1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. 361 adet cami var
361 adet cami var

361 adet cami var

İslam dünyası için çok özel bir yeri olan camiler, mimari yapısıyla da birçok ilimizin en güzel meydanlarını süslüyor. Kırıkkale İl Müftülüğü kayıtlarına göre merkez, kasaba ve ilçelerde toplamda 361 adet cami bulunuyor.

A+A-

İslam dünyası için çok özel bir yeri olan camiler, mimari yapısıyla da birçok ilimizin en güzel meydanlarını süslüyor. Kırıkkale İl Müftülüğü kayıtlarına göre merkez, kasaba ve ilçelerde toplamda 361 adet cami bulunuyor.

EN GÜZEL MEYDANLARINI SÜSLÜYOR

Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de her gün binlerce Müslüman camilere akın ederek ibadetlerini yerine getiriyor. İslam dünyası için çok özel bir yeri olan camiler, mimari yapısıyla da birçok ilin en güzel meydanlarını süslüyor. Kırıkkale İl Müftülüğü cami haritası verilerine göre merkez, kasaba ve ilçelerde toplamda 361 adet cami bulunuyor.

MERKEZ, İLÇE VE KASABA CAMİ SAYILARI

Kırıkkale merkezde 128 adet cami, Bahşılı ilçesinde 12 adet cami, Balışeyh ilçesinde 32 adet cami, Çelebi ilçesinde 16 adet cami,          Delice ilçesinde 47 adet cami, Karakeçili ilçesinde 6 adet cami, Keskin ilçesinde 63 adet cami,  Sulakyurt ilçesinde 26 adet cami,  Yahşihan ilçesinde 22 adet cami, Hacılar kasabasında 3 adet cam,  Çerikli kasabasında 6 adet cami olmak üzere toplamda 361 adet cami bulunuyor.

MABEDİNİ KAYBEDEN YERLEŞİM YERLERİ

Açıklamalarda bulunan İl Müftüsü Şahin Yıldırım, “Camiler, İslam toplumunun hayatiyetini devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyulan tarihi birikimi ve tecrübeyi yansıtan toplumsal birer bellek hüviyetindedir. Tarihi tecrübe göstermiştir ki; mabedini kaybeden yerleşim yerleri kimlik kaybına uğramış ve belleğini yitirmiştir. Bu şehirler, her ne kadar medeniyetin fiziki unsurlarına sahip gözükseler de medeniyetin manevi değerlerinden yoksun yerler haline gelmiştir.”

YÜZLEŞMEK DURUMUNDA KALMIŞTIR

“Modern dönemde şehirlerimizde caminin merkezi konumunun her geçen gün zayıfladığı müşahede edilmektedir. Zira insanların hayatını ve önceliklerini büyük ölçüde popüler kültür, sosyal medya ve kitle iletişim araçları belirlemekte, geleneksel müesseseler bu süreçte hayatın kıyısında kalabilmektedir. Son yüzyılda insanlar, köyden kente göç ile birlikte ortaya çıkan hızlı şehirleşme ve bu durumun beraberinde getirdiği sosyal problemler ile yüzleşmek durumunda kalmıştır.”

DİNÎ VE SOSYAL FONKSİYONLARIYLA

“Nüfusu milyonlara ulaşan şehirlerde camilerimiz, modern insanın anlam arayışına ve ihtiyaçlarına istenilen düzeyde cevap verememekte, kendisinden beklenen fonksiyonlarını yeterince icra edememektedir. Bu nedenle dinî ve sosyal fonksiyonlarıyla toplumun farklı kesimlerine hizmet sunacak bir cami ve hizmet modelinin geliştirilebilmesi her geçen gün ehemmiyetini artırmaktadır” dedi.

Haber: Ahmet Gökdemir

 

Bu haber toplam 735 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.