1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. 2021 Yılında Kaybettiklerimiz (17)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

2021 Yılında Kaybettiklerimiz (17)

A+A-

Ekrem GÖKKAYA!

(Oyuncu, Senarist ve Film Yapımcısı)

2-ekrem-gokkaya-kimdir.jpg

    Oyuncu,  senarist ve film yapımcısı Ekrem Gökkaya 1934 yılında Konya’da doğdu.

    Ortaokulun yarısından sonra ailenin İstanbul’a göçü nedeniyle tahsiline Üsküdar Paşakapı Orta Okulu, İstanbul Erkek Lisesi ve Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne devam edip, altı yıl sürecek memuriyet hayatına başladı. Liseye devam ederken abisi doktor Muammer Gökkaya bir trafik kazasında vefat eder. Bu durum onda bir boşluk yaratmış toparlanması hayli zaman almıştır. Lise yıllarında birçok müsamerede sahne alır ama asıl hayalinin siyasal bilgileri bitirip iyi bir hariciyeci olmak istediğini söyleyen Ekrem Gökkaya memuriyeti devam ederken, 1959 yapımı Muzaffer Arslan‘ın rejisörlüğünde Ömrüm böyle geçti isimli bir filmde Göksel Arsoy, Kenan Pars ve Öztürk Serengil gibi oyuncularla ilk film denemesini yapar. Fakat memur olduğu için jenerikte ve afişte adını yazmazlar. Sinemaya, 1992 yılında Kemal Sunal ile oynadığı Koltuk belası isimli filme kadar 200 civarı sinema ve tv filminde oyuncu prodüksiyon müdürü ve yapım yönetmeni olarak emek verdi. Cem Film ve Cumhur Film de yapım yönetmenliği yaptı. Kemal Sunal Arzu Film’den başka firmayla çalışmazken ona kontrat yapan kişi Ekrem Gökkaya’dır.

     Oyuncu olarak sinema filmlerinden bazıları: Koltuk Belası, Uyanık Gazeteci, Skandal, Davacı, Tarzan Rıfkı, Sosyete Şaban, Yabancı, Atla Gel Şaban, Tokatçı, Çarıklı Milyoner, En Büyük Şaban, Yedi Bela Hüsnü, Kara Gurbet, İsyankar, Yuvasız Kuşlar, Ana Ocağı, Vurguncular,  Belalılar, Şeytan, Kalleş, Sığıntı, Yayla Kızı, Şehitler, Sevmek, Büyük Soygun, Anadolu Ekspresi, Tatlım, Aşk Mahkumu, Rabia, Kurt Dölü, Oğlum İçin, Şahmaran, Ayrılık, Suçlu, Yalan Dünya, Mahkum, Oğlum, Örümcek, Hicran, Emine, Ölümsüzler, Makber, Ölüm Çemberi, Hacı Murat, Ömrüm Böyle Geçti…

    Oyuncu olarak tv dizileri: Mesela Muzaffer, Duvardaki Kan, Yorgun Savaşçı,

    Yapım Amiri olarak sinema filmlerinden bazıları: Koltuk Belası, Gülen Adam, Japon İşi, Davacı, Sosyete Şaban, Atla Gel Şaban, Çarıklı Milyoner, En Büyük Şaban, Tokatçı, Günaha Girme, Kara Gurbet, Üç Kağıtçı, Gerzek Şaban, Yuvasız Kuşlar, Hınç, Kılıç Aslan, Gerzek Şaban, Nemrut, İki Cambaz, Çivi Çiviyi Söker…

    Yapım Yönetmeni olarak sinema filmleri: Uyanık Gazeteci, İnatçı, Tarzan Rıfkı, Şendul Şaban, Sakar Şakir, Sahte Kabadayı, Çılgınlar.

    Yapım Sorumlusu olarak sinema filmleri: Sevimli Hırsız, Avanak Apti,

    Set Amiri: En Büyük Şaban.

    Yapımcı: Kara Gurbet

     17 Ocak 2021 tarihinde, uzun zamandır mücadele ettiği dil kanserine yenik düşerek 87 yaşında aramızdan ayrıldı.

     Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

 

*     *     *      *     *

Nur VERGİN!

(Sosyolog)

2-nur-vergin.jpg

     Siyaset sosyoloğu, akademisyen, sosyoloji profesörü Nur Vergin 1941 yılında İstanbul’da doğdu.  Paris’te Sorbonne Üniversitesinde sosyoloji eğitimi aldı. 1973 yılında Türkiye’ye döndü.

     Türkiye’ye dönüşünde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine asistan olarak girdi, sosyoloji alanında doktora yaptı. Doçentliğe yükselerek 1980’de aynı üniversiteye bağlı Siyasal Bilimler Fakültesine geçti, burada profesörlüğe yükseldi. Ayrıca Bilkent ve Marmara üniversitelerinde de öğretim üyeliği yaptı.

     Çeşitli uluslararası sosyal bilim derneklerine üye olan Vergin’in din ve politika konularında makaleleri Yeni Yüzyıl gazetesi ile çeşitli dergilerde yayımlandı. Siyasetin Sosyolojisi adlı kitabında sosyal bilimlerdeki değişimin çok yavaş seyrettiği tezini çürütür. Bilginin tıpta ya da mühendislik bilimlerinde olduğu gibi sık sık yenilenmediği görüşüne karşı, 1980’li yıllardan itibaren dünyada meydana gelen Sovyetler Birliğinin çöküşü, uluslararası göçün patlaması, etnik savaşlar ve

küreselleşen ekonomiyi ele aldı. Siyasetin Sosoyolojisi’nde klasik siyaset sosyolojisi teorisyenlerinin yanı sıra yeni arayışların Habermas, Foucault, Mouffe gibi birçok isminin çalışmalarına yer verdi.

Eserleri:

-Industrialisation et Changement Social en Milieu Rural.

-Siyasetin Sosyolojisi.

-Türkiye’ye Tanık Olmak.

-Din, Toplum ve Siyasal Sistem.

-Siyasetin Sosyolojisi – Kavramlar Tanımlar Yaklaşımlar.

18 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’daki evinde 80 yaşında ölü olarak bulundu.

Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun!

Bu yazı toplam 681 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.