1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. ABC LGS geleneğini sürdürdü
ABC LGS geleneğini sürdürdü

ABC LGS geleneğini sürdürdü

Kırıkkale Güleç ABC Eğitim Kurumları LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte zirveyi yine kimseye kaptırmadı.

A+A-

Kırıkkale Güleç ABC Eğitim Kurumları LGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte zirveyi yine kimseye kaptırmadı.

İLK 5’TE 3 ÖĞRENCİ

LGS sonuçlarına göre Kırıkkale’de ilk 5’te 3 öğrencisi olan ABC Ortaokulu düzenlediği basın toplantısı ile sonuçları kamuoyu ile paylaştı. Düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Güleç ABC Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Harun Güleç, 2020 LGS Merkezi Sınavı tüm dünyada etkisini sürdüren Covid-19 salgınına karşı özel tedbirlerle gerçekleştirildiğini belirtti. Güleç “2020 LGS Merkezi Sınavı 20 Haziran 2020 tarihinde sözel ve sayısal bölüm olarak 2 oturumda uygulanmıştır. Öğrencilerin sınavlara giriş ve çıkışları sosyal mesafeye uygun şekilde gerçekleştirilmiştir”

HER 3 ÖĞRENCİDEN 2’Sİ FEN LİSESİNE YERLEŞİYOR

“Milli Eğitim Bakanlığı tarafından LGS başvurularının otomatik olarak yapıldığı 1.671.337 öğrenciden, 1.472.088’i sınava katılmıştır. Bu bilgilere göre 8. Sınıfa devam eden öğrencilerin %88.08’i merkezi sınava katılmıştır. 2020 LGS verilerinden önce her başarının bir tarihçesi olduğuna inanarak ABC Koleji 2017 TEOG sınavında 12 Türkiye birincisi çıkarmıştır.  2018 yılında ise her 2 öğrenciden 1’i fen lisesine yerleştirerek büyük bir başarı elde etmiştir. 2019 yılında ise başarı çıtası daha da yukarıya taşınarak her 3 öğrenciden 2’si fen lisesine yerleştirerek % 66 gibi yüksek bir başarı elde etmiştir” diye konuştu.

BAŞARILI BİR YIL GERÇEKLEŞTİ

Güleç konuşmasının devamında “Milli Eğitim Bakanlığının Türkiye geneli verilerine göre 2020 LGS sonuçlarını analiz ettiğimizde; 500 puan üzerinden Türkiye sınav puan ortalaması 286,3 olduğunu görüyoruz. Matematikte, erkek öğrenciler 4,92 doğru cevap ortalamasıyla 4,82 olan kız öğrencileri geçmiştir. Türkçede kız öğrenciler 10,77 doğru cevapla, 9,25 olan erkek öğrencileri geçmiştir. Matematik testinde öğrencilerin yüzde 76,14’ü sınavda 0 ile 6 soru çözebildi. Türkiye genelinde matematik dışında tüm testlerde kız öğrencilerin daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Anne baba eğitim düzeyine göre Lisans ve Lisansüstü eğitim alanlar daha başarılı olmuştur” ifadelerine yer verdi.

HER SENE BAŞARIMIZ ARTIYOR

ABC Eğitim Kurumları Kurum Müdürü Erol Kocaoğlu ise ABC ailesi olarak her sene başarılarının arttığını söyledi. Sınav hakkında bilgiler veren Kocaoğlu “20 soruluk testlerden en yüksek ortalama Fen Bilgisi birinci sıradadır.  (10,21 ortalama) En düşük ortalama ise Matematiktir. (4,89 ortalama) 10 soruda en yüksek ortalama Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisidir. (6,39 ortalama) 10 soruda en düşük ortalama ise Yabancı Dildir. (3.53 ortalama) 2019 LGS ile 2020 LGS sınavı karşılaştırıldığında ise; Fen Bilgisi’nde geçen yıl 9,97 olan doğru cevap sayısı 10,21’e yükseldi. Türkçe’de geçen yıl 11,75 olan doğru cevap sayısı 10,00 ‘a düştü. Matematik’te geçen yıl 5,09 olan doğru cevap sayısı 4,89’a indi. Yabancı Dil’den geçen yıl 4,85 olan doğru cevap sayısı 3,53’e indi. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük’te geçen yıl 6,88 olan geçen yıl doğru cevap sayısı 5,5’e indi” dedi.

TERCİHLER 20-29 TEMMUZ ARASI

LGS koordinatörü ve matematik öğretmeni Emre Samur “Öğrencilerimiz 20 Temmuz - 29 Temmuz tarihleri arasında tercihleri okulumuz Rehber öğretmenler eşliğinde yapılacaktır. Tercih sonuçları ise 10 Ağustos tarihinde açıklanacaktır. Her yıl olduğu gibi bu yılda Ankara Fen Lisesi, İstanbul Kabataş Erkek lisesi, İzmir Fen Lisesi, İstanbul Çapa Fen Lisesi gibi Türkiye’nin ilk 10 Fen Liselerine minimum 15 öğrenci yerleştireceğiz. Bu yıl  % 75 öğrencimizin Fen Liselerine yerleşecek puanı almış olduğunu görüyoruz. Bu başarıların yanı sıra Türkiye’nin ilk 10 fen liselerine öğrenci gönderen bu okul fiziki ve akademik yönden Türkiye’nin sayılı kolejlerinden bir tanesidir. ABC Koleji eğitime başladığı günden itibaren hedefi sadece akademik başarısı olan nesiller yetiştirmek değil bir dünya insanı olarak hayata adım atmalarını sağlamaktır. Bu başarıda emeği geçen başta Kurucularımız olmak üzere Yönetici arkadaşlarımıza, rehber öğretmenimize ve diğer branş öğretmenlerimize ayrıca çok değerli velilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 16142 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.