1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 73 ilin gençleri öğretmenevinde toplandı
73 ilin gençleri öğretmenevinde toplandı

73 ilin gençleri öğretmenevinde toplandı

  Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun “Gençlik ve E-Katılım” konulu Koordinasyon toplantısı, Beşevler Öğretmenevi’nde yapıldı. Toplantıya 73 ilin...

A+A-

 

Ulusal Gençlik Parlamentosu’nun “Gençlik ve E-Katılım” konulu Koordinasyon toplantısı, Beşevler Öğretmenevi’nde yapıldı. Toplantıya 73 ilin gençlik temsilcisi başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Burada konuşan Etimesgut Belediye Başkanı Serhat Kemal Yılmaz, Etimesgut Kent Konseyi Gençlik Meclisi Habitat Bilişim Akademisi’nde kurs görenlerin toplam sayısının 751’e ulaştığını ifade etti.

 

BİLENLER BİLMEYENLERE ÖĞRETİYOR

Belediye Başkanı Serhat kemal Yılmaz, ‘Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor Projesi kapsamında 300 kursiyerin bilgisayar kullanımı eğitimi aldığını, 20 gencin eğitmen eğitimi, 20 gence Cisco (Sisko) Network, 90 gence  Diksiyon, 64 gence İngilizce kursu verildiğini söyledi.

 

KURS GÖRENLER

Bugüne kadar 493 kursiyerin mezun olduğu Habitat Bilişim Akademisi bünyesindeki Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor Kursu’ndan 91 kişinin mezun olduğunu belirten Başkan Serhat Kemal Yılmaz, ayrıca İngilizce kursunda 101, Cisco (Sisko) Network kursunda 43, Almanca kursunda 23 olmak üzere toplam 258 gencin ise kurs gördüğünü söyledi. Başkan Yılmaz şöyle konuştu:

 

1500 GENCİMİZE KİTAP HEDİYE EDİLDİ

Etimesgut Kent Konseyi Gençlik Meclisimiz ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başlattığı ‘Türkiye Okuyor’ kampanyası çerçevesinde ‘Kitap Bizden Okumak Sizden’ kampanyası başlatmıştır. Kampanya çerçevesinde 1.500 gencimize Milli Eğitim Bakanlığı’nca tavsiye edilen 1.500 kitap hediye edilmiştir.

 

65 SİVİL TOPLUM KURULUŞU

Her açıdan Türkiye’ye örnek bir şekilde kurduğumuz beş katlı Kent Konseyi binamız 4.000 m2 kapalı alana sahiptir. 1.500 üyeli Kent Konseyimizde 65 sivil toplum kuruluşu derneklere yer verilmiştir. Kent Konseyi’nde 24 mahalle çalışma grupları, 32 ihtisas komisyonları çalışma grubu, gençlik, kadın ve çocuk meclisleri bulunmaktadır.

 

DEMOKRATİK KATILIMI YAYGINLAŞTIRIYORUZ

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 76’ıncı maddesine göre Kent Konseyleri, diğer pek çok görevlerinin yanı sıra; ‘Kadınların ve gençlerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamak’ görevlerini de yerine getirmek zorundadırlar. Toplumun her kesimine yönelik çağdaş hizmetler sunabilen Kent Konseyi binamızda; demokratik katılımı yerel düzeyde yaygınlaştırmak, hemşerilik bilincini yerleştirmek, uzlaşma kültürünü geliştirmek, ilçemizin tarihi, kültürel, doğal tüm değerlerine sahip çıkmak ve bu değerleri zenginleştirmek için çalışıyoruz. “Gençlik ve E-Katılım” kavramları çerçevesinde sizlere Akıllı Kent Otomasyon Sistemi hakkında da kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum. Etimesgut Belediyesi olarak 2005 yılında çalışmalarını başlatıp 2006 yılında hizmete sunduğumuz Akıllı Kent Otomasyon Sistemi E-Devlet sürecine sağlıklı bir şekilde katılmamızı sağlamıştır.

 

E-DEVLET’E ALTYAPI OLUŞTURDUK

E-Türkiye sürecinde yaygınlaştırılabilir, sürdürülebilir, yenilikçi, tasarruf sağlayan, gelir artıran bir sistem olan Akıllı Kent Otomasyon Sistemi (AKOS); paylaşan, denetleyen, katılımcı, uygar bir kent yapısının oluşturulması projesidir. Verimliliği artıran, kayıp ve kaçakları önleyen, karar verme süreçlerine katkı sağlayan, güvenilir bir sistem olan AKOS’u hizmete açmakla; iş süreçlerini iyileştirerek hızlandırmayı, vatandaşlarımızı mutlu etmeyi başardık. Aynı zamanda e-devlet uygulamalarına hazır sağlam bir altyapı oluşturduk.

 

GENÇLERİN KATILIMINI SAĞLIYORUZ

Sizlere kısaca anlattığım Etimesgut Kent Konseyi ve Akıllı Kent Otomasyon Sistemi sayesinde, bütün toplum kesimlerinin ve özellikle de gençlerimizin yönetime daha yoğun katılımını sağlamış bulunuyoruz. İnternete ulaşımı ve bilgisayar kullanımını artırmak için özendirici projeler yapıyoruz. Belediye hizmet binamıza ve tesislerimize ücretsiz internet hizmeti sunarak ve kiosklar koyarak, sadece gençlerimizin değil halkımızın tümünü e-katılım, e-devlet uygulamalarından yararlanmalarını teşvik ediyoruz

 

Bu haber toplam 150 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.