1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. 28 Şubat mağdurlarının hakları verilmeli
28 Şubat mağdurlarının hakları verilmeli

28 Şubat mağdurlarının hakları verilmeli

Memur-Sen ve Eğitim Bir- Sen Kadın komisyonu Başkanı Elif Diri, 28 Şubat Post Modern darbesi mağdurlarının sesini dile getirdi. Diri, post modern darbesi mağdurlarının görülmesi ve haklarının ödenmesi gerektiğini vurguladı.

A+A-

Memur-Sen ve Eğitim Bir- Sen Kadın komisyonu Başkanı Elif Diri, 28 Şubat Post Modern darbesi mağdurlarının sesini dile getirdi. Diri, post modern darbesi mağdurlarının görülmesi ve haklarının ödenmesi gerektiğini vurguladı.

BU BİR VESAYET SÜRECİDİR

Memur-Sen Kadınlar Komisyonu tarafından 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirildi. Sendika binasında yapılan toplantıya Basın açıklamasına Kırıkkale Eğitim Bir Sen ve Memur Sen Kırıkkale İl Başkanı Yasin Pekuz ve üyeler katıldı.  Konu hakkında açıklama yapan komisyon başkanı Elif Diri, “Milletin iradesinin ve egemenliğinin, çoğunluğu kadın olmak üzere kamu görevlilerinin emeğinin, ekmeğinin, hak ve özgürlüğünün gasp edildiği 28 Şubat darbesinden bugüne tam 24 yıl geçti. Postmodern olarak tesmiye 28 Şubat askeri müdahalesi, o meşum MGK toplantısının tarihiyle anılsa da, 90’lı yılların başında başlamış bir “vesayet” sürecidir.”

YASAKLARLA BİRLİKTE ORTADAN KALDIRILDI

“Millete bakan yönüyle vahşi bir toplum mühendisliğinin, devlete bakan yönüyle de ülke varlığını talan etme yolsuzluğunun adıdır. Milletin içinden çıkan inançlı kadroların iktidara gelmesini hazmedemeyenlerin şuursuz intikam hırsıyla; Binlercesi haksız soruşturma ve kovuşturmalarla mahkûm edildi. Öğrenciler okullarından, kamu görevlileri memuriyetten, işçiler işlerinden ihraç edildi.   Şirketler yeşil sermaye kumpasıyla ekmeklerinden edildi.  Bin yıl sürecek iddiasına karşı millet 7 yılda darbecilerin heveslerini kursaklarında koydu. Türkiye’de bir ilk olarak darbecilere ve vesayetçilere yargı eliyle yaptıklarının hesabı soruldu. Darbecilerden 21’i müebbet hapisle cezalandırıldı. Tedricen de olsa, vesayet düzeni ve düzenlemeleri bütün yasaklarla birlikte ortadan kaldırıldı.” 

KAYIPLAR TELAFİ, ZARARLAR TAZMİN EDİLMEDİ

“Küçümsenmesi imkânsız bir biçimde; 28 Şubat döneminde ihraç edilen kamu görevlilerinin açıkta geçirdikleri sürelerin çalışılmış sayılmasına, kazanılmış hak aylığında ve emekli müktesebinde değerlendirilmesine yönelik düzenleme yapıldı. Belirtilen dönemde kendileri tarafından ödenen primlerin iadesi gerçekleştirildi. Kadın çalışanların başörtülü olarak görev yapmalarına, kız öğrencilerin eğitimin tüm safhalarında okula başörtüsüyle gidebilmelerine yönelik düzenlemeler yapıldı. Bu çalışmaları değerli buluyor, takdir ediyoruz. Fakat yeterli bulmuyoruz. Çünkü hala mağduriyeti süren insanlar var. Hala geçmişteki kayıplar telafi, zararlar tazmin edilmedi.”

Haber: Ahmet Gökdemir

 

Bu haber toplam 766 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.