1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Acı kaybımız… Münir ÖZKUL!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Acı kaybımız… Münir ÖZKUL!

A+A-

   alaattin-karaer--kose-yazisi1-024.jpg

 Acı haber tez duyulur derler.

    2017 yılında kaybettiğimiz ünlülerimizin yazısını daha bitirmeden acı üstüne acı haberler gelmeye başladı.

    Öğle saatine yakın iş yerindeki arkadaşım söyledi, Hababam Sınıfı’nın Mahmut Hoca’sı, Ülkemizin ve Türk sinemasının vazgeçilmez oyuncusu, Yeşilçam’ın dev ismi, oynadığı sayısız filmlerle izleyicilerin gönlünde taht kuran Münir Özkul’un öldüğünü…

    Beklenen bir son olmasına rağmen, ölüm yakışmıyordu sevilenlere…

    1925 yılında İstanbul Bakırköy doğdu. Bir paşa torunuydu. İki kız kardeşinden sonra dünyaya gelmesiyle, toplumumuzda erkek çocuğu olan ilginin belirtileri gibi o da,  ailesinin göz bebeği olmuş bir anda!

    Tıpkı dedesi gibi paşa olmasını bekleyen aile, içine dönük bir karakterle karşılaşmışlar ilerleyen günlerde!

    İstanbul Erkek Lisesi mezunu olup, bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümüne devam etti.

    Sanat hayatına henüz lise öğrencisiyken 1940 yılında Bakırköy Halkevi’nde tiyatro ile başladı. 1948 yılında Ses Tiyatrosu’nda sahnelenen “Aşk Köprüsü” oyunuyla profesyonel oldu. Daha sonra Muhsin Ertuğrul’un yönetimindeki Küçük Sahne’ye geçti. Daha sonraları İstanbul Tiyatrosu’nda, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda, İstanbul Aksaray’daki Bulvar Tiyatrosu’ndaki arkadaşlarıyla kurduğu kendi topluluğunda çalıştı. Çeşitli topluluklarla turnelere çıktı. Zaman zaman sahnelerden uzak kaldığı da oldu.

    1950 yıllarında sinemada da rol almaya başlamıştır. En bilinen rollerinden biri onunla özdeşleşen Hababam Sınıfı serisindeki Özel Çamlıca Lisesi’nin tatlı sert müdür yardımcısı Kel Mahmut tiplemesi oldu.

    Adile Naşit’le beraber, Türk sinemasının unutulmaz ikililerinden birisini oluşturdular.

    1980 sonrası dönemin akımı olan video için çekilen pek çok filmde görev almıştır.

    Televizyon dizilerinin yaygınlaştığı dönemde dizi oyunculuğundan uzak dursa da “Uzaylı Zekiye”, “Ana Kuzusu” ve Şaban ve Şirin gibi dizilerde rol aldı.

    Hayatının önemli bir kısmını alkolle savaşarak geçirdi. 1990 yıllarında alkolü tamamen bırakmıştır.

    1998 yılında Hamdi Alkan’ın canlandırdığı Yarmagül karakterinin dedesini oynadığı “Reyting Hamdi” televizyon programında kamera karşısına çıkmıştır. Sayısız filmlere imza atmıştır.

   2003 yılında Demans teşhisi konmuştur sanatçıya! O günden sonra evinden çıkmak ya da birileriyle görüşmek istememiştir.

    Hastalığı yüzünden geçmişe dair birçok şeyi hatırlamamakta ve ölen arkadaşlarının yaşadıklarını sanmaktaymış.

   Filmlerinden bazıları: Üçüncü Selim’in Gözdesi, Lale Devri, Edi ile Büdü, Balıkçı Güzeli, Bir Aşk Hikayesi, Miras Uğruna, İftira, Gurbet, Taş Bebek, Bir Bahar Akşamı, Senede Bir Gün, Elveda, Kalbimdeki Yabancı, Fakir Kızı Leyle, Küçük Hanımefendi, Senede Bir Gün, Son Hıçkırık, Tatlı Dillim, Niyet, Yaşar Ne yaşar Ne Yaşamaz, Hababam Sınıfı Kel Mahmut, Hababam Sınıfta Kaldı Kel Mahmut,  Hababam Sınıfı Uyanıyor Kel Mahmut, Hababam Sınıfı Tatilde Kel Mahmut, Hababam Sınıfı Dokuz Doğruyor Kel Mahmut, Aşkın Gözyaşları, Deliler Almanya’da, Bizim Sokak, Talih Kuşu, Çaresizim, Büyük Günah, Ekmek parası, Töre, Günah, Arabesk, Al Dudaklım, Ay Işığında saklıdır…

   Rol Aldığı tiyatro oyunları: Aşk Köprüsü, İstanbul’u Satıyorum, Soyut padişah, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Çayhane, Fareler ve İnsanlar, Keşanlı Ali Destanı, Yorgun Matador, Hababam Sınıfı, Babayiğit, Yaz Bekarı, Generalin Aşkı, Kanlı Nigar.

   Tv dizileri: İbiş’in Rüyası, Köşe Dönücü, Uzaylı Zekiye, Bir Ömrün Bedeli, Varsayalım İsmail, Nasreddin Hoca, Kızlar Sınıfı, Ana Kuzusu, Şaban ile Şirin, Reyting Hamdi. 

 

Ödülleri:

1967 - İlhan İskender Armağanı- Kanlı Nigar oyunuyla.

1972 – 9. Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Sev Kardeşim.

1991 – Dümbüllü Ödülü.

1997 – Altın Kelebek Ödülleri Onur Ödülü.

1999 – Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü “Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü”

2004 – 37. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri Onur Ödülü.

2006 – Uluslar arası İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü.

2014 – 18. Afife Tiyatro Ödülleri, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü.

2015 – T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü.

   05. Ocak 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı.

   Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun.

 

    Eşim Dr. Çiğdem Karaer’e sordum, Demans hastalığını.

    Kısaca Demans’ın, ‘bunama’ olduğunu; “Zihinsel becerilerin zayıflaması durumudur. Genellikle 50 yaşın üzerinde ortaya çıkan bu hastalık çoğu kez yavaş ilerler. Hastalık nedeniyle beyin bilgi, davranış ve gündelik yaşamı sürdürme konularında yetersiz kalır.  Hastalığın en sık görülen nedeni, tüm demans hastalarının en az yarısının muzdarip olduğu Alzheimer hastalığıdır. Bununla birlikte, beyni zayıflattığı için demans hastalığına yol açan çok farklı hastalık vardır. Ailesinde demans ve kronik psikiyatrik hastalıklar olanlar, kronik depresyonu olanlar, beyin damar hastalığı risk faktörleri olanlar, kronik kafa travması geçirenler ve özellikle 80 yaşın üzerinde olanlarda görülebilen hastalıktır.”  söyledi.

alaattin-karaer--kose-yazisi2-020.jpg

 

 

 

 

Bu yazı toplam 873 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.