1. YAZARLAR

  2. ÖMER DEDE KILIÇ

  3. AÇ GÖZLÜLÜK
ÖMER DEDE KILIÇ

ÖMER DEDE KILIÇ

YAZAR, ŞAİR
Yazarın Tüm Yazıları >

AÇ GÖZLÜLÜK

A+A-

 

            Asya’da avcıların maymun yakalamak için kurdukları basit bir tuzak vardır. Maymunun çok sevdiği bir Hindistan cevizinin içi oyulur ve bir iple ağaca veya bir kazığa bağlanır. Hindistan cevizinin altına ince bir yarık açılır ve oradan içeri tatlı bir yiyecek konur. Bu yarık sadece maymunun elinin açıkken sokacağı büyüklüktedir. Yumruk yapıldığında elini dışarı çıkaramaz.

            Maymun tatlının kokusunu alır ve yiyeceği kavrar ama yiyecek elinde iken elini dışarı çıkarması imkânsızdır. Sıkıca yumruk yapılmış el, bu yarıktan dışarı çıkamaz. Avcılar geldiğinde maymun çılgına döner ama kaçamaz. Aslında maymunu tutsak eden bir şey yoktur. Onu sadece kendi bağımlılığının gücü tutsak etmiştir. Yapması gereken tek şey  elini açıp yiyeceği bırakmaktır. Ama zihnindeki aç gözlülük o kadar güçlüdür ki bu tuzaktan kurtulan maymun çok az görülür. Bizi tuzağa düşüren ve bizi orada kalmamıza neden olan şey, arzularımız ve zihnimizde onlara bağımlı oluşumuzdur. Tüm yapmamız gereken, elimizi açıp benliğimizi ve bağımlı olduğumuz şeyleri serbest bırakmak ve dolayısıyla özgür olmaktır.

            Sevgili dostlar benim kayınvalidem, hısımlarımın, eşimin ve büyük oğlumun da yaptığı bu aç gözlülüktür. Bütün bana yapılan bu sıkıntılar, bu ezalar. Beraber çalıştığım arkadaşlarım çok iyi bilirler. Evet hasta hasta günde tabir caizse yirmi dört saat çalışıp aldığım ve iki maaşlı büyük oğlumun kira karşılığı oturduğu aslı arası taş çatlasa 120.000,00 tl. Tutarındaki evin, hastalığımın kontrolü ve emekli maaşımın bu tedaviye yetmemesi nedeni ile ya kirayı verin yada evi boşaltın demem ile başlayan tartışma ile emekli ikramiye ile aldığım arabadır.

            On yıl hastalık çekmiş bir babanın, ameliyat olarak düzelmesi ve kalan ömrü nüde kendi çalışıp kendi kazancı ile yine kendi emekli ikramiyesi ile aldığı jeep ile Türkiye turuna çıkması, babanın istemeyenlerimi çıldırtmış olmalı ki, aç gözlü kayınvalidem eşim ve çocuklarımın arasına nifak sokarak bizi bu hale getirmişlerdir. Ne imiş ben hastaymışım bir imza ile elimden alırlarmış, ben aklımı mı kaybettim yoksa ben deli miyim?  Bu ver ver doymaz nankörler açgözlülüğü bıraksalar,  bana inanıp, bana güvenseler benden daha fazla istifade ederler.

            Sevgili dostlarım bu sıkıntılarımızla sizleri üzdümse herkesten özür diliyorum. Bundan sonraki yazılarım ailesel değil daha evrensel olacaktır. Bundan dolayı haklarınızı helal ediniz.

 

 

Bu yazı toplam 5739 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.