1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. 27 Ocak 1299 Osmanlı devletinin kuruluşu
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

27 Ocak 1299 Osmanlı devletinin kuruluşu

A+A-

Osman Gazi (1258-1317)

Osmanlı devletini kurarak insanlığa hak ve adaleti taşıma misyonu üstlenen Osman Gazi, 1258’de Söğüt’te doğdu. Babası Ertuğrul Gazi, annesi Hayme Hatundur. Osman Gazi yirmi üç yaşında iken babasının vefatı üzerine Kayı boyu’nun başına geçti. 1299’da Osmanlı devletini kurarak bağımsızlığını ilan etti. Bu devletin kuruluşunda ve sağlam temeller üzerine gelişmesinde hocası Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e verdiği manevi desteğin önemi çok büyüktür. Osman Gazi bir defa Allah dostlarından Şeyh Edebali’nin evinde misafir iken, dinlenmek ve uyumak için gösterilen odada Kur’an-ı Kerim’i görünce sabaha kadar yatmayıp geceyi uykusuz geçirmiştir. Bu durumu öğrenen Şeyh Edebali bu durumdan çok memnun olmuş ve kızını Osman Bey ile evlendirmiştir. Ayrıca Osman Beye hayır dualar etmiştir.

Devletini kuran Osman Bey Bir çok yerleri fethederek Osmanlı toprağına katmış ve 1317 yılında Bursa’yı da Osmanlı topraklarına katmaya yöneldiği sırada hastalanarak vefat etmiştir. Türbesi Bursa Gümüşlü Kümbettedir. Devleti babasından teslim aldığında ana-babasından kalan arazi genişliği 4800 km kare iken, vefat ettiğinde beyliğin toprak genişliği 16 000 km kare idi.  Osman Gazi’nin bir şiiri Gönül kerestesiyle bin, yeni şehir ü bazar yap. Zulmeyleme rençberlere, her ne idersen var yap. Eski Yenişehri bâri, İnegül’e dek hep varı, Kırıp, geçirip ağyarı, Bursa’ya dek kır tekrar yap. Kurt olup girme sürüye, arslan ol bakma geriye, Çar edip hayli çeriye, dil geçidini hisar yap. İznik şehrine hor bakma, Sakarya su gibi akma,

İznik midi de al bırakma, her burcundan bir hisar yap.  Osman Ertuğrul oğlusun, Oğuz Karahan neslisin, Hakk’ın bir kemter kulusun, İslambol’u aç gülzar yap. Oğlu Orhan Gaziye vasiyeti: Oğullarıma ve dostlarıma birinci vasiyetim şudur ki; daima gazaya ve cihada devam etmek ve İslam’ın kuvvetini yaşamaktır. Cihadın kemaline varıp, Sancak’ı Şerifi daima yüksekte tutunuz. Gaza ve cihadınızla kelime-i tevhidi ta uzaklara götürünüz.

Hanedanımdan her kim adaletten geri kalırsa, rûz-i mahşerde Peygamberimizin (s) şefaatinden mahrum kalsın. Allah’ın emrinden gayrı iş işlemeyesin. Bilmediğini şeriat ulemasından (İslam alimlerinden) sorup anlayasın. Sana itaat edenleri hoş tutasın. Askerine in’am ve ihsanı eksik etmeyesin ki, insan bir yönüyle ihsanın kuludur.  Zalim olma! Alemi adaletle şenlendir. Cihadı terk etmeyerek beni şad et. Alimlere uy ki, şeriat işleri nizam bulsun. Nerede bir ilim ehli duyarsan ona rağbet, ikbal ve hilim göster. Askerine ve malına gurur getirip, şeriat ehlinden uzaklaşma! Bir kimse ki, Allah’ın demediği sözü söylüyor, sen onu sakın kabul etme! Ben ölünce beni Bursa’da Gümüşlü kubbenin altına defnet.

Bizim yolumuz Allah yolu ve gayemiz Allah’ın dini İslam’ı yaymaktır. Yoksa kuru bir kavga ve cihangirlik davası değildir. Sana da bunlar yaraşır. Benim duam, Allah’ın yardımı, Allah dostlarının himmeti ve Peygamberimizin mûcizeleri sizinledir. Eğer Allah’a kul, O’nun Rasûlüne ümmet ve atalarımıza layık evlatlar olmak istiyorsanız: İslam’ yayınız.

Kelime-i tevhid sancağına sahip çıkınız. Hak ve adaletten ayrılmayınız Senin de mesleğin (yolun) Allah yolu ve maksadın da Allah’ın dinini yaymak olmalıdır. Oğlum! Dünyaya gelen hiçbir insan yoktur ki, ölüme boyun eğmesin. Bana da Allah’ın emri ile şimdi ölüm yaklaştı. Bu devleti sana, seni de Mevlâ’ya emanet ettim. Her işinde adaleti üstün tut. Allah’ın yardımı ve Peygamber Efendimizin şefaati sizinle olsun. Osman beyin vefatında geriye bıraktığı mal şunlardır: Bir eyer, bir zırh, bir kamçı bir çift çizme, birkaç güzel at, birkaç tne sancak, bir mızrak, bir kılıç, üç sürü koyun, bir tuzluk, bir tabak ve bir kaşık. İşte Osman beyden geriye kalan şahsi miras bunlardı. 

 

Bu yazı toplam 1183 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.