1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 9.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali
9.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

9.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

“Her yasak kendi isyancısını doğurur.” Bugün 1 Mayıs! İşçinin ve emekçinin bayramı! 1 Mayıs’ın tarihi ile ilgili değil yazacaklarım. Fakat...

A+A-

“Her yasak kendi isyancısını doğurur.”

Bugün 1 Mayıs!

İşçinin ve emekçinin bayramı!

1 Mayıs’ın tarihi ile ilgili değil yazacaklarım. Fakat yine de, 1 Mayıs’ı anımsatan sanatsal bir konuyu dile getirmek istiyorum.

1 Mayıs denince, gençliğimizden beri dillerimizden düşmeyen Marş gelir aklımıza!

1 Mayıs Marşı, Bertolt Brecht’in Gorki’nin ”Ana” isimli romanından uyarladığı oyunun Türkiye'de perdelenmesi sırasında, söz ve müziği Sarpe Özsan ait olan marş, oyun müziği olarak yazılmış ve bestelenmiştir.  Bu marşı söyleyen sanatçılar o dönemlerde yargılandılar. O da ayrı bir konu…

Günlerin bugün getirdiği, baskı zulüm ve kandır.

Ancak bu böyle gitmez, sömürü devam etmez,

Yepyeni bir hayat gelir, bizde ve her yerde.

1 Mayıs, 1 mayıs işçinin, emekçinin bayramı

Devrimin şanlı yolunda, ilerleyen halkların bayramı…

ALAATTIN KARAERBiz gelelim, Uluslararası İşçi Filmleri Festivaline.

Yarım yüzyıldaki en etkin unsurlardan biri olan sinema ve film!

Özellikle 1970'li yıllarla birlikte batı işçi sınıfının sinema alanında, işçi sınıfı veya onun bireylerinin gündelik hayatlarını "işçi kimlikleriyle" ele alan veya sınıf mücadelelerini anlatan filmlere rastlamak oldukça zordu.

Ülkemizde bile işçi sınıfının en görkemli dönemini yaşadığı 1960-1980 döneminde "işçi filmi" olarak tarif edebileceğimiz filmlerin sayıları çok azdı.

Ve nihayetinde işçi sınıfının bütün bir tarihi alt üst ettiği dönemlerde yapılmadığını sandığımız "işçi filmleri festivali" 1990 sonrası dönemde yoksul emekçilerin mücadelelerinin bir anlatım aracı olarak ortaya çıkmış.  Türkiye de ise birkaç sendika ve Halkevleri Emek Çalışmaları Merkezi'nin bir süredir konuştukları bu konu geçen yılın sonlarında "yapalım" kararıyla uygulamaya konmuştur.

DİSK - Sine-Sen, DİSK - Dev Sağlık-İş, DİSK - Birleşik Metal-İş, DİSK - Genel-iş, DİSK -Basın-iş, Türk-İş / Petrol-İş, Türk-iş / Tek Gıda-İş, Türk-İş /  Kristal-İş, KESK / SES, TTB, Halkevleri, Sendika.Org, Çapul TV desteğiyle…

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali gönüllüleri ile buluşuyor. Çapulcuları, forumları,  sinemaseverleri, ‘özgür sanat’ diyenleri kısacası tüm direnenleri direnişin filmlerini perdeye taşımaya çağırıyor.

2006 yılında ilk Uluslararası İşçi Film Festivali başlamış, bu yıl ise 9.’su ile “özgür sanat” diyenleri festivale çağırıyor.

Gezi Direnişi ve hak arayışlarının gündeme damgasını vurduğu bu yılda  festival, emek ve direniş filmleriyle 1-10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı gösterimlere başlayacak. Festival yıl boyunca tüm ülkeyi kent kent gezip sinemaseverler ve emekçilerle buluşacak.

Gönüllülerin emeği ve dayanışmayla büyüyen; yıllardır emeği ve direnişi anlatan uluslararası-yerli, uzun-kısa, kurgu-belgesel yüzlerce filmi izleyicilerle, yoksul mahallelerle buluşturan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali,  çalışmalarına omuz verecek gönüllüleri bekliyor.

Her yıl bir tema üzerine yoğunlaşan festivalin bu yılki teması Haziran İsyanı. Haziran’dan bu yana sokakları dolduran milyonların, emekçilerin direnişinin hikâyesini beyazperdeye taşıyan filmleri gösterecek ve bu filmleri esas kahramanlarıyla direnenlerle buluşturacak

2006 yılından bu yana 24 kentte festival yürüyüşüyle, açılış gecesiyle, atölyeleriyle festivali gerçekleştirmiş bulunmaktadırlar. “Her yer festival, her yer direniş” temasıyla 9. kez düzenlenen İşçi Filmleri Festivali’nde 17 farklı ülkeden 77 film gösterime sunulacak.

Gösterimler ücretsiz olup, festivali yarışmasız yapmaktadırlar.

Bugüne kadar 525 film gösterip, yüzlerce uluslararası filmi festival için Türkçeye çevirmişler.  Bazı filmler Türkiye’de ilk defa festivalde gösterilmiş. Bu filmlerin önemli bir bölümü yıllardır sendikalarda, eğitim toplantılarında tekrar tekrar gösteriliyor. Festivaller süresince paneller, söyleşiler yapılmış. Filmleri yapanlarla, izleyenleri bir araya getirmeye çalışılmış. Dokuz yılda yüzlerce gönüllü festival için gecesini gündüzüne katmış ve katmaya devam ediyorlar.

Festivalin amacı sadece "göstermek" değil, aynı zamanda "yapmayı" da önemsiyor. Bir atölye çalışması ile festival konusu olan emekçileri bütün boyutlarıyla ele alan konuları belgesel anlatımlarla işlemeyi isteyen, özellikle genç sinemacılarla, birlikte başarılı çalışmalar yapmak.  Bir sonraki adımda bir film atölyesi grubu oluşturabilmeyi umut ediyorlar.

Film Festivali dolayısı ile birlikte,  İşçi ve Emekçinin 1 Mayıs Bayramı kutlu olsun!

Bu haber toplam 286 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.