1. YAZARLAR

  2. ALİ AYDEMİR

  3. 3 MAYIS 1944 TÜRKÇÜLER GÜNÜNÜ TANIYALIM
ALİ AYDEMİR

ALİ AYDEMİR

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

3 MAYIS 1944 TÜRKÇÜLER GÜNÜNÜ TANIYALIM

A+A-

Sadece resmi devlet olarak 2000 yıldan fazla tarih sahnesinde yer alan Türk milleti engin kültür birikimi ve geçmişi sayesinde doğaldır ki çeşitli milli bayramlara sahiptir.Yakın tarihimize baktığımızda Türkçülük doktrinin ne denli önemli ve etkili olduğu su götürmez bir gerçektir.

Bu doğrultuda Cumhuriyetimizin kuruluş dönemini takip eden yıllarda Türkçülük ideolojisin, anti Türkçülerin ve onların dış destekçilerinin büyük çaplı çatışmalarına neden olmuş, bu çatışmaların akabinde bir dizi siyasi olaylar, yargılamalar vuku bulmuştur.

Türkçülük-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız -Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayişi”‘nı anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü (Bayramı) adını almıştır.

Sabahattin Ali tarafından Atsız mahkemeye verilir. 26 Nisan 1944'te Ankara'da başlayan ilk mahkeme, dönemin gençleri tarafından hınca hınç doldurulur. Mahkeme, 3 Mayıs 1944'e ertelenir.

Tarihte 3 Mayıs Olayları adıyla anılan olaylar Nihal Atsız'ın, hakkında açılan dava için Ankara'ya geldiği sırada başlamıştır.

Mahkeme salonuna giremeyen gençler Ulus Meydanı'na doğru yürüyüşe geçmişler, burada İstiklâl Marşı söylemiş ve komünizm aleyhinde sloganlar atmışlardır.

3 Mayıs'ta bir araya gelen ve gösteriler yapan gençler birer birer tespit edilip toplanır ve tutuklanır. Milliyetçi gençler, Alparslan Türkeş'in ifade ediş şekliyle, kıyasıya dövülür. Nihal Atsız da aynı gün duruşmadan çıktıktan sonra polis tarafından gözaltına alınır.

Üsteğmen olarak nümayişe katılıp gözaltına alınan Alpaslan Türkeş konuyla ilgili olarak:"3 Mayıs günü heyecanla sokağa fırlayan gençler kıyasıya dövüldüler " demiştir.

Mahkeme günü geldiğinde tarihte 3 Mayıs Olayları olarak bilinen olaylar Başkent Ankara'da başlar. Mahkeme günü Turancılar, komünizm karşıtı bir gösteri tertip ederler ve Atsız'a sevgilerini bu gösteride belirtirler. Gençler bu kez mahkeme salonuna alınmaz. Bunun üzerine Ulus Meydanı'na yürüyen gençler burada Başbakan Şükrü Saraçoğlu ile görüşmek isterler fakat bu istekleri gerçekleşmez. Gençlerin 3 Mayıs günü yaptıkları yürüyüş hükümet tarafından bastırılır ve 165 üniversiteli genç tutuklanır.

Ankara Nümayişi'nin ilk yıl dönümünde, 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane'de Askeri Cezaevi'nde tutuklu bulunan bir grup tarafından örtüsüz bir masa etrafında yapılan bir toplantı ile anıldı ve daha sonraki yıllarda da devam eden bu kutlama devam eden yıllarda Türk milliyetçileri arasında bir gelenek halini aldı. Yani bu tarihten sonra 3 Mayıs Türkçülük Günü olarak kutlanmaya başladı.

İngiltere ,Fransa, Rusya gibi devletler bu toplulukları Osmanlıya karşı bağımsızlık için kışkırttılar. Bundan sonra Osmanlı aydınları sadece Müslümanları içine alan bir devlet oluşturmak için ‘’İslamcılık’’ fikrine yöneldiler fakat bu defa da özellikle İngiliz oyunlarıyla Araplar Osmanlıdan ayrılmak için isyan ettiler.

Son çare olarak Anadolu’da ve Balkanlarda ebediyen yaşayacak yeni bir Türk devleti kurmak isteyen milliyetperver aydınlar Türkçülüğü yani Türk Milliyetçiliğini benimsemişlerdir. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal Atatürk Başkanlığında Türk Milliyetçiliği etrafında birleşen ekip ve onlara inanan, güvenen Büyük Türk Milleti ‘İstiklal Savaşı’nı yapmıştır. Büyük zaferlerden sonra ebedi Türk yurdu olan bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuşlardır" dedi.

Aynı ırka mensup aynı dili konuşan ayna tasayı paylaşmış, aynı inançta bütünleşmiş olan bu büyük milletin birlik ve beraberliği ben Türküm diyen herkese huzur verir.
Sadece Türkçü oldukları ve Türk Budunu’nu uyandırmaya çalıştıkları için o güne kadar görülmemiş işkencelere maruz bırakılan ve sonrasında yıllarca hapse mahkum edilen büyük Türkçüler, hapisten çıktıktan sonra da ülkü uğrunda savaşmaya devam etmişlerdir.
Bugün, Türkiye’yi gönülden sevmeyen ve hatta Türk soylu olmayan bazı kişilerce, bir Türk devleti olan Türkiye batağa sürüklenmektedir. Vatanseverler ve Türkçüler “ırkçı” ilan edilip, Türkler üzerinde oyunlar oynanmakta ve Başbuğ Atatürk‘ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ayaklara düşürülmeye çalışılmaktadır.
3 Mayıs Milliyetçilerin komüniste karşı DUR ! diyen toplu hareketidir. 3 Mayıs Türk milliyetçilerinin bayramıdır.
3 Mayıs bundan yıllar önce idealist ve vatanperver bir grubun o devrin dikta rejimine karşı başlattığı kutsal gayeli bir hareketin ilk adımıdır.
3 Mayıs Türk milliyetçilerinin yeni bir hamleye girişmesinin başlangıcıdır.
3 Mayıs :Türk milletini ilimde,maneviyatta,teknikte en yükseğe çıkarma hamlesidir.
3 Mayıs :Türk milliyetçilerinin yabancı kültüre ve yabancı ideolojilere karşı baş kaldırmasıdır.
3 Mayıs kendi milli kültürümüzü çağdaş gelişmelerle yeniden yoğurma hareketidir.

3 Mayıs Türk milliyetçilerinin ,Türk milletinin varlık davasında çektikleri ıstırapların ,elemin,gözyaşının ifadesidir.
3 Mayıs Türk milliyetçilerine yalan ve iftiralarda bulunanların kendi iftira ve yalanlarıyla boğulduğu gündür.
3 Mayıs büyük milletimizin edebi yete kadar yaşayacağına inanan Türk milliyetçilerinin yeniden doğuşudur.
3 Mayıs Türk milliyetçilerinin bayraklaşan hareketidir.
3 Mayıs Milliyetçi Türkiye'nin kuruluşunda temel taştır.
Yarının Büyük Türkiye'si bu şuur ve azimle kurulacaktır.3 Mayıs 1944'den bu yana Türk milliyetçileri bugün bir çığ gibi büyüyor.Yurdun dört bir yanında Türk milletinin hizmetinde; onu ilimde,teknikte ,ahlakta dünyanın en ileri seviyesinde getirmek gayesi taşıyor.
Türk Milliyetçiliğini, Türkçülüğü ayaklar altına alanları, 3 Mayıs Türkçüler Gününü yasaklayanları bu Millet asla affetmeyecektir.

"NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE."                                               

DERLEME-YORUM: Ali Aydemir* 02 Mayıs 2018

 

Bu yazı toplam 708 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.