1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2021 Yılında Kaybettiklerimiz (18)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2021 Yılında Kaybettiklerimiz (18)

A+A-

Bülent YILDIRAN!

(Seslendirme Sanatçısı-Oyuncu)

2-bulent-yildiran.jpg

     Tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu, seslendirme sanatçısı Bülent Yıldıran 1957 yılında Ankara’da doğdu. Tiyatroya Halkevleri’nde Amatör olarak başladı. 1977 yılında ilk profesyonel deneyimini Öncü Sahne’de yaşadı. Daha sonra Ankara Halk Tiyatrosu, Sanat Evi, banka tiyatroları, Ali Hürol Tiyatrosu, Ankara Komedi Sahnesi, Kaktüs Kabare, Ankara Ekin Tiyatrosu gibi tiyatrolarda hem oyunculuk hem de rejisörlük yaptı.

     Tiyatro oyunculuğu yanı sıra birçok film ve dizide oynadı. TRT ve özel televizyonlarda birçok dizi, gençlik programları, çocuk programları ve müzik-eğlence programları yaptı. Bunun yanı sıra sayısız karaktere ses verdi.

  1977'de tiyatro ile başladığı oyunculuk ve dublaj kariyerini 2021'de ölümüne kadar devam ettirdi. TRT'nin unutulmaz çocuk programı Susam Sokağı'nda yer alan mavi renkli şakacı sakar kukla karakter "Açıkgöz" seslendirmesiyle akıllarda kaldı. Deliler Boşandı adlı tiyatro oyunundaki peformansı ile 2009 yılında "En İyi Erkek Oyuncu" dalında Sanat Kurumu Tiyatro Ödülü almıştır.

    Rol aldığı bazı tiyatro oyunları: Ödenmeyecek - Ödemiyoruz !, Azizname, Yarasa, Beş Para Etmez Varyete, Tesadüfen Kadın, Dar Ayakkabıyla Yaşamak, Bir Valize Ne Sığar Ki?, Serçe Parmak, Vatan Kurtaran Şaban, Deliler Boşandı, Midas’ın Kördüğümü, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Gizli Örgüt Nasıl Kurulur, Memleketin Birinde, Heccav Yahut Şair Eşref.

    Rol aldığı sinema filmleri: Rafadan Tayfa Dehliz Macerası, İki İyi Çocuk, Öyle ya da Böyle, Aşk Tesadüfleri Sever

    Rol aldığı Tv filmleri: Şeker Hoca

    Rol aldığı Tv dizileri: Rafadan Tayfa, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, Komşu Köyün Delisi, Ümit Milli, Felek Ne Demek? , Keloğlan Masalları, Alim Dayı

    Seslendirme: Ashab-ı Kehf (TV Dizisi), Küçük Ağa (Seslendirme, TV Dizisi).

    Tv Programları: Bu Toprağın Sesi (Uyanık), Susam Sokağı (Açıkgöz)

     19 Ocak 2021 tarihinde, uzun zamandır mücadele ettiği kanser hastalığı sonucu 63 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

 

*     *     *     *     *

Yavuz BAHADIROĞLU!

(Roman ve hikâye yazarı, gazeteci, radyo programcısı)

2-015.jpg

     Rize ilinin Pazar İlçesine bağlı Hisarlı köyünde 1945 yılında doğdu. Asıl adı Niyazi Birinci’dir. Romanlarında Yavuz Bahadıroğlu, gazete yazılarında Veysel Akpınar, Şeref Baysal, çocuk kitaplarında Bahadır Alp, Nurcan Sevinç imzalarını kullandı. Ortaokul mezunudur. Gemicilik, balıkçılık, Yaka Çay Fabrikasında eksperlik, Yeni Asya gazetesinde muhabirlik, istihbarat şefliği, yazarlık yaptı.

     Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. Gazeteciliğini muhabir ve röportajcı olarak sürdürürken, çocuklara yönelik eserler üretti.

     Asıl çıkışını Yavuz Bahadıroğlu ismiyle yazdığı romanlarla yaptı. İlk romanı Sunguroğlu ve ardından yazdığı Buhara Yanıyor romanı ülkenin en çok satan romanlarından oldu. Genelde Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli dönemlerini ele alan otuzu aşkın romanı vardır. Roman, çocuk kitapları, hikâye, araştırma, oyunlar, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere yüzlerce çalışmaya imza attı. İki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayımlandı. Son olarak ulusal bir radyoda yorumculuk ve Yeni Akit gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

 

ESERLERİ:

 

Romanlarından bazıları: Buhara Yanıyor, Elveda Buhara, Şehzade Selim, Şirpençe, Yolbaşı, Sel, Köprübaşı, Keşmekeş, Merhaba Söğüt, Cem Sultan (2 cilt), Yıldırım Beyazıt, Yolbaşı, Osman Gazi, Çelebi Mehmet, Orhan Gazi, Fatih, Kanuni Sultan Süleyman, Sunguroğlu, Yavuz Sultan Selim, Turgut Alp, Çakabey, Endülüs’e Elveda,  Kelepçe, Gülü Arayan Adam.

Hikâye: Üçüncü Basamak, Ustura Zoruna, Zirvedeki Ses.

Deneme- Araştırma: Batı ve Biz, Osmanlı Padişahları Ansiklopedisi (3 cilt), Dünyamızda Neler Oluyor, Canım Peygamberim, Yürek Seferi, Hayata Dilekçe.

Oyun: Piyesler.

Çocuk Kitabı: Çocuk Masalları, Canavar Robot, Dev Hayvanlar, Karıncalar Savaşı, Çocuğun Ramazanı, Baskın, Kaybolan Elçiler, Ucuz Hikâyeler, Varvara, Bizim Can.

     Köprübaşı adlı eseriyle Türkiye Millî Eğitim Vakfının 1979’da roman teşvik ödülünü, 1982’de Türkiye Yazarlar Birliğinin çocuk edebiyatı dalında Yılın Yazarı Ödülünü kazandı. Yazdığı yüz civarında çocuk romanını çeşitli imzalarla yayımladı.

     21 Ocak 2021 tarihinde, 76 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 682 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.