1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Acı kaybımız… Hayrettin KARACA! (Toprak Dede) (2)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Acı kaybımız… Hayrettin KARACA! (Toprak Dede) (2)

A+A-

Sanat kalemi

kose-yazisi--alaattin-karaer-006.jpg

     Bir asırlık ömürde elbette, çeşitli yaşanmışlıklarda görülmekte. Herkesin bilinmeyen yönleri de olabilir doğal olarak. Hayrettin Karaca sıradan bir insan değildi. Babasından gelen zenginlik, çoğu zaman onu mutlu etmemiştir. O insan olarak, çevresinde yaşayan insanlara gösterişten uzak bir yaşam sürmeye çalışmıştı.

     2008 yılında, Beyazıt Öztürk ve Güven Kıraç'ın sunduğu 'Nası Yani' programına konuk olan Tema Vakfı Kurucusu Hayrettin Karaca öyle bir hikaye anlatmış ki dinleyenler hikayenin sonunda şaşkınlık yaşamışlar.

     Karaca, yıllar önce eşinin 'Sen çapkınlık yapamazsın' sözlerinden sonra yaşadığı olayı aktarırken, Beyaz'ın tepkileri de ekran başındakileri güldürdü. Zaman zaman hayretini gizleyemeyen ve büyük bir keyifle hikayeyi dinleyen Beyaz, hikayenin sonunda ise kalakaldı. İşte o diyaloglar:

    Karaca: Karım benim çapkınlık yapacağıma inanmıyor. 'Sen çapkınlık yapamazsın' diyor.
    Beyaz: Bir erkeği de en gaza getiren sözdür.
    Karaca: Fakat fazla bilet çıkmıyor! Yapacağım da yok, talihim kapalı. Uğraştım, uğraştım bulamıyorum da bir şey. Sonra iki tane birden aldım götürdüm.
    Beyaz: Ohoooo!!! Eşinizin haberi yok?
    Karaca: Olmaz olur mu, eve getirdim!
    Beyaz: Pardon bir saniye
    Güven Kıraç: Nası yani?
    Karaca: Eve getirdim tabii! Hanım da memnun onlar da memnun, ben de memnunum, hep beraber yaşıyoruz.
    Beyaz: Hayrettin abi, böyle bir şey olmadı galiba değil mi? Şaka yapıyorsunuz!
    Karaca: Olmaz olur mu! Olmasa niye anlatayım
    Beyaz: Peki eşiniz, 2 tane hanımla eve gelince bir tepki vermedi mi? 'Tamam Hayrettin iyi yaptın, beraber yaşar gideriz' mi dedi!
    Karaca: Mutlu oldu..
    Beyaz: Mutlu oldu?!! Allah Allah
    Karaca: Ama dur, sabret azcık.
    Beyaz: Hayır öyle bir konu ki insan sabredemiyor.
    Karaca: Aradan 1 ay geçti, 'Al bunları götür' diyor. Götürmem!
    Beyaz: Alıştı!

    Karaca: Biri meşeydi biri ardıç!
    Beyaz: Biri meşeydi biri ardıç??? Ya Hayrettin abi, kursağımda bıraktın hikayeyi ya! Ağaçlara mı dayandı yani bu hikaye?

*     *     *

 

     “Dünyayı Anadolu kültürü kurtaracak” diyen, kırmızı süveteri, simgesi olan Hayrettin Karaca’nın birçok söyleşisini okudum. Hülya Ünlü’nün 2006 yılındaki Akşam gazetesindeki söyleşisini sizlerle paylaşmak istedim.

     Kırmızı süveteri delik deşik olmasına rağmen hala üzerinde, ayakkabısı da yamalı. Sökük paltosunu, pantolonunu, yakalarını ters yüz ettiği gömleklerini yıllardır kullanıyor. 10 yıldır hiçbir şey almamış üzerine. Karaca markasının ve Tema Vakfı’nın kurucusu Hayrettin Karaca: “Param var ama tüketmeye hakkım yok.” diyerek "Al tüket ve yok et!" diyen tüketim toplumuna açtığı savaşla gurur duyuyor.

    Dünyada tüm insanları doyuracak kadar yiyecek olduğunu ama gözü aç olanları doyuracak hiçbir şeyin olmadığını söyleyen Karaca, Türkiye’de bir zamanlar fakirleri aç bırakmayan kültürün nasıl yok olduğunu hüzünlenerek anlattı. Televole kültürünün karşısında birtakım değerlerin yok olduğunu söyleyen Karaca, çocukluk günlerinin “komşuyu aç bırakmayan” kültürünün yeniden dirilmesiyle, açlıkla savaşılabileceğini söyledi: “Dünya ikiye bölünmüş artık. Gözü açlar ve karnı açlar. İşte o gözü açları doyurmayacağız. Bunların farkına küçükken vardım. Dilim kültürüm gidiyor. Bağımsız bir Türkiye değiliz artık. En büyük acımız geri getiremediğimiz o kültürümüzdür.” diyen Karaca;

   “Ben bir kasaba çocuğuyum. Varlıklı bir ailenin çocuğuydum. Ama herkes eşit şartlarda oynardı sokakta. Bütün çocuklar gibi ben de yalınayak oynardım. Akşam olduğu zaman annem seslenirdi, avucuma bir kap sıcak yemek koyarlardı. Kulağıma eğilip, 'Komşu anneye götür.' derdi. Etrafımızda bizi duyacak kimse yoktu ama bu bana verilen ‘Aman kimse görmesin Hayrettin!’ mesajıydı. Komşu annenin yağını, odununu kim alır, kimse bilmezdi. Paylaşma düzeni vardı, o kültürdü. Savaştan çıkmış bir Türkiye’de ‘fakirim’ diyen çoktu ama ‘açım’ diyen yoktu. Oradan aldım bu kültürü. Kaybolan budur, giden budur. Ama Anadolu’yu gezerken görüyorum ki, bu değerleri hala yaşatanlar var.”

     Tüketim toplumunun rezalet hale geldiğini savunan Karaca, 'Akmerkez'in önünden geçmeye utanıyorum, nedir bu ışıklar, bu rezalet. Yılbaşı demek al, tüket, yok et, yaşamı mahvet demek. O yüzden bu yırtık kazağı gururla taşıyorum üzerimde. Global ekonomi insanları kullanıyor. Ama bakın beni kullanamıyor, çünkü izin vermiyorum. Çok da mutluyum. Bunu elimden hiçbir güç alamaz. İnanç her şeyi halleder'

     “Açlıktan ölen her çocuğun katilleri vardır.” diyen Karaca, ihtiyacından çok tüketerek sınıf atlamaya çalışanları suçladı. Karaca: “Bugünkü tüketim iki katına çıktığı gün, belki dünyada yaşam olmayacak. En büyük tehlike gıdada. Bir Amerikalı çocuk doğduğunda 30 çocuğa eşdeğerde dünya nimetlerini alıp götürüyor.” diyerek dünyanın düştüğü durumu gözler önüne seriyor.

     Cep telefonu kullanmadığını, 5 yıldır TV izlemediğini belirten Karaca: “Okumakla mükellefim. Olanın olmayana, bilenin bilmeyene borcu var. Malını mülkünü verirsin orada biter borcun. Mesela Yalova’daki botanik bahçemi vakıf yaptım ama borcum bitmedi topluma. Şimdi borcumu bilgi sahibi olarak ve bunu aktararak ödüyorum. Okumak ibadettir. Okumamak Cumhuriyete ihanettir.”

     Oğlunu, eşini ve annesini kaybeden Hayrettin Karaca, 'Acılar karşısında isyan ederek hiçbir şey kazanamazsınız, elde olan bir şey değil çünkü bu. Ben acıyı da mutluluğu da kabulleniyorum.  Ama acılar hafızadan hiç çıkmaz'

     Dünyanın durumunu değerlendiren Karaca şu yorumlarda bulunuyor:

     “Birleşmiş Milletler 2004 Kalkınma Raporu’na göre, Afrika’da 323 milyon insan, günde 1 dolardan az bir gelirle geçimini sağlıyor. Temiz su kaynağından mahrum 273 milyon kişi bulunmakta. İlkokul çağında okula gidemeyen 44 milyon çocuk var. Yetersiz beslenmeden kaynaklanan ölüm riski altında yaşayan Afrikalıların sayısı 185 milyon. Her yıl beş yaşının altında ortalama beş milyon çocuk ölüyor. Zengin ülkeler yıllık gelirlerinden yüzde 0,7’sini kurtarma amaçlı projelere yönlendirseler bu sorunların hepsi ortadan kalkabilir.”

 

 

     TEMA Vakfı Yayınları'ndan çıkan 'Dünyanın Durumu 2004' raporlarını yorumlayan Karaca şu tespitleri aktarıyor:

     Dünyada makyaj malzemesi için yapılan harcama 18 milyar dolar. Dünyadaki tüm kadınların üreme sağlığı ve bakımı için gerekli para 12 milyar dolar.

     Avrupa ve ABD'de evde beslenen hayvanların mamasına harcanan para 17 milyar dolar. Dünyada açlığın ve yetersiz beslenmenin sona erdirilmesi için gerekli para 19 milyar dolar.

     Parfüme harcanan para 15 milyar dolar. Evrensel okur yazarlığın sağlanması için gereken yıllık ek yatırım 5 milyar dolar.

     Deniz seyahatlerine harcanan para 14 milyar dolar. Dünyada herkese temiz içme suyu sağlaması için gerekli miktar 10 milyar dolar.

     Avrupa'da dondurmaya harcanan para 11 milyar dolar. Her çocuğun aşılanması için gerekli miktar 1.3 milyar dolar.

     Satışa hazır 1 ton altın elde etmek için 300 bin ton atık üretilir. Başka bir deyişle altın bir alyans için ortaya çıkan atık miktarı 3 tondur. Bu atıkların çoğu siyanür ve kimyasal maddeler içerir.

   “Benim de vardı 40 tane kravatım. O zaman 30 yaşındaydım. Ben de tükettim ama bilerek yapmadım bunu.” diyen Karaca: “Artık farkına vardım bunun. Ne zamandır alışveriş yapmadığımı hatırlamıyorum, kendime sadece kitap alıyorum. Nedir benim ihtiyacım? Doymam, sağlığım, barınmam, kuşanmam; bunun dışında hiçbir şey tüketmeye hakkım yok. Gömleklerim var, yakası çevrilmiştir. Ayakkabılarıma bakarsanız, altı yamalıdır. Dokuz senedir bu pantolonu giyerim, paltom yırtıktır. Param var ama tüketmeye hakkım yok! Bunu herkes yapabilir. 'Bir' çok güçlüdür. Atatürk bir kişiydi. Her şey 'bir' ile başlar. Bir yoksa iki olmaz. Ben de yakınlarıma örnek olmaya çalışıyorum.” diyor. Satışa hazır 1 ton altın elde etmek için 300 bin ton atık üretilir. Başka bir deyişle altın bir alyans için ortaya çıkan atık miktarı 3 tondur. Bu atıkların çoğu siyanür ve kimyasal maddelerdir”…

 

*     *     *

     20 Ocak 2020 tarihinde Yalova'da 98 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

 

Bu yazı toplam 543 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.