1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. 7 bin 600 diyabet hastası var
7 bin 600 diyabet hastası var

7 bin 600 diyabet hastası var

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, Diyabet hastalarının Sorunları hakkında açıklamalarda bulundu.

A+A-

Kırıkkale’de 7 bin 600 diyabet hastası bulunduğunu söyleyen Önal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması için TBMM’de yazılı önerge verdi.

TAMAMEN MAĞDUR OLMAKTADIRLAR

Diyabet hastalarının Sorunları hakkında açıklamalarda bulun Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, yaptığı açıklamada, “Uluslararası Diyabet Federasyonu IDF 2017 verilerine göre, dünyada 425 milyon diyabetli yetişkinin olduğunu tahmin etmektedir. Eğer önlem alınmazsa 2035 yılına kadar bu rakamın 592 milyona ulaşması beklenmektedir. Yaşlanan nüfusun yanı sıra kentleşme ve değişen yaşam tarzları ile diğer kronik hastalıklarla birlikte diyabetli hasta oranlarının arttığı bilinmektedir. Diyabetli hastalar, bazı Diyabet TİP lerinde insülin pompası, libre cihazı gibi hayati önem taşıyan cihazlara ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak yasal mevzuatların eksikliği sebebiyle SGK tarafından bazı cihazların bir kısım ödemeleri yapılır iken bazı cihazlar hiç ödeme kapsamına alınmamıştır. Bu cihazlara ulaşmak isteyen hastalar ekonomik olarak zorlanmakta. Alım gücü olmayan hastalar ise tamamen mağdur olmaktadırlar”

HAYATİ ÖNEME SAHİP

Önal, “Hastalar Devlet Hastanelerinde muayene ücreti olarak 8 TL, Üniversite hastanelerinde 12 TL, özel hastanelerde 15 TL öderken, birde bunun üzerine eczane ve ilaç katılım payı eklendiği zaman hastaların işin içinden çıkması daha da zorlaşmaktadır. Çalışanlar bu ücretleri cebinden öderken, kıt kanaat geçinen emeklilerin ise emekli maaşlarından kesinti yapılmaktadır. Oysa Sosyal Devlette sağlıklı yaşamak en doğal insan hakkıdır. Sağlığın ücretsiz olacağı vaadi ile iktidara gelen AKP hükümeti sağlık alanından yapmış olduğu çalışmalar ile bugün hastaların işini daha da çıkmaza sokmuştur. Bu sebeple TBMM’de Diyabet hastalarının sorunlarını ele alarak şunları vurguladım. Ülkemizde yaklaşık 9 milyon, Kırıkkale'mizde ise 7.600 diyabet hastası bulunmaktadır. Diyabet hastalarının vazgeçilmezi olan, hayati öneme sahip, her hastada bulunması gereken, şeker düzeyini ölçen ve normal seviyede tutulmasını sağlayan libre aletinin on beş günlük fiyatı 250 TL'den 374 TL'ye çıkarılmıştır. Aynı zamanda, şeker ölçme aleti libre her yerde bulunmadığı gibi, ulaşılması da zordur. Bu libre aletinin daha ulaşılabilir ve kullanılabilir hâle gelmesi için bu aletin fiyatının düşürülmesi ya da fiyatının tamamen kaldırılması şeker hastaları için hayati öneme sahiptir. Sayısı milyonları bulan diyabet hastalarımız, Sağlık Bakanlığınca bu hususta çok acil bir çalışma yapılmasını beklemektedir”

SAĞLIK BAKANINA VERİLEN ÖNERGE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplaması istemiyle Milletvekili Önal’ın vermiş olduğu yazılı soru önergesi şu şekilde, “Hükümetin kriz yok açıklamalarına karşın döviz kurundaki artış vatandaşlarımızın hayatında kriz yaratmaya devam ediyor. Döviz kurundaki artış sağlık alanında da yaşamsal sorunlara yol açıyor. Ülkemizde diyabetli sayısının 7 milyonun üzerindedir. Diyabet hastalarının kullandığı insülin pompası cihazı döviz kurundaki artışa bağlı olarak yaklaşık üç kat artmıştır. Diyabet hastalarının çoğunluğu Tip-2 Diyabetli iken, 1 milyondan fazla kişi de Tip-1 Diyabetlidir. Her iki diyabet tipinde de bu cihazı kullanmaktadır. İnsülin pompası, şeker hastalarının kullanmak zorunda olduğu bir cihaz. Ancak kur farkı sebebiyle fiyatı artan cihazı alabilmek konusunda şeker hastaları endişeli. Son fiyat düzenlemesinden sonra şeker hastalarının cihaz için ödedikleri fark 263 TL’den 600 TL’ye çıktı. Aradaki artış farkının gerekçesi doların yükselişi olarak gösteriliyor. Üstelik cihaza ödenen tutar haricinde cihazda kullanılan 3 aylık strep çubuklarında 18x50= 900 TL ye çıkmıştır. SGK’nın cihaz için ödediği tutar değişmezken firmanın zam yapması sebebiyle vatandaşlar önceden cihaz için cebinden 263 TL öderken, şu anda 600 TL, strep için (3 aylık süre ) 900TL yani 600x900=1.500 TL ödeyeceklerdir. Üstelik Cihazlara ait ölçüm çubuklarının her yerde bulunmaması ve firmalarla anlaşmaların sağlanmaması gibi sebeplerle fiyat artışları hastaları zor durumda bırakmaktadır”

ÖNERGE MADDELERİ

“Bu bağlamda; 1- Ülkemizde diyabet hasta sayısına ilişkin veriler nedir? Cinsiyet ve yaş grubuna göre dağılımı nedir? Bu hastalardan kaçı İnsülin pompası kullanmaktadır? 2017 ve Eylül 2018 tarihi itibariyle insülin pompası satış rakamları nedir? 2- Çok sayıda diyabet hastası için kullanılması zorunlu olan insülin pompası fiyatlarının üç kat artması yaşanan krizin açık bir göstergesi değil midir? 3- Vatandaşlarımızın insülin pompası fiyatlarında üç kat artışı karşılamalarının mümkün olmadığı ortadadır. Bu konuda nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz? 4- İnsülin pompası alamadığı için hayati tehlike yaşayacak vatandaşlarımızın sorumlusu kim olacaktır? 5- Diyabetli hastalara büyük kolaylık sağlayan ve kansız ölçüm yapan libre aletinin daha ulaşılabilir ve kullanılabilir hâle gelmesi için bu aletin fiyatının düşürülmesi ya da fiyatının tamamen kaldırılması konusunda Bakanlığınca yapılan bir çalışma var mıdır?”

Haber: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 415 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.