1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. ABİTLER’DE İSMAİL KILIÇ’IN BAHÇESİNİ GÖRMEDİNİZ
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ABİTLER’DE İSMAİL KILIÇ’IN BAHÇESİNİ GÖRMEDİNİZ

A+A-

            Değerli Okurlar. Bir bahçeden söz ediyorsun diyebilirsiniz. Ne var bunda? Bahçe değil mi? Herkeste bahçe var. Abitlerli İsmail Kılıç’ın bahçesinin özelliği ne? Sabrederseniz anlatayım.

            İsmail’in evi bizim ÜÇHÖYÜK dediğimiz dağın eteğindedir. KÖTOBA mezarlığına yakın. Ev iki katlı. Önünde 500 metre kareyi geçmez bir bahçesi var. Bahçe elekle elenmiş gibi işlenmiş. Benim gördüğümde LALELERİN zamanı geçmiş.  İsmail de toprak üstündeki yaprak kısımlarını yolmuş. Lale soğanları toprak altında kalmış. 2019 baharı geldiğinde tekrar laleler çıkacak diyor. Çiçeklerini açacak. Anlattığına göre 15 bin lalesi varmış. Lalelerin de sarı, kırmızı, beyaz, mor gibi çeşitli renklerde olanları varmış. Özbağ için söyleyim. Bu özellikte bir başka kimsenin, bir bahçesi yoktur. Değil Özbağ’da, Kırşehir’in hiçbir yerinde yoktur.

            İsmail’in ön bahçesi Laleler geçtikten sonra salkım domates ve sırık salatalıklar yetiştirmek için düzenlenmiş. Ayrıca asmaları var. Budamış. Çubukları da uzadığında sarılabileceği ızgaralar yapmış. Tam bir mühendislik örneği. Baktığınız zaman içiniz huzurla doluyor. Bahçesini bende ilk kez gördüm. Komşusunun kızının nişanı vardı da. Nişan töreni bittikten sonra bahçesini gezdim. Yaptıklarını, çalışmalarını anlattı. Dinledim. Kiraz yemek için davetliyim.

            Ev iki katlı dedim ya. İşte evin alt katı da balkonlu. Üst katı da balkonlu. Farklı bir görünüşü var. Sanki bir villa. Bir de dağın eteğinde dedim ya. Evin arka cephesine geçtiğiniz de ve baktığınızda. Ev tek katlı gibi ve duvar yarısına kadar toprağın içinde. Yani duvarın yarısı görünmüyor Üst kata çıkmak için on basamaklı merdiven var. İsmail’in asıl bahçesi de buradan başlıyor. 

            Aman Allah’ım. Dağın yüzüne bu terasları nasıl yapmış? Bu teraslarda ağaçları nasıl dikmiş?  Nasıl bu ağaçları yetiştirmiş? Altı tane teras yapmış. Her terasta üç sıra meyve ağaçları dikmiş. Kayısı, şekerpare ( iyi reçeli yapılır), tokaloğlu, engürü vişne( iyi reçeli yapılır),  Napolyon kiraz, elma ve çeşitleri, ceviz, ayva, armut, şeftali, badem, erik ve çeşitleri, ıhlamur aklınıza ne gelirse hepsinden dikmiş. Beş yüz kadar ağacı var. Ağaçlarda soğuk vurgunu da yok. Meyveleri lekesiz ve pürüzsüz. Ağaçların bakımını iyi biliyor. Size söyleyim. İsmail’in bahçesinin ürünü olan, her bir meyvenin tadına ve lezzetine doyamazsınız.

            Burada benim enteresan bulduğum olay şu. Teraslara ayakta durarak çıkamazsınız. Çok dik. Yer dikkatli basmalısınız. Yoksa kayarsınız. Düşersiniz. Üstelik burada su da yok. Terkos suyu ile sulamış. İki km. kadar uzaktan, ırmaktan motorla su basmış. Hortumla sulamış. Her bir ağacını sulamak, bellemek, çapalamak,  gübrelemek, ilaçlamak, çapalamak için inecek - çıkacak.  Ama İsmail burada bu başarıyı yakalamış. Sadece bu seneki alacağı ürünler, İsmail’in yüzünü güldürecektir. On - on beş yıllık verdiği emeğe değecektir. Televizyondan kanser bitkisi de getirtmiş. Dikmiş. Büyütmüş. Meyvesini isteyene bedava vereceğim diyor. Kanser bitkisini bende ilk İsmail’den duydum.

            Çalışmanın, azmetmenin, ağacı sevmenin, ağaç yetiştirmenin, kazanmanın, kararlılığın, azmin, kalitenin önemi, genç kuşakları özendirmek açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun bu yazı ile tam anlam bulacağını düşünmüyorum. Kırşehir AHİ TELEVİZYONUNUN bu bahçede bir belgesel çekmesinin ve televizyonda gösterilmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Tarım İl Müdürlüğü de örnek çiftçi olarak İsmail’i onurlandırabilir. Kırşehir Çiğdem Gazetesi de bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır. Televizyon ve Tarım Müdürlüğü uyarılmalıdır. TEMMUZ ayı tam zamanıdır.

Şunu da söyleyim. İsmail meyvelerini müftülüğün köşede satıyormuş.  Beyaz takım elbiseli bir kişiyi görürseniz işte O İsmail’dir.                                            

Bu yazı toplam 1500 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.