1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 7 aylık hamile milletvekili, tempo düşürmeden çalışıyor
7 aylık hamile milletvekili, tempo düşürmeden çalışıyor

7 aylık hamile milletvekili, tempo düşürmeden çalışıyor

AK Parti Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır, 41 yaşında olmasına rağmen üçüncü çocuğuna için hamile olduğunu belirterek," Başbakan'ın...

A+A-

AK Parti Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır, 41 yaşında olmasına rağmen üçüncü çocuğuna için hamile olduğunu belirterek," Başbakan'ın üç çocuk önerisinin arkasında bilimsel bir gerçek var. Genç nüfusun azaldığı ve nüfus piramidinin tersine dönerek yaşlı nüfusun arttığını görüyoruz.” dedi.

Pelin Gündeş Bakır, 7 aylık hamile olmasına karşın bayram tatilini seçim bölgesinde bir dizi ziyaretler ve programlara katılarak değerlendiriyor. Günlerin yorucu geçtiğini anlatan Bakır, her şeye rağmen çalışmalarını sürdürdüğünü ve beslenmesine dikkat ederek sıkıntıları aştığını açıkladı. İlçelerde bayramlaşma programlarına katıldığını ifade eden Bakır, “Ramazan ayı boyunca düzenylenen etkinliklere ve programlara katıldım. Sahura kadar devam eden programlar oldu ve işimi aksatmadım. Çalıştım. Çalışmaya da devam ediyorum.” dedi.

“Başbakanımızın üç çocuk söylemlerinin arkasında bilimsel gerçekler var” diyen Bakır, şunları anlattı: “Dünyada şu anda nüfus politikaları için çalışmalar var. Benim görev yaptığım Avrupa Konseyi’nde nüfus politikalarıyla ilgili raporlar görüşülüyor. Genç nüfusun azaldığı ve nüfus piramidinin tersine dönerek yaşlı nüfusun arttığını görüyoruz. Emekli maaşların ödenmesi ve sosyal güvenlik politikalarının sürdürülmesi adına bu durumda sorun teşkil ediyor. Bunu önlemek ancak nüfusla sağlanır. Nüfusun artması gerekiyor. Başbakanımızın üç çocuk politikasını destekliyoruz.”

Bakır, Peygamber Efendimizin (sas), bir hadisindeki “Çoğalınız, ben sizin çokluğunuz ile iftihar edeceğim” sözlerini hatırlatarak, “Hakikaten bir ülkenin gücü nüfusundadır. Bizim nüfus politikalarımıza ve ailemizi genişletmeliyiz. Sanayinin gelişmesi ve birçok alanda gelişmekte nüfus önemli güçtür. Buna biz parti olarak Başbakanımız'ın önderliğinde destek veriyoruz” diye konuştu.

İki çocuğu olduğunu hatırlatan Bakır, 2 çocuğunun da hamilelik döneminde üniversitede çalıştığını belirterek, şunları söyledi. “Hamilelik döneminin son ayına kadar çalıştım. Doğum sonrasında hemen geri döndüm ve görevime başladım. Şimdi siyasette bunu yapıyorum. Yapılabilir. Ülkemizin de milli gelir üç katından fazla oldu. Daha çok çocuk bakma imkanımız var. Kariyer sahibi kadınların daha çok çocuk sahibi olmalıdır. Çünkü bu çocuklara eğitim anlamında kariyer sahibindeki kadınlar daha çok destek verir. Bende 41 yaşında olmama rağmen üçüncü çocuğum için hamile kaldım.”

Bakır, üç çocuk politikasını desteklemelerini de şöyle açıkladı. “Türkiye’de aile başına 2.1 çocuk düştüğü zaman nüfus sabitleniyor. 2.1'den fazla olursa nüfus artabiliyor. Fakat Türkiye genelinde yapılan araştırmalar, özellikle Batı ve Orta Anadolu'da nüfusun düştüğünü gösteriyor. Mesela Kayseri'de yapılan araştırmalar, hane başına 1.8 çocuk düştüğünü gösteriyor. Bu, Kayseri nüfusu azalıyor anlamına geliyor. Onun için en az 3 çocuk olması bence şart. Yarınlarımız için, geleceğimiz için, ülke nüfusunun artması için. Tabi, ülke nüfusunun artmasının başka etkenleri de var; sanayii etkiliyor, sosyal güvenlik politikalarını etkiliyor. Çünkü, emekli maaşını gençler çalışıp ödeyecekler. Dolayısıyla sosyal güvenlik sistemini sürdürmek için çalışacak genç nüfus lazım."

Dikkat edilmezse Türkiye’nin de Avrupa Birliği ülkeleri konumuna düşeceğini anlatan Bakır, “Bizim de nüfusumuz yaşlanacaktır. Avrupa Birliği ülkeler şuan emekli maaşını nasıl ödeyebileceklerini düşünüyorlar ve emeklilik yaşını yükseltiyorlar. Çünkü çalışan nesil yok. Genç nesil yok.” dedi.

Bu haber toplam 348 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.