1. YAZARLAR

  2. HAYATİ GENÇ

  3. 34. GURUR YILIMIZ KUTLU OLSUN
HAYATİ GENÇ

HAYATİ GENÇ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

34. GURUR YILIMIZ KUTLU OLSUN

A+A-

İl Gazetesi bu ilin gazetesi olma özelliğini hiç bozmadan daima doğrunun haklının ve halkın çıkarlarının savunucusu olmuş, her düşüncesinde, her yorumunda bunu savunmuştur. Halkın dertleriyle dertlenmiş sevinçleriyle sevinmiş bayramlarıyla coşmuştur. İl Gazetesi siyasi olsun, sosyal olsun, kültürel sorunlarda hep halkın çıkarlarını onların gelişimini ön planda tutmuş ilkelerini ona göre belirlemiştir.

İster insani ilişkilerde, ister toplumsal sorunlarda olsun daima yapıcı olmuş kırıcı, yıkıcı olmamıştır. Bugünkü yazılı basında olup da İl Gazetesinin içinden geçmeyen yönetici ve yazar yok gibidir. Herkes bir şekilde bu kervana katılmıştır. Bugün bayilerde İl Gazetesini insanlar göremeyince içinde bir eksiklik, bir burukluk hissine kapılıyor. Çünkü kendisini gazetesiyle özdeş olmuş görüyor. Onun doğruluğuna dürüstlüğüne inanıyor ve onu benimsiyor.

İl Gazetesinin doğuşu, İL gazetesi il adıyla Kırıkkale'nin il olması gerektiğine inanarak 16 Eylül 1983 yılında yayın hayatına başlar. Kırıkkale'nin il yapılması için gazete uzunca bir zaman uğraş verir.

Manşet haberler yapar ve bu uğurda çok uğraşır. Türkiye Büyük Millet Meclisine ve o günkü hükümete yönelik Kırıkkale'nin il yapılması için pek çok haber ve yorum yazılarını ön plana çıkarır. 21 Temmuz 1988 tarihli yine İL gazetesinde rahmetli Başbakan Sayın Turgut Özal'ın Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada değinerek halkın il olmak istiyoruz diye haykırarak seslerini başbakana ve tüm siyasi çevrelere duyurmaları Kırıkkale'nin il olmasını gerçekleşmesini sağlamış ve öncülüğünü İl Gazetesi yapmıştır.

Bu da gösteriyor ki Kırıkkale halkının gerçekten çok iyi ve güzel hedeflere layık olduğunu gösteriyor. Eğer bugün Kırıkkale il olmuşsa gelişmelere ayak uyduruyorsa bunda İl Gazetesinin uğraş ve mücadelesinin anlamı büyüktür.

Bugün İL gazetesinin kuruluş ilkesi olarak önüne koyduğu hedefler kişisel gaye değil, halkın çıkarları topluca ama herkese eşit olarak sunulması kimseyi dışlamadan devam etmektedir. Geniş manada da bunu başarmıştır. Halkın yararına olacak her işlerin önünde, içinde olmuştur. İl’e bir sermaye gurubu mu gelecek İL gazetesi yardımcısıdır.

Bir işveren bir yatırım mı yapacak İL gazetesi yardımcısıdır. Kısacası her iyi projede İL gazetesi vardır. Doğru tedbirlerle, doğru tezlerde yardımcıdır. Büyük olaylarda elim büyük kazalarda olduğu gibi büyük patlamalarda da çekilen acıları ruhunda yaşamış, halkın korkularını yenmesini, sakin olunmasını sağlamış, o günkü yayınlarıyla bunu başarmıştır.

Nerede bir çaresiz naçar insan görse onun sorunlarıyla yakından ilgilenmiş, çözüme kavuşturmuştur. Sendikal hareketleri daima yerinden kaynağından doğru tarafsız çoğunluğun haklı davasından yanında olmuş desteklemiştir. Yazdığı köşe yazılarıyla üretime katkı yapmıştır.

Yayın ilkesinin o gün bugün değiştirmemiş ama gelişen teknolojiye adapte olmuş, yine ilk günün aşkıyla devam etmektedir. Her daim haklıdan ve güzelden yana yeniliğin teşvikçisi, her güzelliğinde yanında yer almıştır. Kısacası İl Gazetesi halkın içinde, halkın gönlünde yaşamaya devam edecektir. Yayın hayatında daha nice başarılara imza atmasını temenni ediyor, mutluluk ve esenlikler diliyoruz.

 

Bu yazı toplam 11430 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.