1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Adana Portakal Çiçeği Festivali (6)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adana Portakal Çiçeği Festivali (6)

A+A-

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı!

(6)

adana-portakal-cicegi-festivali-(5)1-001.jpg

Bülbül ne gezersin Çukurova'da
Eşin gelir bulmaz seni yuvada
Kendim gurbet ilde gönlüm sılada
Ötme garip bülbül gönül şen değil

 

Coşuyor da deli gönül coşuyor
Ciğerciğim kebap oldu pişiyor
Sevdiceğim yüce dağlar aşıyor
Ötme garip bülbül gönül şen değil

Bülbülün yatağı bahçeler bağlar
Garibin yatağı kahveler hanlar
Gurbet ilde ölsem bana kim ağlar
Ötme garip bülbül gönül şen değil..

 

     Adana, genellikle kebabıyla, mutfağıyla tanınsa da, tarihi yapıların da oldukça fazla olduğunu görüyoruz.  Bu tarihi yerlerde komşu evi gibi neredeyse…

     Şehir içinde gezilecek yerler yakın konumlarda bulunduğu için fazla zorlanmıyoruz. Birkaç saat olmadan, çok yeri görmüş olduk. Hatta, Ulu Camii de kısa ihtiyaç molası verildi. Çay ve kahveler içildi!

 

adana-portakal-cicegi-festivali-(6)2.jpg

 

     Şair ve edebiyatçı kimliğiyle de tanınan Adana'nın eski valilerinden Ziya Paşanın, (1825-1880) kendi adını taşıyan, Ulu Cami yanındaki parktaki, 1881 yılında yaptırılmış mezarını ziyaret ediyoruz.

 

adana-portakal-cicegi-festivali-(6)3.jpg

 

     Ulucami Külliyesi’nde yer alan, Ramazanoğlu Konağı Saray Selamlığı bulunuyor.

    Ramazanoğlu Konağı: Ziyaret edilmeden gidilmemesi gereken tarihi yerlerden birisi olarak belirtilen konağı gezme olanağımız olamazdı. Dıştan görmekle yetindik.

     Ramazanoğulları Beyliği döneminde inşa edilmiş olup halen bir kültür merkezi olarak kullanılmaktadır ve Türkiye’deki  eski konak örneklerinden biridir.

     Ramazanoğulları'nın Harem'i olarak kullanılmakta olup beyliğin mütevazı bir ifadesinin yanı sıra Mısır’ın ve Memlûk konaklarına benzeyen önemli bir eserdir.

     Beylikler dönemi mimarlığının seçkin bir örneği olan yapı Adanalı Piri Paşa tarafından yaptırılmış. Kanuni Sultan Süleyman ve IV. Murad’ın konakladığı 500 yıllık konağı, dünyada yapıldığı günden bu yana hala ayakta olan en kadim evlerden biri.

     Ramazanoğulları Camii veya Adana Ulu Camiiyi hızlı bir şekildi gezip, tanıdıktan sonra, yan yana olan Büyük Saat kulesi ile karşı karşıyayız. Saat kulesinin etrafında, sanırım festivalden dolayı kurulmuş, yöresel ürünlerin ve el işçiliğinin bulunduğu tezgahları görüyoruz. Kalabalık gittikçe artmaya başladı. Neredeyse yürümekte zorlanmaya başladık.

adana-portakal-cicegi-festivali-(6)4.jpg

    Büyük Saat: Türkiye’deki en uzun saat kulesidir ve uzunluğu 32 metredir. Büyük Saat inşasına Ziya paşa ile başlandı ve 1882 yılında (Abidin Paşa zamanında) tamamlandı. Büyük Saat tarihte modernleşmenin simgesi olarak görülmüştür. Belediye Başkanı Hacı Yunus'un da inşaat için önemli bir katkısı olmuştur. O zamandan beri, Adana'nın en önemli yerlerinden biri olarak anılmaktadır. 2013 yılında restorasyonu çalışmasına başlanmış ve 2014 yılında restorasyonu bitmiştir.

     Uzunluğu 32 metre olan kule kale prizma şeklindedir ve kulenin duvarları tuğla ile inşa edilmiştir. Temel derinliği 35 metre olduğu söylenir.

     Kulenin inşası sırasında Osmanlıda Saat kuleleri vardı. Bu saat kuleleri arasında en uzunu Büyük Saattir. İkincisi ise Dolmabahçe Saat Kulesi’dir.

devam edecek…

 

 

 

Bu yazı toplam 879 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.