1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Adalet, Sizsiniz
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Adalet, Sizsiniz

A+A-

 Adalet, Sizsiniz

adalet.jpg

Adalet güzeldir; fakat devlet yöneticilerinde olursa daha güzeldir.

Hz. Muhammed (sav.)

İki barışçı güç vardır: Adalet ve ahlâk.

Wolfgang Van Goethe

Geç kalan adalet, adaletsizliktir.

Savage Landor

 

     Ne güzel söylenmiş sözler var adalet üzerine! Hangi birisini yazayım. İnsanoğlu var olduğundan günümüze dünyada ve ülkemizde yıllar boyu sürüp giden, davaların ve haksız verilen kararların ülkelerde ve yüreklerde yaratmış olduğu izler yıllar geçmesine rağmen silinmediğine şahit oluyoruz. Yapılan tüm haksızlıkların insanlığın vicdanını kanattığını görüyor ve hissediyoruz. Görürüz ve hissederiz de, dünde bugünde bu adaletsizlikleri bizden başkasının yapmadığını da biliriz. Karar verende bizleriz, üzülende bizleriz. İşte yaşanmış adaletsizliklerin bir örneği oyununu,   EĞİTİM SEN (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) Kırıkkale Şubesi, bizlerle buluşturuyor.

     EĞİTİM SEN, Öğretmenliğin ve sendikal mücadelenin yanı sıra, Kırıkkale’nin sanat ve edebiyat alanındaki boşluğu, yaptıkları etkinliklerle doldurmayı yıllardır sürdürmekte ve sürdürmeye devam etmektedir.

     Çoğu zaman tiyatro oyunlarını seyrettikten sonra yorumlarımı ve düşüncelerimi yazıyorum. Ancak bazı oyunlar var ki, önceden bilgi edilerek gitmekte yarar vardır düşüncesindeyim. Aynı zamanda gelen etkinliklerden önceden haberimizin olması açısından da önem taşımaktadır.  Bu nedenle 25 Mart 2018 Pazar günü saat 20.00’de Kültür Merkezi salonunda bizlerle buluşacak oyun konusunu kısaca sizlerle paylaşmak istedim.

     Henüz sahnelenmeden, tiyatro dalında 2012 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görülen; AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konan, Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın birlikte rol aldıkları “Adalet, Sizsiniz” oyunu; yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı, M.Ö. 5. yüzyılda Atina’da, Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkum ettiği düşünür Sokrates, 1633 yılında Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkum ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston’da, adaletin ölüme mahkum ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin yaşamlarını bizlerle buluşturuyorlar.

     Sokrates; M.Ö. 469-399 yılları arasında Atina’da doğmuş yaşamış ünlü Antik Yunanlı düşünür, filozoftur. Kendisi ve halkının ahlakça olgunlaşması için yaşamını adamıştır. Bütün insanlık tarihinde saygın sofist olarak kabul edilmektedir. Matematik, geometri, astronomi ve politika bilgisi ile felsefe konularında eğitimler vermiştir. Sokaklarda ve caddelerde eğitim yapmış, öğrencilerden para almamıştır. Yunan Felsefesinin kurucularındandır. Platon’un hocası olan Sokrates, görüşleri, tartışmaları yeni iktidarın temsilcileri tarafından beğenilmediği için, yeni tanrılar icat ettiği, görüş ve tartışmalarıyla, gençleri baştan çıkardığı gerekçesiyle ölüme mahkum edilmiştir.

     Galileo Galilei; (1564-1642) modern fiziğin ve teleskobik astronominin kurucularından olan İtalyan bilim adamı.

    … 1611 yılında Roma’ya gitti ve oradaki Bilim Akademisi’ne üye seçildi. Floransa’ya dönüşünde hidrostatik üzerine pek çok profesörün itirazına sebep olan kitabı ile 1963 yılında güneş lekeleri üzerine yazdığı eserini yayınladı. Bu eserinde Kopernik sistemini açık bir şekilde müdafaa etti. Bundan dolayı papazların ağır hücumuna uğradı. 1615 yılında bizzat Roma’ya giderek iddiasını müdafaa etti. Ancak 1616 yılında papa Beşinci Paul tarafından kitaplarını tetkik için bir komisyon kuruldu. Bu komisyon Galileo’nun kitaplarını yasaklamadı. Sadece dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istedi.

    Galileo, bir müddet bilimin pratik yönüne döndü, mikroskobu geliştirdi. Ancak 1618 yılında üç kuyruklu yıldızın görülmesiyle kiliseyle münakaşaya girdi. Arkadaşının Sekizinci Urban olarak Papa seçilmesinden cesaret alarak yazdığı “İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar” adlı eserini 1632 yılında yayınladı. Ancak kitabı daha önce yapılan uyarılarla çeliştiği söylentilerine rağmen Roma’da mahkemeye çağrıldı. 1633 yılında bu kitap yasaklandı ve kendisi müebbet hapse mahkum edildi. Yetmiş yaşında hapsedilen Galileo’nun gözleri kör oldu ve 1642 yılında hapiste öldü.

    Nicola Sacco (1891-1927) ve Bartolomeo Vanzetti (1888-1927): Şarkılara isimleri geçmiş, haklarında birçok kitaplar yazılmış iki İtalyan göçmen. Amerika Massachusetts’e göçen bu iki İtalyan, bir cinayet ve gasp olayı ile ilgili suçlanmış ve 7 yıllık mahkumiyet günlerinden sonra 23 Ağustos 1927 tarihinde idam edilmişlerdir. Ancak suçlulukları konusunda derin şüpheler mevcuttur. Amerikan adalet sisteminin ayıbı olarak hatırlanan davalardan biridir.

     Elektrikli sandalye karşısında; iki göçmen işçinin Boston’da şalter indiğinde saatler 23 Ağustos 1927 gününün 00.05’ini gösteriyordu. Moskova’da 23 Ağustos sabahının 08.05’ olmalı. Ve o saatte ünlü şairimiz Nazım Hikmet şu dizileri yazıyordu:

   

Onların cebinde fırkamızın bileti yoktu

Onlar, kurtuluşun kapısına varmayı,

ferdin cesur hamlelerinden uman

iki saf ve namuslu çocuktu!

Ne milyonların rehberiydi onlar,

ne de inzibatlı bir devrin ordusunun askeri!

İhtilalin sıra neferiydi onlar,

İhtilalin namuslu iki neferi.

Yanıyordu kanlarında şavkı İtalya güneşlerinin
koştular temiz esmer alınlarla hayatın sesine,
dövüştüler yanında dövüşen kardeşlerinin.
Yeni dünyada düştüler eski zulmün pençesine!
Yedi yıl ölümün karşısında gülerek durdular.
Elektrikli iskemleye
kadife bir koltukmuş gibi oturdular.
Yürekleri dört bin volta yedi dakka dayandı.
Yandı yürekleri
yedi dakka yandı!..
Cani değildiler, kurban gittiler bir cinayete,
kurban gittiler dolarların emrindeki adalete!
Hayatlarında olmadılarsa da kitlelerin rehberi,
ölümleriyle şaha kaldırdı kitleleri
bu iki ihtilal neferi!..

 

     Ümit Denizer’in kaleme aldığı, sahne tasarımı ve kostümleri Metin Deniz’in, Kukla Uygulama Bülent İşcan’ın yaptığı,  usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın rol aldığı “Adalet, Sizsiniz” oyununda buluşalım.

     Emeği geçenlere şimdiden teşekkürler…

     İyi seyirler!

 

Bu yazı toplam 886 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.