordu!  Her türlü ihtiyaca cevap verecek bir çarşı.

     Genelde her ilde buna benzer tarihi çarşı bulunuyor. Anadolu'daki kapalı çarşı geleneğinin en önemli örneklerinden birisi olan Kazancılar Çarşısı, asırlardır canlılığını koruduğunu görüyoruz.  Günümüzde her türlü ihtiyaca yönelik dükkanların bulunduğu Tarihi Adana’daki Kazancılar Çarşısı, tarihte aslen kazancılar ve bakırcıların bulunduğu ve zanaatlarını sergilediği bir çarşı olarak bilinmektedir. Akşam olduğunda ve esnaf kepenkleri kapattığında, Tarihi Kazancılar Çarşısı’ndaki atmosfer müzikler eşliğinde bir akşam yemeği ziyafetine dönüşür. Adana’nın en meşhur kebaplarını ve daha birçok lezzetini tatmak için şehir merkezindeki en ideal noktalardan biri haline dönüşür. Esnafın, festival için gelen misafirlerini karşılamak için yaptığı hazırlıkları görmemek mümkün değil! İkramlarla karnımızı doyurabiliriz aslına da!

     Sabah sabah ikram edilen portakal kokulu lokumları tadıyoruz…

     Tarihi Kazancılar Çarşısı bu bağlamda hem eski Adana’nın atmosferini hem de mutfağını denemek için bir fırsattı. Fakat bir günlük, 12 saatlik bir gezide neler yapılabilirdi görecektik.

     Fakat durmak yok yola devam…

adana-portakal-cicegi-festivali-(7)4.jpg

     Hemen çarşı içindeki Yağ Camii veya Adana Eski Camideyiz; 1501 yılında Ermeni Saint Jacgues Kilisesi’nin Ramazanoğlu Halil Bey’in emri ile camiye çevrilmesinden bir süre sonra mekânın yörenin ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalması üzerine yanı başına Halil Bey’in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından yeni bir cami yaptırılmış, iki yapı birleştirilmiştir. Minaresinin yapımı 1525’te tamamlanan cami, Piri Mehmet Paşa’nın bitişiğine inşa ettiği medrese ile bir külliye teşkil eder. Medresenin inşası 1558’de tamamlanmıştır.

     Selçuklu Ulu Camileri karakterinde, yani çok sütunlu cami tipinde bir camidir. Yapıya sonradan eklenen bir anıt gibi büyük ve görkemli bir avlu kapısı vardır.

     Daha önce “Eski Camii” denilen yapı, anıtsal avlu kapısının önünde yağ pazarı kurulması nedeniyle, “Yağ Camii” adını almıştır.

devam edecek…

Bu yazı toplam 852 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.