1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. ABDEST ALMANIN GÖZ SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ TESİRLERİ
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

ABDEST ALMANIN GÖZ SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ TESİRLERİ

A+A-

Abdest almanın göz sağlığı bakımından müsbet (olumlu) neticelerini belirten Irak Millî Savunma ve Sağlık Dairesi Müdürü Miralay (Albay) Dr. Şakir Faik, Hz. Peygamberimizin doğumu münasebetiyle “Zikrâ Mevlid’ir-Rasûl” adlı dergisinde bir makalesinde şöyle diyor: “Irak Mülkî hastanesi göz tabipliği muavinliğine (yardımcılığına) atanmıştım. Müracaat eden hastalar arasında birçoklarının Trahoma yakalanmış olduklarını görünce hayret ettim. Çünkü yüzde yetmişi trahomlu idi. (Trahom bir çeşit göz hastalığıdır ki büyük ölçüde gözleri kör eder.)

Bu arada Âzâmiye’de bir ilk okul öğrencilerinin göz sağlığı durumlarını teftiş ettim. Öğrencilerden yüzde doksanının trahomlu bulunduklarını esefle (üzüntü ile) gördüm. Bu sahada üç sene meşgul olduktan sonra ihtisasımı yapmak üzere Avrupa’ya gitmeyi kararlaştırdım. Hocam Dr. G. Spenser’in teşviki ve tavsiyesi ile İngiltere’yi tercih ettim. Profesörün, müstemlekeler vekiline (bakanına) yazmış olduğu tavsiye mektubunu alarak Londra’ya geldim. Vekilin arzusu üzerine Morfild özel göz hastalıkları hastanesinde çalışmaya başladım. Bir müddet çalıştıktan sonra bu hastaneye fahrî muavin olarak atandım.

Gerek takside ve gerek trende beraber gezdiğimiz günlerde hocam Prof. Köln ile hep trahom üzerine görüşmeler, konuşmalar yaptık. Ve gene günün birinde profesör bana Bağdat’taki hastanede trahomluların sayısını sordu. Hakikati olduğu gibi söyledim. Bunun üzerine taaccüp ederek şöyle dedi:

“Sizin Müslüman olduğunuzu biliyorum. Müslüman bir kimse beş vakit namaz için günde beş defa akar su ile abdest alır ve yüzünü yıkar. Bu gibilerin trahoma yakalanmaları mümkün değildir. Şu hale göre siz (gerçek değil) ismen müslümansınız. Çünkü siz abdest almıyor ve namaz kılmıyorsunuz. Ya da abdest ve namaza devam ediyorsanız, aranızda yayılan bu hastalığın trahom değil, başka bir hastalık olması mümkündür. Günde beş defa akar ve temiz su ile yüzünü ve gözünü yıkayan bir kimseye trahom isabet etmez. Hakiki bir Müslümanın da trahoma yakalanması imkansızdır.” dedi ” Ben, “Hastalık gerçekten trahomdur, yalnız biz, abdestsiz ve namazsız Müslümanız” demek zorunda kaldım.”

Bunlara ek olarak ben de bir hatıramı nakletmeyi faydalı buldum. Talebelik hayatımda, Suriye’nin Başşehri Şam’da Arapça öğrenimi yaparken o günlerde Şam’ın en büyük fıkıh alimi sayılan merhum hocam Abdürrezzak Haffar, abdestin sünnetlerini okuduğumuz bir derste, abdestin sünnetlerinden olan misvak konusu gelince, cebinden bir misvak çıkarıp bize göstererek: “Ben on yaşımdan beri misvak kullanıyorum. Seferberlik zamanında bir ara misvakımı kaybettim. O zaman iki tane dişim düştü. Sonra tekrar misvak bulup kullanmaya başladım, o günden beri başka hiçbir dişim düşmedi, bakınız” diyerek ağzını açtı ve bize gösterdi. Gerçekten, seksen yaşlarında olan hocamızın sadece iki tane dişi eksikti. Böylece misvakın dişler üzerindeki olumlu ve maddî faydası bir kere daha müşahede edilmiş oldu. Not: Bu yazıyı 1991 tarihinde basılan “Namazın maddî-manevî faydaları” isimli kitabımdan aldım)

Bu yazı toplam 828 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.