1. YAZARLAR

  2. BEKİR AKDENİZ

  3. 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ NEDİR?
BEKİR AKDENİZ

BEKİR AKDENİZ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ NEDİR?

A+A-

Bekir Akdeniz Diyor Ki: "Görmem Için Sen Varsın!"

Bugün 3 Aralık Engelliler günü. 3 Aralık günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edilmiştir. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenir. Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllülüğe dayanmaktadır.

             3 Aralık Dünya Engelliler Gününde; engellilerin günlük hayatlarını kolaylaştırmak ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için toplum duyarlılığa davet edilir.Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenerek eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin bu bireyler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü hakkında bilgi sahibi olabilir, hem de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajları ile sosyal medyada paylaşım yaparak farkındalık oluşmasına katkı sağlayabilirsiniz. En azından etkinlik temel amacının ne olduğu, engelliyi anlamak ve engelli istihdamının öneminin engelliler için olduğu kadar olmasa da sizin için de bir şeyler ifade eder. Dernek, vakıf ve kuruluşların engelliler için yapmaya çalıştığı çalışmalar dikkatinizi çekmeyebilir, ama sizinle yani bizim gibi amacı engelliye destek olan kişilerle daha da güçlü ve bilinçli bir toplum oluşacak ve engelli arkadaşlarımız da hayata sadece tutunmayacak, üretici olacak ve mutlu yaşayacak.

            “Engel” ve “engelli” tanımları dahi kişilere göre değişmekte. Zorluk derecesi açısından “yapabilme zorluğu” hatta “yapamama durumu” diye de uzmanlarca derecelendirilebilmektedir. Yaşanacak bir kaza bizi bir anda engelli grubuna dahil edebilir. Eğer çevrenize dikkatlice bakarsanız bu yönde çok kişiyi göreceksiniz. Bazı kurum ve kuruluşlar bu detaya dikkat çekmek için çeşitli sosyal sorumluluk çalışmaları ve projeleri de yapıyorlar.     

            Sizi şu an için sadece bir dakika “gözlerinizi kapamaya, kulaklarınızı tıkamaya, el ve ayaklarınız olmadığını düşünmeye ve bir an için de olsa düşünme yetinizi kaybettiğinizi düşünmeye. Böylece anlık da olsa engellileri anlamaya davet ediyorum.Eğer siz engelli olsaydınız; size ne yapılmasını istemezseniz siz de engellilere yapmayın, yaptırmayın. Ne yapılmasını, nasıl destek olunmasını isterseniz de öyle yapın, yapmaya çalışanlara destek olun.

            Bugünü engellilere karşı bakış açınızda bir çeşit milat, dönüm noktası olarak alın isterim. Engellilerin dışlandığı bir toplum düşünülemez.

            Bugün vesilesiyle engelleri dolayısıyla karşılaştıkları güçlüklerden yılmadan, azimle çalışan, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize güç veren kardeşlerimizin yanında olduğumuzu belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor ve kendilerine aileleriyle birlikte mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum.     

Unutmayın;

Engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz.

Sevgi, dayanışma ve empati ile engelsiz bir yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz.Tohum toprağın bağrına, engelli birey de topluma emanettir. Selam ve dua ile...

Bu yazı toplam 1676 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.