1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2021 Yılında Kaybettiklerimiz (31)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2021 Yılında Kaybettiklerimiz (31)

A+A-

2021 Yılında Kaybettiklerimiz (31)

Rasim ÖZTEKİN!

( Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu )

2021-yilinda-kaybettiklerimiz-(31)---rasim-oztekin---1..jpg

     Zaman su gibi akıyor. Acı haberin nerede, ne zaman geleceği belli olmuyor. Sevilen kişilerin ölümleri yalnız yakınlarını üzmüyor. Hiç görmedikleri, hiç karşılaşmadıkları kişilere de sevdirenler oluyor…

     Oğlumun bugüne kadar, ölümlerine çok üzüldüğü 3 kişiyi hatırlıyorum.

     Temmuz 2000 yılında çalıştığım kurumun Erdek’deki kampındaydık. 3 Temmuz 2000 tarihinde Kemal Sunal’ın ölüm haberini duyduğumuzda, oğlumun bu kadar üzüleceğini düşünmemiştim. 2018 yılında, yine oğlumun doğum günü olan 1 Ekim’de dedesinin ölümünden çok etkilenmişti.

     8 Mart günü aracımla yoldayken, oğlum aradı. Ses tonundan olumsuzluk olduğunu anlamıştım. Rasim Öztekin ölmüş baba dedi ve arkasını getiremedi.

     Ailece beğendiğimiz ve sevdiğimiz sanatçıydı.

     Her yaştan, her kesimden insanın ‘ağabey’ diye hitap ettiği Rasim Öztekin, mizahın, toplumsal hoşgörünün ve saygının sembolü olduğu biliniyordu. Sanki içine doğmuştu. Kel Hasan Efendi'den gelen yaklaşık 100 yıllık bir simge olan ve bugüne kadar, bildiğimiz Dümbüllü Kavuğunu, 2016 yılında Ferhan Şensoy’dan almıştı. Kavuğu, 20 Eylül 2020 tarihinde, Şevket Çoruh’a devretmişti. Tüm bu gelişmeleri, Kavuk köşe yazımla 6 gün yayınlamıştık.

     Rasim Öztekin, 1959 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi.

     Sahne yaşamında ilk deneyimlerini 1977 yılında Kadıköy Halk Eğitim, İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu ve Nöbetçi Tiyatro’ da amatör çalışmalarla edindi. 1980 yılının Kasım ayında Ferhan Şensoy‘un Ortaoyuncular topluluğunda profesyonel tiyatro sanatçılığına başladı. 1980-1992 yılları arasında Şahları da Vururlar, Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı, İçinden Tramvay Geçen Şarkı, İstanbul’u Satıyorum, başta olmak üzere Orta oyuncular Tiyatrosu’nun tüm oyunlarında rol aldı.

     "Konservatuarlarım" diye nitelendirdiği Ferhan Şensoy, Münir Özkul, Erol Günaydın, Tuncel Kurtiz, Zeliha Berksoy gibi Türk Tiyatrosu'nun önemli ustalarıyla aynı sahneyi paylaştı. 2016 yılında Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun simgesi olan kavuk, Ses Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle Ferhan Şensoy tarafından Rasim Öztekin'e devredildi. Böylelikle Rasim Öztekin, Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun 5'inci kavuklusu oldu.

     Tiyatronun yanı sıra, ses getiren pek çok sinema ve dizi film projesinde de rol alan Rasim Öztekin, TRT’ye program metin yazarlığı yaptı Ayrıca bir dönem Akşam ve Star gazetelerinde köşe yazarlığı görevinde bulundu.

     Rasim Öztekin'in tiyatro, sinema başta olmak üzere yer aldığı projeler ile ilgili ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

    Rol aldığı tiyatro oyunları bazıları; Şahları da Vururlar, Fırıncı Şükrü, Hayrola Karyola, Eşek Arıları, Muzır Müzikal,  İstanbul’u Satıyorum, Yorgun Matador, Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu, Haldun Taner Kabare, Parasız Yaşamak Pahalı,  Fişne Pahçesu,  Biri Bizi Dikizliyor,  Uzun Donlu Kişot, Kiralık Oyun, Boşgezen ve Kalfası.

    Müzikalleri; 2071'de Türkiye, Muzır Müzikal, Yıldızların Altında.

      Rol aldığı filmlerden bazıları: Baba Parası, Dijital Esaret, Çalgı Çengi İkimiz, Düğün Dernek 2, Mandıra Filozofu, Düğün Dernek, Vay Arkadaş, Kanal-İ-Zasyon, Kabadayı, Kapılara Dikkat (İsveç Filmi), Balıketi, Şans Kapıyı Kırınca, Pardon, Aktör Eskisi, G.O.R.A, Bay E, Türk Tutkusu (İspanyol Filmi), Tersine Dünya, Kurt Kanunu, Arabesk, 72. Koğuş, Bir Günlük Aşk…

    Rol aldığı dizilerden bazıları: Ev Yapımı, Görevimiz Komedi, Klavye Delikanlıları, İnadına Sözleri İnsanı, Kardeş Payı, Seksenler, Geniş Aile, Komedi Türk, Eyvah Halam, Suç Dosyası, Güzel Günler, Acemi Cadı, Hırsız Polis, Dolunay, Ev Hali, Yeni Hayat, Paşa Baba Konağı, Kızım Osman, Başka İstanbul Yok, Varsayalım İsmail, Fal Bilim Merkezi,  Köşe Dönücü, Eğrisiyle-Doğrusu.

     Televizyon Program ve Şovları: Görevimiz Komedi, Bak Hele Bak!, Komedi Türk, eşref  Saati, Bizden Size, Eğrisiyle Doğrusuyla, Biraz Düş Biraz Gülüş.

    Sahne Şovları: 1992 - 1995 yılları arasında sırasıyla “Müzikomedi” (Nükhet Duru ve Demet Akbağ’la birlikte), “Mega Show” (Hülya Avşar-İbrahim Tatlıses-Demet Akbağ'la) birlikte) şov programları yaptı. Ayrıca Demet Akbağ ve Ayşen Gruda ile birlikte Yeşil Kabare Şovları'

    Seslendirme: Rasim Öztekin, çizgi film ve reklam seslendirmeleri de yapmaktaydı. Bugüne kadar pek çok marka Rasim Öztekin'in sesi ile hayat bulmuştur. 2006 yılında Acemi Cadı dizisinde Duman isimli kediyi de seslendirmişti.

      Sosyal Farkındalık Projeleri: Başta sağlık olmak üzere çeşitli sosyal farkındalık projelerinde de yer aldı. İşte onlardan bazıları:

     * İçimizdeki Balon (Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği)

     * Hayat Ver Organ Bağışı Kampanyası (Memorial Hastanesi)

     * Rasim Öztekin ile Takside Kalp Yetersizliği Sohbetleri (Türk Kardiyoloji Derneği- Novartis)

    Mizahla Eğitim: Rasim Öztekin, firmalara satış, pazarlama, müşteri memnuniyeti, kriz iletişimi konularında da mizahla eğitimler vermekteydi. Akbank Axcess, Petrol Ofisi, Türk Hava Yolları, Vodafone, Altın Yıldız, Opel'in de aralarında bulunduğu pek çok firma; mizahla müşteri memnuniyeti, satış sonrası destek, kriz iletişimi gibi konularda Rasim Öztekin ile çalışan şirketler arasında yer almaktaydı.

     Rasim Öztekin, bu tür etkinliklerde konuşmacı olarak yer aldığı gibi, firmanın iletişim, satış ve pazarlama konusundaki ihtiyaçlarının çözümüne yönelik senaryoları ekibiyle birlikte yazmakta ve bunları tiyatro ile mizahın diliyle hedef dinleyicilere anlatmaktaydı.

    Kitabı: Atış Serbest. (Gazete köşe yazılarından derlenen ilk kitabı).

    Tiyatro Ödülleri:

     * 1988 - Altan Erbulak, En İyi Oyuncu.

     * 1995 - İsmail Dümbüllü, Yılın En Başarılı Oyuncusu.

     * 2003 - Afife Tiyatro Ödülleri, Komedi ve müzikal dalında En iyi yardımcı Erkek Oyuncu.

    Diğer Ödülleri:

     Rasim Öztekin, çeşitli sivil toplum kuruluşları, medya ya da üniversiteler tarafından pek çok kez yılın sanatçısı seçildi. 41 yıllık meslek yaşamında aldığı son ödüllerinden bazıları aşağıda yer alıyor:

     * 2010 - KALDER (Kalite Derneği) En kaliteli sanatçı ödülü.

     * 2010 - Ayaklı gazete "Yılın En İyi yardımcı erkek oyuncu" ödülü.

     * 2011 - Yılının Temsili Nasrettin Hocası.

     2004 tarihinde kalp yetmezliği tanısı kondu. 8 Mart 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakıma alınan sanatçı, akşam saatlerinde tedavi gördüğü hastanede 62 yaşında hayatını kaybetti.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 351 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.